Siverek Haber

Siverek Haber

DİKKAT KAMUSAL ALAN !


27 Mart 2009 Cuma 00:00
Dikkat! 
Bu yazı muhatabı olan herkese binaen yazılmıştır…
Her hafta cumartesi günleri, Ankara Üniversitesi kampüsü içerisinde bulunan satranç kursuna götürüyorum kızım Hazal’ı… Her nedense, ilk zamanlar sıkıntı olmazken, son bir aydır güvenlik beni başörtümden dolayı içeri almaz oldu. Ben orada hizmet veren değilim, alan değilim, öğrenci değilim; sadece veliyim! Üstelik hafta sonu yapılıyor bu, mesai dışında yani… Ve her hafta aynı psikoloji yaşatılıyor. Ben, sadece fakültenin bahçesinden kızımı geçirip kursa bırakamayacak kadar, bu ülkenin ilke ve anlayışına ters (!) görünümlü biriyim!
Kurs öğretmenimizle konuyu görüşüyorum, çıkan sonuç şu: “Nurcan Hanım, ana girişte kamera var ve rektör odasının tam karşısı bu giriş. Güvenlik amirimiz rica etti, lütfen arka girişi kullanın.” Oldu ya! Köşe kapmaca oynayalım! Öğrencilere yeterince işkence yaptığınız yetmiyor, sıra velilere geldi. Buyurun bakalım!
Bu sene 29 Mart seçimlerinde sandık görevlisi olmak için başvurdum. Ortada bir sorun yok henüz. Ta ki, seçime on gün kalıyor, YSK açıklamasını patlatıyor: “Başörtülüler sandık görevlisi olamaz, sandık başı kamusal alandır!”  El-insaf artık ya!
Tam beş sayfalık bir karar… Madem böyle bir düşünceniz vardı, başvurular yapılırken aklınız nerdeydi? Sandık başı kamusal alansa şayet, oy da kullanmaya gitmeyelim o zaman! Öyle ya… Sokaklar da kamusal alan, yakında dışarı da çıkamayız biz. Hatta siz bizi karantinaya falan alın.
Eskiden, bırakın sınavları, okullar bile daha esnekti bu konuda. Şimdiyse, sınavlara bile giremiyorsunuz başörtüsüyle. “Ya peruk takacaksınız, ya başınızı açacaksınız, ya da okumayıverin kardeşim, oturun oturduğunuz yerde!” diyorlar… Paranız varsa eğer, okursunuz gidip dış ülkelerde özgürce… Birilerinin yaptığı gibi!
Yakında internet siteleri de kamusal alan ilan edilirse şaşmayın ha! JJJ
Site açılırken çıkan uyarı aynen şu olur herhalde:
“Dikkat! Kamusal alandır. Başörtülü olanlar sitemize giriş yapamazlar, üyelikleri kabul edilmeyecektir!”
Olur mu, olur efendim… Burası Türkiye!

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık