Siverek Haber

Siverek Haber

BİZİM DERDİMİZ SİVEREK


31 Ekim 2013 Perşembe 12:05

Yaşadığı toplumun sorunlarını dert edinen, bu sorunları korkmadan, çekinmeden her platformda dile getiren bu sorunlara çözüm öreten, geçmişe takılmadan, çağın gerektirdiklerine ayak uyduran, toplumun bilinçlenmesi, geçmişin karanlık dehlizlerinden çıkması ve silkilienmesi uğruna tüm fedakârlıkları yapan ve bu uğurda gerekirse canını ortaya koyacak kişi veya kişilere Aydın denir.

Siverek on yıllardır böyle aydın ve bilinçli insanlara muhtaçtır, bu şehrin halkı değişik entrika ve oyunlar ile çağın gerisinde yaşatmak zorunda bırakılmış ve halen bırakılmaya zorlanmaktadır.

Değişik zaman ve yörelerde insanları bilinçlendirme adına Aydın insanlar ortaya çıkmışsa da Siverek’teki derin devleti temsil eden feodal yapılar bu aydın kişilikleri ya ortadan kaldırmış yada değişik hilelerle bu aydın kişiler Siverek’ten sürgün edilmiştir.

Siverek en fazla Aydın insanını sürgüne yollayan, pasifleştiren yâda ortadan kaldıran şehirlerin başlarında geliyor.

Aydın ve beyin göçünün oluşması ve halkın pasifleşmesi özerine Siverek’te uzun yıllar tek bir güç hâkimiyetini ilan etmiştir, biz buna tek partili dönem diyebiliriz,

Bu güç Siverek’teki yerel medyayı, birazda olsun yazıp çizebilen insanları ve sözüm ona ulusal yayınlara haber yollayan tek taraflı habercileri hep elinin altına tutmuştur.

Halkın değişim çığlıklarını, gelişim arzularını, iş, aş taleplerini dışarıya yansımasını hatta yaygınlaşması engellenmiştir.

Artık günümüze geldiğimiz de Yüce Allah’ın “bir toplumun kendini değiştirmeden Allah’ın o toplumu değiştirmeyeceği” kanunu Siverek halkı artık çok iyi kavramıştır ve kendini değiştirme, artık köle hayatı yaşamama arzuları hat safhaya ulaşmıştır.

Güneşin doğmasına nasıl ki balçıkla sıvanıp engel olunmayacağı gibi halkın değişim ve gelişimine engel olunamamıştır.

Yurt genelinde internet haberciliğin gelişmesi ve bu haberciliğin Siverek’te de yaygınlaşması özerine Siverek’teki eski tekelleşmiş haberciliğin pabucu dama atılarak, halkın sesini yansıtan, halkın çığlıklarını dünyaya duyuran alternatif bir internet haberciliği oluşmuştur.

Feodal ve sermaye den uzak bu yeni habercilik anlayışı kısa zamanda halk tarafından da benimsenmiş ve sahiplenilmişlerdir

Bu kısa zaman da yaygınlaşıp eski anlayışı yıkan internet haberciği Siverek’te büyük bir güç olmaya doğru yol almaktadır, bu haber siteleri toplumun sorunlarını çekinmeden gündeme getiren, haksızlığa uğrayanların hakkını arayan sesiz çığlıkların sesi olmaya başlamışlardır

Bunun yanında bu siteler Siverek’in Aydın ve duyarlı insanlarını da ortaya çıkarmıştır

Mart 2014’te yapılması planlanan yerel seçimlerde artık tek sesliliğin değil, çok sesliliğin olacağını ve bu değişim taleplerinin zirveye ulaşacağı kanaatindeyim.

Bizim devamlı bu değişimi gündeme getirmemiz, Siverek’in artik o karanlık günlerinden kurtulup aydınlık yarınlara yürümesi için çabalamamızın arkasında Siverek halkının talepleri olduğunu ve bunu yaparken Aydın sorumluluk bilinci ile bunu yaptığımızı herkes bilmelidir.

Artık o eski alışkanlıklarımızı, eski taassuplarımızı, kinlerimizi, intikamlarımızı geride bırakıp Siverek için en iyisini yapma zamanı olduğuna inanıyorum.

Artık Siverek’te farklılıklar, çok seslilikler ve renkler var, biz bu farklılıklarımızla beraber yaşamasını bilmemiz gerek.

Gerçekleri inkâr etmek, farklılıklarımızı görmemezlikten gelmek veya bu farklılıkları yok etmeye çalışma devri bitmiştir.

Biz bu farklılıkları, ayrılıkları, renkleri kabul ederek Siverek’i geliştirebiliriz.

Birbirimize tahammülü ve saygıyı artırmalıyız bu tahammül ve saygı Siverek’in dinamiklerini güçlendirecektir

Siverek on yıllardır kaybetmiş ve geride bırakılmışsa bunun en büyük nedeni tahammülsüzlük ve birbirimize olan saygının yok olmasındandır

Önümüzde ki günler artık Siverek günleri olmalıdır, hangi düşünceden, hangi ideolojiden, hangi partiden, hangi ırktan olursak olalım hangi adımı atacak isek bu adım ile Siverek kazanmalıdır.

Öyleyse Siverek halkı ve Siverek’i sevenler olarak tüm içtenliğimizle Siverek için elimizi taşın altına koyalım

Not; Siverekte emekleri ve alın terleri ile gazeteclik yapan, yıllarca namusları ile bu mukades görevi yapıp, tetikçi olmayan değerli abilerimi ve bacılarımı yazımın dışında tutmuşum


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık