Siverek Haber

Siverek Haber

BU ŞEHİR BU HABERLERİ HAK ETMİYOR


5 Şubat 2012 Pazar 00:00
 
Bugün akşam saatlerinde internet sitelerine bir haber düştü. Yine Siverek, yine silahlı saldırı. Yine kan, yine ölüm…

Bu şehir silahlı saldırılarla, cinayetlerle anılmayı hak etmiyor. Bu şehir; pusularla, adam kaçırmalarla, adam vurmalarla anılmayı hak etmiyor.

Bu şehre dışarıdan atanan memurların ilk söylediği şey: Güzel bir coğrafi konum, ana yolun üzeri ve uygun iklim koşullar… Peki bunlara rağmen insanı insana karşı vahşileştiren bu kör, bu acımasız, bu kanlı törelere, bu insanlık dışı zihniyete ‘’artık yeter’’ demenin zamanı gelmedi mi?

Geçenlerde bu konuyu konuştuğum bir dostum, Siverek’in okumuşlarında da bu olumsuz zihniyetler egemendir, dediğinde başta şaşırmış; fakat arkadaşın, birkaç örnek vermesi üzerine hayretler içinde kalmıştım.

Okumuşlarımızdan okumamışlarımıza, kızlarımızdan erkeklerimize, şehirlimizden, köylümüze, çocuklarımızdan büyüklerimize, zenginlerimizden fakirlerimize, işlilerimizden işsizlerimize… Özetle hepimize bir zihniyet değişimi, bir zihniyet dönüşümü lazım. Herkesin herkese ve öncelikle de kendisine şu soruyu sorması gerekir: ‘’Nereye kadar bu cehalet?’’

Bir Siverekli olarak, Türkiye’nin tüm bölgelerini, illerinin çoğunu adım adım gezmiş biri olarak şunu ifade etmeliyim ki; bizim memleket kadar, Siverek kadar töreye, kan davasına, birbirini öldürmeye, kinciliğe meraklı çok az şehir kalmıştır. Bunları söylerken olumlu özelliklerimizin; kardeşliğin, dostluğun, vefanın olmadığını iddia etmiyorum.. Ama bugünkü habere benzer haberler kaç defa düşütü ajanslara, son bir buçuk yılda? Şöyle bir hafızamızı tazeleyelim. Öyleyse bu şehirde; bu şehrin insanında, bizde ve en önemlisi bende bir zihin değişimine ihtiyaç var. İşe kendimden başlayayım ki, kimse gocunmasın. Zaten herkes kendini sorgulama cesaretini gösterdiği zaman sorunlar da pamuk ipliği gibi çözülür.

Bu güzel şehri olumsuz imajdan kurtarmak için bir gönül köprüsüne ihtiyaç var. O köprüyü tesis edelim ki, bizden sonrakiler de onun üzerinden geçsin. Bu köprü için herkese ihtiyaç var.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık