Siverek Haber

Siverek Haber

BÖYLE Mİ OLMALIYDI


5 Kasım 2010 Cuma 00:00
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı her yerde coşkuyla kutlanılırken halk olarak biz de artık resepsiyonlara katılımların eşli mi eşsiz mi örtülü mü örtüsüz mü olacağı konularının konuşulmalarından bıktık artık.
 
Kurtuluş Savaşını kazanan Nene hatunlar, Cephaneye kağnıyla mermi taşıyan Elifçikler örtülüydüler. Tarih bilgimden yola çıkarak hafızamı yokluyorum kahraman askerlerimiz(Paşalarımız) o zaman onlara siz örtülüsünüz cepheye mermi taşıyamazsınız savaşamazsınız dememişlerdi.
 
Yine aynı şekilde kutsal vatanımızın savunmasında şehit düşen Mehmetçiklerimizin anneleri, eşleri başörtülüdür diye askere alınmama gibi bir durumla da karşılaşmamışlardır.
 
 
Başkomutanın eşiyle ilgili, eşinin kılık kıyafetiyle ilgili bir değerlendirme yapmak hiçbir meşru kurumun haddine düşmez. Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşuyla ilgili bir resepsiyon vermiştir.Burada siyasetin bile tartışma konusu olmaması lazım ama maalesef  soğuk savaş yıllarının ideolojisini taşıyan birtakım siyasi partilerin bakış açıları yüzünden Türkiye hala bu tartışmaları yaşıyor
 
 
Aynı şekilde Türk Silahlı Kuvvetleri birilerinin aile şirketi değil ki birileri dilediği gibi hareket edip bir çerçeve çizsin kendine... Cumhurbaşkanı, TSK nın başkomutanıdır. O koltuk Mustafa Kemal Atatürk ten kalma bir makamı temsil ediyor. Şu an görev yapan bütün komutanlar Cumhurbaşkanın emri altındadırlar… Resepsiyona katılmayarak hem reisi cumhura saygısızlık yapmışlar hem de Türkiye Cumhuriyeti devletinin 70 milyon vatandaşına saygısızlık yapmışlardır bu memurlar.
 
 
Referandum öncesi başörtüsü sorununu halledip, çözeceğine dair söz veren Gandi Kemal diğer verdiği tüm sözlerinden nasıl döndüyse bu vaadinden de dönmüş. Aslında halk istiyordu ki Kılıçdaroğluyla beraber; Parti içindeki kavgacı ve uzlaşmasız kadro , toplumun herkesimini kucaklamaya çalışsın.Yeni liderin cesur çıkışları sayesinde CHP reformların öncüsü olsun ama maalesef olmadı ve olacak gibi de görünmüyor.
 
Alternatif politikalar üretmesi ve demokratik denetim yapması gereken Ana muhalefet Partisi, her gün barajın altında kalacağı korkusuyla toplumu rencide edecek kutuplaşmayı artırıp  marjinalleştiğinin farkında değildir. Gandi Kemal partiyi değil iktidar adayı ana muhalefet makamında tekrar bırakabilirse bu onun için en büyük başarı olacaktır.
 
Bu ülkenin başbakanına ve hükümet üyelerine ‘’ bunlar analarını da satarlar’…’ gibi ömrünü dağın başında geçirmiş birinin kendinden utanıp kullanamayacağı bir sözü kullanan hem bir başyazar hem de Basın Konseyi Başkanlığı gibi etik kurallara herkesten daha çok uyması gereken ve barışçıl bir dil kullanması gereken Hürriyet yazarı Oktay Ekşi; kinini öfkesini kusarak bu halka kendisini deşifre etmiştir. 40 yıldır bu ülkenin değerleriyle, inançlarıyla alay eden bu fosilleşmiş, ekşi(miş) zihniyetten kurtulup çağdaş demokratik,üstünlerin hukukunu değil hukukun üstünlüğünü savunan bir toplumun temel yapı taşlarını oluşturmanın mücadelesini verecek nesillerin yetişmesi dileğiyle….

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık