Siverek Haber

Siverek Haber

BRAVO BAŞKAN !


30 Mayıs 2008 Cuma 00:00
BRAVO BAŞKAN !
 
            Son zamanlarda Siverek’te belediye tarafından yapılan yoğun alt ve üst yapı çalışmaları dikkatimi çekti.Sosyal belediyecilik anlayışını teşkil eden bu örnek çalışma ve çabaya sizlerinde dikkatini çektiğinden eminim.Evet, hem ilçemize yapılan bu güzel çalışmaları hep birlikte görmek,hem emeği geçenleri taktir etmek,hem de çağın gerektirdiği teknolojik alt yapıyı kullanarak,klasik belediyecilik anlayışının dışına çıkmak suretiyle, gerçek anlamda ve samimi bir şekilde sorunları çözme çabası içinde olan Belediye Başkanı Ali Murat Bucak’ı tebrik etmek için bu yazımı kaleme aldım.
            Ayrıca,yıllarca Siverek’in alt yapı sorunlarına çözüm bulmak,ilçenin gelişmesi ve güzelleşmesi için büyük emek sarf eden gönüllerin Belediye Başkanı Hasan Çelebi’yi de unutmak mümkün değil.Çelebi’den sonra kendisine görev verilen  Sayın A.Murat Bucak’ın da aynı tempo ve kararlılıkla ilçemizi güzelleştirmek ve alt yapı sorunlarını gayretle çözme çabalarını yakinen biliyor ve görüyorum.
            Belediyecilik dışarıdan görüldüğü gibi öyle kolay bir iş olarak düşünülmemelidir. Dışarıdan seyredilerek zorlukları ve sıkıntıları görmek mümkün değildir.Tüm olumsuzluklara rağmen çağdaş bir belediyecilik anlayışı ile hizmet vermek kolay bir iş olmasa gerek.Ve yapılan hizmetlere burun kıvırtarak,kimileri tarafından seçim yatırımı olarak görülse bile,bu hizmetleri yılmadan devam ettirmek her babayiğidin harcı değildir.
            Yerel yönetimler her ne kadar kanunlar tarafından belirlenen sınırlar içerisinde yetki alanlarının dışına çıkmasallarda; halkın sağlığından beslenmesine,kültürel ihtiyaçlarından ulaşıma,barınmadan ısınmaya,temizlikten sosyal alanlara kadar hayatın her alanından sorumludurlar.Ve bazen yetki alanlarını zorlayarak,vatandaşların lehine bu sorumlulukları yerine getirmede de başkanların inisiyatif kullanmaları gerekir.
Bu doğrultuda Siverek Belediyesi klasik belediyecilik anlayışı ile sağlıklı hizmet üretmelerinin mümkün olmadığını anlayarak,bilgiye dayalı modern belediyecilik anlayışı ile vatandaşlara daha iyi hizmet etme gereğini duymuş ve bazen yetki alanlarını genişleterek bunu pratikte uygulamaya koymuştur.Zaten,yerel yönetimlerin yani,belediyelerin çevre ve insan sağlığını her şeyin önünde tutan bir anlayışla hizmet etmesi bir zorunluluk değilmidir?
İşte bu anlayışın ürünü olarak Siverek Belediyesince yapılan hizmetleri gördüğüm ve bildiğim kadar yazmaya çalışacağım.Ki bu şehre bir tek çivi çakanla çakmayan belli olsun!
 
Siverek Belediyesince kentimizin su ihtiyacını karşılamak için ,sağlıklı ve hijyenik içme suyu temin amaçlı 233 km’lik eski,yıpranmış ve kanalizasyon suyu karışan 50 yıllık içme suyu şebeke borularının değiştirilerek sağlıklı içme suyuna  kavuşturulması insan sağlığı açısından en önemli adımdır.Ne demektir bu? Bu tifo,dizanteri gibi bulaşıcı hastalıkların en asgari seviyeye çekilmesi demektir.Bu kendi insanına değer vermektir.Bu kamu sorumluluk tercihini vatandaş lehine kullanmak demektir.
Bunun yanı sıra ilçemizdeki köstebek haline gelen cadde ve sokakların kilit taşlarla döşenerek,kaldırımların engelli vatandaşlara uygun bir şekilde düzenlenmesi çağdaş modern ve sosyal bir belediyecilik anlayışın ürünüdür.80 bin M2’lik alanın çalışmalarına başlanılmış,yine 207 bin M2’lik alanın kilit taşlarla yapılması için mayıs ayında ihaleye çıkarılacağını duydum.Bu  da tek kelime ile taktir edilmesi gereken bir çalışmadır.Ayrıca 30 Km’lik asfalt sati kaplama işinin yapılacağı bilgisi de bana verildi.
İlçemiz  şehir merkezinden geçen ve ana yol üzerinde bulunan(D.Bakır-Ş.Urfa arası) 29 bin M2’lik yolun çevre düzenlemesi yapılarak otomatik çim sulama,ağaçlandırma ve boyama işinin yapılması ilçemizin görünümünü güzelleştirecektir.
Cudi Paşa ve Gümrük Hanı gibi tarihi eserlerin restorasyonu tamamlanarak hizmete sokulması ilçemiz adına çok sevindirici bir gelişmedir.Ayrıca Cudi Paşa Hanı önündeki çoban kız figürlü heykel çok güzel bir görünüm kazandırmıştır ilçemize.
Yine tarihi Siverek kalesinin peyzaj ve ışıklandırma çalışmaları tamamlanarak hizmete sunulması taktire şayandır. İlçemizde yeni yapılan Şehirlerarası Terminal ise,hem ilçemizin ulaşım,taşımacılık ve trafik ihtiyacını gidermiş,hem de ilçemize güzel bir görünüm kazandırmıştır.
Yeni açılan caddelerle gerek trafik sorununun çözümü,gerekse alt yapısı tamamlanmış kent görünümü ihtiyacının giderilmesi önemli adımlardır.Örneğin;Atatürk Anıtı ve çevresinin çeşitli gül,çiçek,çim ve ağaçlarla çevre düzenlemesinin yapılması şehre ve sosyal hayata nezih bir hava katmıştır.
Başkanın kültürel ve sanatsal etkinliklerdeki yakın ilgisini bilmeyen yok sanırım. Tiyatro ve diğer kültürel etkinliklerde her zaman yer almış ve destek vermiştir.
Yine Avrupa Birliği Çevre Bakanlığının katkılarıyla atık su (arıtma) ve katı maddeleri(çöp-gübre vs.) değerlendirme projelerinin kabul edildiği ve önümüzdeki yıl çalışmaya başlanacağı ve yine Siverek’in içme suyunu karşılamak amacıyla Fırat havzasındaki suyun arıtılarak sağlıklı içme suyu haline getirilmesi için çalışmaların yapıldığı bilgilerini aldım.
Ben bildiklerimi ve gördüklerimi sizlerle paylaşmaya çalıştım.Tabii ki insanlar yaptıkları ile anılırlar ve değerlendirilirler.Dürüst dürüstlüğü ile,hırsız hırsızlığı ile,Çakal çakkalığı ile….Sezarın hakkını sezara vermek gerekir.
Ben halktan yana hizmet ve politika üreten her insanı taktir ederim.Bu vesile ile Belediye Başkanı A.Murat Bucak’ın örnek çabasına dikkat çekmek istedim.  “Bravo başkan” diyor ve alkışlıyorum…
 
 
                                                                                              Hasan BAYDİLLİ

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık