Siverek Haber

Siverek Haber

BELEDİYE NE İŞ YAPAR


18 Ekim 2012 Perşembe 14:40

Geçenlerde bir gençle arabayla Ahmet arif caddesinden geçerken, biraz yağmur yağmış caddede olan oyuklar su ile dolmuştu, bir oyuktan sağ selamet arabayı vurmadan geçtiğimde genç gülerek “ valla abi ucuz kurtuldun eğer o oyuğa tekerlek girseydi çok kötü olurdu “ dedi.

Merak etim ve “nasıl yani” dedim ve genç anlatmaya başladı. Meğer o oyuk yarım metre derinliğinde ve her gün birçok vatandaşımızı mağdur etmekteymiş ve genç dedi ki “ valla abi ben kendim kaç defa tenekeyle bu oyuğa kum doldurdum ama bir türlü olmuyor bir iki gün sonra o, oyuk aynı şeklini alıyor. Ve en son beni düşünceye sevk eden soruyu sordu “ sahi abi sen daha iyi bilirsin belediye şu caddeleri düzeltemiyorsa bu belediye ne iş yapar?

Gence cevap vermek istedim ama veremedim, bende kendi kendime sordum “ Siverek belediyesi ne iş yapar?”

( İŞTE GENCİN BANA ANLATIĞI GÖCÜK. İki gün sonra fotoğraf çekmek için gittiğimde vatandaşlar kendi imkanlarıyla doldurmuşlardı)

 

 

Eve geldiğimde her işimizde artık başucu danışma kılavuzumuz olan Gogolle belediyeler ne iş yapar yazarak biraz araştırma yaptım. Araştırmamın sonunda aslında baktım ki belediyelerin yapacağı çok şey var ve bu yapacakları şeylerde öyle zor ve ahım şahım şeylerde değildi.

Belediyelerin öncelikli işi imar, su ve kanalizasyon, ulaşım gibi kentsel altyapıları tesis etmekmiş. Siverek belediyesinin hakkını verelim imar konusunda çok dikkatlidir, öyle dikkatli ki bir vatandaş kendine bir ev yapmak istese vergilerle, çıkardığı birçok tefuratlarla vatandaş hala temele kazma çakmadan bir 15-20 bin lira harcamaktadır. Ben hala ev yapma aşamasına gelmediğim için bu tefuratları bilmiyorum ama birçok vatandaş bu lüzumsuz vergi ve harçlar yüzünden ev yapamamaktadır.

Aslında olaylara madalyanın diğer tarafından bakıp belediyemizi taktir edebiliriz. Mesela; Su, Siverek’te en büyük sorunlardan biri olduğu söyleniliyor ve doğrudur. Suyun merkezinde olduğumuz ve yerin yüz metresine sondaj vurulduğu zaman hemen, hemen her yerde su çıkmasına rağmen bu bölgenin susuz olması insanı düşündürtse de aslında beklide belediyemiz insanımızın şuursuz olduğu ve çok israf ettiği yüzünden suyu bırakmadığını anlayabiliriz. Yani muslukları biz sıkmıyorsak belediye bizim adımıza muslukları sıkmak istiyordur

Kanalizasyon çalışmaları ise tam bir mimarlık eseridir belediyemizin. Malum sıcak bir iklimde yaşıyoruz, yazları Siverek çok sıcak olur, insanlar dışarı çıkmaktan üşenir. Ama kanalizasyon sularının caddelerde akmaları bu sıcaklığı birazda olsa kırmaktadır. Koku filan belki biraz geliyordur ama buna da serinlik için katlanmalıyız.         (SOKAKLARIMIZIN HALİ)

 

Ulaşım ve alt yapı bunlara da değişik bir şekilde bakalım. Mesela Siverek’te araba sürebilen dünyanın her yerinde sürebileceği anlamına geliyor. Öncelikle yollardaki göçükler sayesinde Siverekli şoförler ralli yarışlarına dahi katılabilecek bir seviyeye geliyor. Hala gidip bilmem hangi okullara kaç para verip ralli pilotluğunu öğreneceğimize belediyemiz sayesinde bedava bunu öğreniyoruz.

Zaman, zaman kıvrak hareketler yapamayıp arabaları göçüklere vurduğumuzda ise piyasayı canlandırıyoruz. Nasıl mı? Sanayide yüzlerce vatandaşımız iş bekliyor, okula giden çocuklar, çıraklık aşamasında ki gençler ve ustalar. Şimdi arabalar bozulmasa ve saniyeye gitmese bu sanayi esnafı ne olacak? Onun için piyasayı canlandırma adına da bu göçükler çok önemlidir.

(İŞTE RALLİ PİLOTLOTLUĞUNU ÖĞRENDİĞİMİZ PARKURLAR)

Sonra belediyemiz çocuklarımızın hayvanlardan uzak yaşamamaları ve hayvan sever olmaları için hayvan pazarı ile kız meslek lisesi okulunu yan yana yapar ve bu muhteşem uygulamayı sürdürür

Başka şehirlerde ki öğrenciler ayda yılda bir hayvanat bahçesine gidip hayvanları sevmesine karşılık bizim öğrenciler hayvanlarla iç içe ders yapıyor.                                                                                                    (HAYVAN PAZARI VE KIZ MESLEK LİSESİ)

 

Hayvan pazarı derken başka bir şey aklıma geldi. Mesela belediyemiz hayvan pazarında her gün üşenmeden hayvanlarını pazara getiren halktan harçlar alır, yazdım ya belediyemiz vergi ve harç dedi mi çok başarılıdır. Gerçeği hayvan pazarından her gün harç almasına rağmen her sabah bir tanker su yollayıp pazarı ıslatmıyor olsa da bunda bir hikmet vardır. İnsanların toz duman içinde kalmaları pek önemli değil zaten herkes eve gelip banyo yapacak ne diye bir tanker suyu da israf edelim.                                                                                 ( SU SERPİLMEYEN HAYVAN PAZARI)

Sonra belediyemizin bize kazandırdığı birçok kişinin ucube dediği ama bir tarihi eser olma yolunda olan çermik yolu özerinde ki üst geçitlerdir. Son derece kıymetli tarihi eserlerdir.

( SİVEREK-ÇERMİK YOLUNDA AYLARDIR YAPILMASI BEKLENEN ÜST GEÇİT)

Tüm bunlardan ayrı mesela; belediyemiz bilmem kaç bin para verip bize bir saatli kule kazandırtmıştır. Çok il var ki bunun gibi saatli kulesi yoktur.

( GURURUMUZ SAATLİ KULEMİZ)

 

Hele, hele bedava Siverek halkına ve yollardan geçen misafirlere parfüm sıktırması bambaşkadır bence.

Bu parfüm hayvan pislikleri, gübresi olsa da pek önemli değil. Eğer bu hayvan gübreleri işlek yollar kenarında ve halkın yoğun yaşadığı yerlerdeyse biz bunu böyle anlamalıyız

( HALKIN İÇ,İÇE OLDUĞU HAYVAN PİSLİKLERİ)

Her neyse bence şimdilik bu kadar yeter. O kadar belediyemizi taktir etmeyelim, edersek iş yapmayabilir ondan şimdilik bu kadar övdük yetelim.

Yeri ve zamanı geldiğinde diğer yanlarını da överiz

Selametle


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık