Siverek Haber

Siverek Haber

BELEDİYE VE HİZMET


28 Aralık 2008 Pazar 00:00
BELEDİYE VE HİZMET  

Büyük şehirlerde, anakent belediyesi ve ilçe belediyesi iç içedir. Aynı partiye mensup belediyeler paslaşırlar, aynı zamanda işlerin kolay yürümesini de getirir bu paslaşma. Özellikle İstanbul gibi Metropollerde bu çok daha çetrefilli bir hal alabiliyor. Çünkü merkeze bağlı o kadar çok belediye var ki dolayısıyla bunların tümü aynı partiye mensup başkanlardan olmayabiliyor. Hizmetin farklılık göstergesi partilerin birbirlerine olan hoşgörüsüzlüğünden kaynaklanıyor, işleri zorlaştıran ya da başarısızlıklarını isteyen bir hal alıyor.  Son yıllarda belediyelerin yeşile verdikleri önem gittikçe artıyor, hizmetin göstergesi; ağaçlandırma, otopark, tarihi eserlerin restorasyonu, dinlenme ve spor yapma alanları ile adeta vitrinleşiyor
İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük şehirlerin dâhilindeki ilçe belediyelerinin birbirleriyle olan yarışları, insanların daha iyi hizmete kavuşmalarını getiriyor.
Son yıllarda ağaçlandırma restorasyon gibi hizmetlerde tüm belediyeler büyük atılımlar yapmışlardır.
Şimdi gelelim Siverek belediyesine, geçen gün elime geçen bir dergide Siverek Belediyesinin hizmetlerini gördüm ve başkanla gurur duydum, hatta masamın üzerinde duran dergiyi Siverekli olmayan başka arkadaşlar ellerine aldıklarında şaşkınlıklarını gizleyemediler. Onlar daha geri kalmış ve bakımsız olarak hayallerinde canlandırmışlar Siverek’i.
Bir işyerinde yaşı geçmiş bir babayla oğlunu düşünün, baba sürekli olarak yapılacak yeniliklere karşı çıkar, ne şiş yansın ne kebap misali, çünkü yorgundur, sabahları yatağından zor kalkar, her yanı sızlıyordur, hatta mağaza içinde yapılacak yeniliklere bakarken bile sıkıntılar duyabilir ve korkuları çoktur. Genç ve dinamik olan oğlunun beyni tazedir gelişmeleri daha net görebilir, kolay yorulmaz, yapılacak yenilikler onu kırbaçlar ve ortaya ciddi işler çıkar. Kısacası genç insan daha verimli ve üretkendir.
Siverek böylesi genç bir başkana sahip olduğu için çok şanslıdır. Yapılan işler İstanbul’daki bir belediyenin yaptığı işlerle eşdeğerdir bu anlamda başkanı kutlamak lazım; çünkü sokakların, parkların aldığı şekli görerek sevinmemek imkânsız. Otuz sene önce altyapının yokluğundan olsa gerek her yağmur yağışında dere taşar ve bizler korunmak için damlara çıkardık, kimi evlerin duvarları yıkılır ve bazı arabalar sele kapılırdı. Şimdi alt yapının da ele alındığını dergideki resimlerde görebiliyorum. Bütün bunları aynı zamanda Sivereklilerin buluştuğu internet sitesinden de takip etmek mümkün. Hizmetler verilirken çevrenin rahatsızlık duyması, neden şu şekilde değil de böyle yapılıyor gibi eleştirisel söylemlerde bulunması doğaldır; çünkü değişim anında sıkıntılar yaşanabilir, bu anlamda insanların şikâyet etmek yerine değişime destek olmaları ve işleri yapanları yüreklendirmeleri gerekir. Siverek başkanına sahip çıkarak onun verimli çalışmasına vesile olmalıdır. Gelecekte etrafı çok zengin üzüm, fıstık, nar, incir bağlarıyla dolu yemyeşil bir Siverek dileğiyle…

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık