Siverek Haber

Siverek Haber

Anekdotlar 1


27 Ekim 2013 Pazar 23:17

Değerli dostlar…

Bugün size iki anekdot aktaracağım.

Hayatın envai çeşit meşgalesinin iş stresinin; bunlarla paralel; yeryüzünde meydana gelen insan hakları ihlallerinin, açlıktan ölen çocukların, işlenen cinayetlerin, yaşanan savaşların, dünyanın güçlülerinin avuçlarını ova ova seyrettiği, uzattığı, tahrik ettiği Ortadoğu savaşlarının, köyümüzde, Siverek’imizde yaşanan onca problemin hepimizi derinden etkilediği muhakkak. Bu etkinin gölgesinde Biri 13. yüzyılda, diğeri ise günümüzde yaşanan bu anekdotlardan alınacak çok ders var, diye düşünüyorum.Alçakgönüllülük

Mevlana’nın yaşadığı yıllarda İstanbul’da meşhur bir papaz vardı. Bu ünlü papaz, Mevlâna’nın tevazu ve dervişliği konusundaki şöhretini duyup Konya’ya gelir. İlk karşılaşmalarında, papaz selâm vermek için eğilir. Ona mukabele olarak Hz. Mevlânâ da eğilir. Bu sırada Mevlana’nın yanında bulunan arkadaşları şaşkın şaşkın bakarlar. Rahip bir süre bekleyip başını kaldırınca, Mevlâna’nın hala eğilmeye devam ettiğini görür. Bunun üzerine rahip tekrar saygıyla eğilir. Bekler... Sonra yine başını kaldırır. Görür ki Mevlânâ, yine aynı tevazu ile eğilmeye devam ediyor. Papaz mahcup olarak yine eğilir. Ama yine aynı durumla karşılaşır. Bu şekilde o rahip defalarca eğilip kalkar ama her seferinde Mevlânâ aynı tevazu üzere ondan daha fazla eğilir.

Daha sonra, Mevlana’nın yanındakiler bir papaz karşısında niçin öyle davrandığını sorunca Mevlana:

O papaz, bizim tevazu ve dervişliğimizi elimizden almaya kastetmişti. Biz de onun elinden aldık. Tevazu ve alçakgönüllülükte papazı yendik, der.

Hile Yapan Adama Cevap

Ünlü yazar Nuri Pakdil, İstanbul’da bir pastanenin önünden geçmektedir. Vitrinde gördüğü pastadan almak üzere pastaneden içeri girer. Pastanenin sahibi olan şahsa vitrinde gördüğü pastadan satın almak istediğini söyler. Bunun üzerine pastaneci, o pastadan veremeyeceğini, onu yalnızca sergilemek için yapıp vitrine koyduklarını söyler. Bunun üzerine Nuri Pakdil, adama; Peygamberimizin ‘’hile yapan bizden değildir’’ hadisini söyler ve kapıyı çarpıp hiçbir şey almadan dışarı çıkar.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık