Siverek Haber

Siverek Haber

Cemil Yeşildağ

BEYAZ BAYRAK


Cemil Yeşildağ
27 Aralık 2010 Pazartesi 00:00
Bir şehir düşünün ki–3 başlıklı (Eğitim Birimlerine İlişkin) yazımız Fıratın Sesi gazetesinde ve www.siverekgenclik.com sitesinde yayımlandıktan sonra bu serinin diğer yazıları gibi Siverek halkı tarafından çok ciddi bir ilgi gördü.

Gözlemlerimiz sonucunda dile getirdiğimiz sorunlar şirin şehrimiz Siverek’in ciddi sorunlarıydı. Ya da biz öyle görüyoruz. Yazımız yayımlandıktan sonra gerek mail göndererek gerekse de bizzat telefonla arayarak destek ve tebriklerini aktaran çok sayıda okuyucumuz oldu. Arayanların bir kısmını şahsen tanımakla beraber birçoğu ile şahsi tanışıklığım da yoktur.

Eğitim Birimlerine İlişkin gözlemlerimizi kaleme aldığımız yazımızdan sonra bir telefon da şehrimizin Milli Eğitim Müdürlüğünden geldi. Arayan Milli Eğitim Müdürlüğü adına Şube Müdürü Şaban Bozkurt’tu. Bozkurt: “Fıratın Sesi gazetesinde çıkan yazımızı ilgili arkadaşlarıyla birlikte okuduklarını, köşe yazımıza ilişkin takdir ve teşekkürlerini ilettikten sonra MEM’ de çok sayıda sorunlarının olduğunu, yeni gelen ilçe kaymakamı Mahmut Hersanlıoğlu ile iyi bir sinerji yakaladıklarını, bu sinerji ile şehrin eğitim kalitesini artırmak için daha çok çalıştıklarını ve çalışacaklarını ifade ettiler. Bu ara yazıma ilişkin bazı enformasyon eksikliği ya da yanlışlıların olduğunu dile getirdiler.” Ben de kendilerine eksik ya da yanlış enformasyon varsa bunları dinlemek istediğimi ifade edip çay içmeye buyur ettim.

Şaban Bey görüşmemizde yazdıklarımın çoğuna katılmakla birlikte bazı gözlemlerimizde enformasyon eksikliği olduğunu ifade edip yaptıkları çalışmaları uzun uzadıya anlattılar.

“Son bir yıl içinde 146 köy okulunun MEM’in ilgili şefliği tarafından gezildiğini, yaklaşık 50 köy okulunun onarıldığını, taşımalı eğitim yapan servis araçlarının 15 tanesinin standartlara uymadığı için trafik ekipleri tarafından bu araçlara el konulduğunu, SODES kapsamındaki çalışmaları formalite icabı yürütmediklerini ifade ettiler. Ayrıca MEM’ deki birçok elemanın kitap okuduğunu da konuşmasına eklediler. Hoş ve verimli geçen bir sohbetten sonra ben de enformasyon yanlışlığı olduğunu iddia ettiği bu konuları tekrar gözden geçirip değerlendireceğimi söz vererek kendilerini uğurladım.

Öncelikle şunu tekrar ifade etmek isterim. Bizim en büyük kaygımız Siverek’teki insanların hayat standardının yükseltilmesi için çaba sarf edilmesi olmalıdır. Eğitim camiasının tüm fertlerinin sadece bu şehrin değil; ülkenin geleceğine yön verecek insanlar yetiştirme kaygısı taşımaları gerektiğini ilave edeyim.

Ben; Sayın Bozkurt'a söz verdiğim gibi bilgi kaynaklarım dışındaki birçok kişiye ulaşarak enformatik bir kısa araştırma yaptım. Köy okullarının gezilmesi ile ilgili gözlemimin eksik olduğunu bu konuda yanıldığımı ve bu yanılmanın bir özüre tekabül ettiğini buradan kendilerine ifade etmek isterim. Ama okul onarımlarının çoğunun göstermelik kaldığı gözlemime gelince yanılmadığımı gördüm.  Hele de yeni yapılan gecekondu anaokulları hususunda.

SODES projelerinde beklentilerimiz Siverek'in kalitesini artıracak ve Siverek'te devamlılığı olan projelerin hayata geçirilmesidir. SODES projelerinde asıl sorun valilik hatta bakanlık düzeyindeki birimlerin anlayışından kaynaklandığını da görmekteyiz. Şimdilik SODES kapsamında yapılan ya da yapılacak olan çalışmaların uzun vadeli çalışmalardan seçilmesi gerektiğini hatırlatmakla yetinelim.

 Servis araçları sorununa gelince, standartlara uygun bir araç hala göremedim desem büyük konuşmuş olmam. Malum herkesin bildiği ama hatırlatmakta fayda gördüğüm bir taşıma servisi aracında bulunması gereken kriterlere bir bakalım. Okul servis araçlarında servis plakası bulunması zorunludur. Araçlarda çalışma ruhsatı, çalıştığı yer güzergâhı ile teftiş defterinin mutlaka bulunması gerekir. Okul taşıtı olduğuna dair ruhsatında kaşe bulunması, aracın arkasında 'okul taşıtı' yazısı olması, servis aracının arka kısmında kırmızı ışıklı 'dur' levhası yer alıp, öğrenci inip binerken levha ışığı yanması gerekmektedir. Öğrencilerin kolayca yetişebileceği cam ve pencereler sabit olup, araç kapıları şoför tarafından kontrol edilecek şekilde otomatik olarak açılıp kapanması, her öğrenci için emniyet kemeri bulundurulması gerekmektedir. Ayrıca ilköğretim öğrencileri için rehber öğretmen olması, servis araçlarını sürekli temiz, bakımlı ve güvenli durumda bulundurulması, 6 ayda bir periyodik bakım ve onarımları yapılması, servis sırasında müzik çalınmaması, sigara içilmemesi, sürücünün kılık kıyafeti düzgün olması, hızlı ve trafiği tehlikeye düşürecek şekilde araç kullanılmaması gibi kurallara riayet etmesi gerekmektedir.

Bu servislerle ilgili MEM’in ilgili yazımızdan sonra attığı adımlar bu işin düzeltileceği umudunu artırmıştır. Burada denetimin hem okul müdürleri hem de MEM'in ilgili şefliği tarafından koordineli yürütülmesi ve servis sürücüleri ile sık gerçekleşecek iyi niyetli toplantılarla çözüleceği kanaati yaygındır.

Unutmayalım ki! Bu servislerle taşınan Siverek’tir, umuttur, geleceğimizdir. Bu servislerle taşınan Allah’ın bizlere emaneti olan gözbebeklerimizdir. Bu mesele ile ilgili okuyucularımıza mümkünse Konya'nın ilçesi olan Ereğli’ye bakmalarını öneririm. Orada ki servis işinin düzenliliği ve ciddiyetini görecek ve gıpta edeceklerdir. O ilçede amirinden sıradan vatandaşına kadar her kes kendi insanına değer veriyor. Sorarım herkese; biz kendi insanlarımıza değer vermezsek kim insanımıza değer verecek. Biz insanımızın hayat standartlarını yükseltmek için çalışmazsak kim gelip hayat standartlarımızı yükseltmek için çaba sarf edecek?

MEM’ deki kalifiye eleman sıkıntısı başta olmak üzere eğitim camiasındaki sıkıntıları bizimle paylaştıkları için Şaban Bozkurt Beye teşekkürlerimizi sunarız. Kendisinin “bu şehirdeki herkes özel hassasiyetler göstererek işini yapmalıdır” cümlesine tamamen katılıyoruz. Ve inanıyoruz ki eğitim camiasındaki her fert işini eda ederken daha fazla fedakârlık gösterecektir.

Bizler bu şehrin makûs talihini yenerek 20 ya da 30 yıl sonra çocuklarımızın bizleri rahmetle yâd etmesini istiyorsak mesaimizi masa başında okey oynayarak ya da parklarda gece gündüz fayans(!) döşeyerek değil layığı ile çalışmalıyız. Hele ahiret inancımız var ise unutmamak gerekmektedir ki Allah mutlaka ama mutlaka bu dünyada da öbür dünyada da bunun hesabını bizlerden soracaktır.

Bu ara Siverek halkı olarak Siverek MEM'den iki de talebimiz var. Bunlardan birincisi Siverek Milli Eğitim Müdürlüğünün internet sayfası bünyesinde köy okulları hakkında özel bir link oluşturup bu okullar tanıtan bilgi vermeleridir. Bu sayede Siverek'i tercih edecek her öğretmene yardımcı olmuş olacaklardır.

İkincisi ise Siverek'in neden BEYAZ BAYRAK alan bir okulu yok? Siverek halkı olarak MEM ve okul müdürlerine sitemimiz şudur: Neden okullarımız BEYAZ BAYRAK almaya talip değil? Neden bu bayrak yarışında yarışmacı değilsiniz? Hadi el ele vererek BEYAZ BAYRAĞA. Yoksa siz beyaz bayrak nedir duymadınız mı? Yok, canım, sakın benden duymuş gibi yapmayın. Umut ediyoruz ki Siverek MEM yakın bir zamanda Siverek Belediyesini başlattığı BEYAZ ZAMBAK BAYRAĞI projesi gibi BEYAZ BAYRAKLI OKUL projesini başlatacak ve okullarımızın idarecileri de bu projeye dâhil olmak için gönüllü olacaklardır.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık