Siverek Haber

Siverek Haber

Ali Lale

DÜNYA DENİZDE KAPTANSIZ GEMİ GİBİ YOL ALIYOR.


Ali Lale
25 Eylül 2013 Çarşamba 11:46

 

Dünya yöneten Ülkelerin yönetim anlayışı, kaptanı ölmüş gemiye benzemektedir. Menfaat ve bencilik dışında hiçbir değer yargısı olmayan Uluslararasında yönetim anlayışı hâkimdir. Böyle bir dünyada hakkı, hukuku savunmak, demokraside bahsetmek yalnızlığa oynarsınız. Bugün Türkiye’nin dünya Ülkeleri karşısında yalnızlar oynadığı gibi.

Bugün Türkiye’nin dünya politikası, insanlık ve demokrasi merkezli bir politika izlemektedir. Zalime zalimsin diyebilen bir medeni cesarete sahip olması, ölmüş insanlığa belki diriltmeye yetmez, ama dirilmek isteyenlere de bir cesaret vermektedir.

Türkiye’nin Mısır politikası yine insanlık ve demokrasi merkezli bir politikaydı. Ama Dünya Ülkeleri ise kartalların leşe konuşu gibi zalimin yanında yerini aldılar. Gerçekten Uluslararası yönetim anlayışı, denizde kaptansız yörüngesini kaybetmiş bir gemi misali, nerede ve ne zaman alabora olacağı ve ya bir kayaya çarparak paramparça olmaya giden bir geminin akıbetine, uğrama ihtimali yüksektir.

Bu konunun önemini vurgulamak için bu tür durumlara halk arasında meşhur bir özdeyiş tarafından özetle açıklamaktadır. “Dünyanın çivisi çıkmıştır.” Yanı yeryüzünde düzen kalmadığını ifade ediyor. Bugün Suriye de yüz binlerce insan öldürülmüş, milyonlarca insanda göçe zorlanmış, evsiz ve aç kalmışlar tüm imkânlardan yoksun ölümü beklercesine bir durumla karşı karşıyadırlar.

Dünyanın süper güçleri; Mısırda, Suriye’de ve diğer Müslüman Ülkelerinde meydana gelen katliamlara ve savaşlara sesiz kalmaktadırlar. Hele BM teşkilatı da Süper güçlerinin noterliğin ötesine geçemiyor. Ama TÜRKİYE’ de meydana gelen gezi olayına utanmadan balıklama atılanlar, Mısır’da demokrasi tüm kurallarıyla ayaklar altına alınırken ve onu yaşatmak isteyen ve demokratik haklarını silahsız ve etrafı yakıp yıkmadan insanca talep eden halkın üzerine, silahlarla saldıran Sisi ve taraftarları ve arkasındaki duran emperyalist güçler, neden burada sesiz kaldılar. Çünkü bu hukuksuz demokrasi dışı uygulamanın gerçekleşmesini sağlamaya vesile olan süper güçlerdir. Darbeye, darbe diyemediler, Silahsız insanlara demokrasi taleplerine neden saygı göstersinler ki. Hani Türkiye’ de demokrasi yoktur deyip, Ülkemizi 50 yıldan beri, AB kapısında bekletiyorlar. Söz konusu olan, olayın bence demokrasi ile alakası yoktur. Çünkü bu süper güçler demokrasi düşmanlarıdır. Eğer gerçekten demokrasiyle alakası olmuş olsaydı. Mısırda ki Demokrasiye vurulan darbeye bu demokrasi havarileri sesiz kalmamaları gerekirdi, Çünkü mantık bunu gerektiriyor. Ancak bunu yapmadılar, tam tersine darbeye destek verdiler. Çünkü Demokrasiyi isteyen Müslümanlardı.  Hani bu süper güçler, hakkın yanında ve de demokrasinin öncüleriydi. Bu nedenle 50 yıldan beri Türkiye İnsan haklarına saygılı değil diye suçlayıp duruyorlardı.

Ama biz bugün bakıyoruz ki Emperyalist güçler, Dünya ülkelerine vampir gibi çökmüşlerdir. Her şeyi ABD ve İsrail merkezli olarak değer kazanıyor. Eğer olaylar bu ülkelerin menfaatineyse değerlidir. Aksine değersiz ve ortadan kaldırılması gerekli bir durum olur.

Gerçekten Dünyanın çivisi çıkmıştır. Hak, Adalet, hukuk demokrasi gibi değerler gerçek mecrasından saptırılmıştır.  Bence Dünya kaptansız değil de koyun ve kuzular, kurda teslim edilmiş bir dünyada yaşıyoruz, Mısırdan ve Suriye’den sonra sıra kime gelecek?

Ali LALE

Siverek İlçe Halk Kütüphanesi Müdür

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık