Siverek Haber

Siverek Haber

“ÇANAK ANTEN TERÖRÜ” YANDAŞ TOLGA KARANLIK'A CEVAPTIR


3 Şubat 2011 Perşembe 00:00
“ÇANAK ANTEN TERÖRÜ” YANDAŞ TOLGA KARANLIK’A CEVAPTIR

            Posta gazetesi yazarlarından Candaş Tolga Işık'ın "Güneydoğu'da Çanak Anten Terörü” isimli yazısında Doğu ve Güneydoğu’da yaşayan insanlarla ilgili yaptığı tespitler gözle görülür bir zihniyeti ortaya koymaktadır. Bu zihniyet cumhuriyet kurulduğundan beridir halkıyla iç içe olamayan ve halkını kendisine düşman gören bir zihniyettir ve sadece kendi oluşturduğu elistik bürokrasi tarafından yönetilmekte ve bu elistik bürokratik kesimin aldığı her karar doğru kabul edilmekte ve halka dayatılmaktadır. Yazarın kendisi de bu zihniyetin geleneğine bağlı yetişme ortamlarından beslendiğini yazısında göstermektedir.

               Yazar bahse konu olan yazısında tespit ve hakareti karıştırmakta ve bu konudaki bilgisizliğini de ortaya koymaktadır. “Aylardır Doğu’yu, Güneydoğu’yu geziyorum. Köy köy dolaşıyorum.” diye başladığı yazısında bölgenin toplumsal yapısından kaynaklanan çok çocuk kültürünü görmezlikten geldiği gibi aynı zamanda devletin yapması gerekenleri bu coğrafyada ki vatandaşları için yapmadığını da sergilemiş olmaktadır.

                Söz konusu yazıda yazar “Evlerin % 90’ına doğru dürüst yiyecek girmiyor”  diyerek yine devletin asli görevlerinden olan vatandaşlarının yaşam koşullarını iyileştirme, müreffeh bir seviyede tutma ve vatandaşlarının iş olanaklarını geliştirme ve sağlıklı bir yaşam sürdürme görevini yerine getirmediğini ifşa ve tespit ediyor aslında.

              Yine yazar yazısında  “Evlerin % 90’ına kitap ve gazete girmiyor” demekte ve bununla bir defa daha devletin vatandaşların öğrenim görme hakkını bu bölgelerde sağlayamadığını, geç kaldığını tespit ediyor. Bu bölgedeki vatandaşlarının öğrenim görmesi bir tarafa onların gerekli olan aylık giderlerini karşılamaya yönelik iş sahaları bile oluşturamadığını, devletin görevlerini yerine getiremediği için eleştirmesi gerekirken tuhaf bir şekilde insanların bir kitap bile alamadığını vurgulamaktadır. Yazar Maslov’un ihtiyaçlar hiyerarşisinden de habersiz olduğunu göz önüne sermiştir yazısında.

            Yazar kendisince başka bir tespitte daha bulunuyor ve diyor ki “Ama o evlerin % 90’ına giren bir şey var.  Çanak anten! ” doğru tespit etmiş yazarımız. Bölgedeki evlerin birçoğunda çanak anten var ama bunu yorumlaması gereken noktalarda yazarımız gözlemle hakareti karıştırmaya başlamış. Birincisi bölgeye çanak anteni devlet soktu çünkü yıllarca vatandaşının taleplerini görmemezlikten geldi. Vatandaşlarının talebi kendi anadillerinde televizyon programları seyretmekken, devletimizde sahip olunan elistik ve bürokratik zihniyet senelerce bu konuda anlaşılmaz bahaneler ileri sürdü. Doğu ve Güneydoğuda yaşayan vatandaşımız da kendisine ana dilinde programlar yapan diğer televizyon kanallarını çanak anten üzerinden izlemeye koyuldu. Çanak antenleri kullanılmasını doğuran nedenleri ele almakta önemlidir. Çanak antenler üzerinden muhtelif içerikli programlar yapan televizyon kanallarının olduğu doğrudur lakin yazarın yanlışlığı bunu toplumun her kesimine yayması ve herkesin bu bahse konu kanalları izlediğini söylemesidir. İşte tam bu noktada yazarın zihniyetinden ve iyi niyetinden şüphe duymaya başlıyoruz. Yazar burada hakaretle yanlış gözlemi karıştırıyor ve hakaret ederekten zihniyetini ortaya koyuyor. Bu öyle bir zihniyet ki devletin yanlış yapabileceğini kabul etmeyen ve bu yanlışların hakkaniyet ve insanlık ölçülerinde düzeltilmesini sağlamaya yönelik bir çabanın olmasını gerektirirken, yazar tarafından aşikâr bir milliyetçilikle Doğu ve Güneydoğuda yaşayan kürt vatandaşlarını aşağılama ve hakaretle sürdürülüyor. Kendisini bu hakaretinden dolayı kınıyorum.

               Tespit ve hakaret farklı şeylerdir. Ayrıca tespit ettiklerimizi yanlış yorumlayabiliriz, bu da olabilir ama kesinlikle yorumlarımız hakaretten uzak olmalıdır. Bahse konu yazar Candaş Tolga Işık sonraki gün yine kendi köşesinden özür diledi. Lakin yazar bilmelidir ki sarf edilen sözü, sahip olunan zihniyet söyletir. Yine aynı bu zihniyetin seçimler öncesi puslu hava yaratmak istediklerini ve bu konuda dikkatli ve sağduyulu olmamız gerektiğini düşünüyorum.


                                                                                         Şehmus Bayram
                                                                                sehmusbayram@gmail.com   

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık