Siverek Haber

Siverek Haber

ÇAĞDAŞ KÖLECİ TOPLUMA DOĞRU MU?!


20 Mart 2008 Perşembe 00:00
ÇAĞDAŞ KÖLECİ TOPLUMA DOĞRU MU?!
 
            Feodalizmin,yerini burjuva ekonomik sistemine terk etmesine kadar kölelik,en önemli üretim aracı olarak görülmüştür.Tarih boyunca da;her toplum ve uygarlıkta kölelik,sistematik olarak  var olmuştur.Osmanlıdan bu yana süregelen kölelik 19.Yüzyıl sonlarına doğru bir miktar düzelmişse de halen bu sistem kılıf değiştirerek devam etmektedir.
 
            Peki nedir kölelik? Kısaca,güçlünün zayıfa hükmetmesi ve onu her zaman,her yerde kullanmasıdır.İnsanlığın tarihi ile birlikte ortaya çıkan kölelik,bu günde şekil değiştirerek çağdaş(!) görüntüsü ile her yerde karşımıza çıkmaktadır. İlle de Osmanlı da kapı kulları veya Pencik yada;Selçuklularda Gulam (Xulam)  diye adlandırmaya gerek yok.Nice kapı kulları, gulam ve pencik’lere  bu günkü hayatın her alanında dünden daha fazla rastlamaktayız!
 
            Nasıl ki; dün devşirmelerden oluşturularak Osmanlı ordusunun en önemli vurucu güçleri haline getirilen kapı kulları,bu günde aynı kulluklarını avantadan alınan güçlerle başka platformlarda sürdürmektedirler.
 
            Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında kabul görmeyen köleci zihniyet ne yazık ki bir takım çevrelerce zımni olarak meşrulaştırılmıştır. Köleci toplumun yok edilmesi için başta hukuk kuralları olmak üzere sosyal,siyasal ve ekonomik kural ve şartların yerine oturtulması gerekmektedir.Yani demokrasi,yani aş,ekmek,iş.Aksi taktirde köle toplumu hiç değişmeden devam ederek yine güçlü zayıfı tahakkümü altına alarak kapı kulluğuna devam edecektir.Hiç bir zümre,hiçbir kuvvet,hiçbir siyasal güç hukuk devletinden büyük olmamalı.Hukuk devletinin zafiyeti ihkak-ı hak’ı doğurur.Ki bu da toplumu kaos ve anarşiye sürükler.
 
            Bu nedenle,demokratik,sosyal ve hukuk devleti özlemimizi yenileyerek;özgür toplum,özgür eğitimli birey temennisiyle Vietnam’ın efsanevi lideri Ho şhi Minh’in ünlü sözü ile yazımı noktalıyorum.HİÇ BİR ŞEY BAĞIMSIZLIK VE ÖZGÜRLÜKTEN DAHA DEĞERLİ OLAMAZ.
 
            NOT: Bu gün tam birinci yılını dolduran,çizgisinden ve duruşundan ödün vermeden halkın sesi olarak yayın hayatını sürdüren “FIRATIN SESİ” gazetesine nice başarılı yıllar  diliyorum.Her zaman yanınızdayım.
 
 
 
 
                                                                                                          Hasan BAYDİLLİ

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık