Siverek Haber

Siverek Haber

EĞİTİM ŞART...


7 Ekim 2009 Çarşamba 00:00
EĞİTİM ŞART….

Hani bir reklamda espri konusu olmuştu,eğitim şart diye.Tabi,bu işin esprisi ama gerçekten eğitim hem şart hem de kaçınılmaz bir zorunluluktur.Bu zorunluluk sosyal hayatta kişilik kazanarak,toplumsal sorumlulukla yaşamayı,evrensel değerlere sahip ve topluma yararlı bireyler olarak başarılı olmayı dayatan en önemli nedendir.Aksi taktirde kolaylıkla değişime uğrayabilen,bulunduğu coğrafyaya göre şekillenen ve yaşadığı toplum ve doğa şartlarına göre nefretle büyüyen ve hatta canavarlaşabilen nesiller yetişmesi kaçınılmazdır.
            Bir eğitim-öğretim yılına daha  girdik.Sorunlarla,eksikliklerle,sancılarla….Devenin anatomik yapısı gibi her tarafı eğri misali kör topal yürütülmeye çalışılıyor eğitimimiz,devasa problemlerle…
            Ne okulların içinde bulundukları harap  durumundan dolayı ders yapılamayacağını, ne öğretmensizlikten,ne okula gidemeyen öğrencilerden,ne de eğitimin kalitesinden bahsedeceğim.Sadece,hali hazırda orta öğretimlerine devam etmek,yatılı ve pansiyonlu okullarda kalmak için çırpınan; kırsaldan ve ilçe dışından gelen ortaöğretim öğrencilerinin dramlarını görünce gerçekten duyarsız kalmanın mümkün olmadığını düşünerek bu sorunu kaleme aldım.
            Toplumun gelir seviyesi düşük olduğu yörelerde devlet’e ait öğrenci yurdu pansiyon ve dershane gibi zorunluluk arz eden temel ihtiyaçlara cevap verilmesi gerekirken, ne yazık ki  devlet,okullarını,yatılı yurt ve pansiyonlarını paralı hale getirmektedir.Sadece Siverek’te yüzlerce öğrencinin paralı devlet  pansiyonlarına borçlanarak eğitim- öğretimini  tamamlamak için çaba sarf ettiğine şahit olmaktayım.
            Maddi durumları iyi olmayan çalışkan,zeki ve pırıl pırıl gençler iyi puanlar alarak ilçemiz Anadolu Lisesini,Anadolu Öğretmen Lisesini yada,Sağlık Meslek Lisesini kazanmışlar.İlçe dışından veya  kırsaldan gelen bu gençler bu kez  barınma telaşına giriyorlar aileleriyle birlikte.Adana’dan,Diyarbakır’dan Çermik’ten,Hilvan’dan ve ilçemiz kırsalından bir çok aile ile görüştüm.15-16 yaşındaki bir genci yalnız başına bırakamazsınız.Siverek’te devlete ait parasız bir yurt veya pansiyon da yok.Milli Eğitime ait bir pansiyon var, oda paralı. Çocukları okumaya gelen ailelerin hemen hemen tümü dar gelirli aile mensupları. Zaten maddi durumları iyi olan aileler çocuklarını niye Siverek’te okutsunlar ki?
Eh;madem bu çocuklar okumak istiyor o zaman devlet fırsat eşitliğini sağlamalıdır.1982 Anayasası,madde:42 -İlköğretim,kız ve erkek vatandaşlar için zorunludur ve devlet okulları da parasızdır.Yine İnsan Hakları Evrensel Beyanemesi,madde:26- Herkesin eğitim hakkı vardır.Eğitim hiç olmazsa temel eğitim evrelerinde parasızdır.Temel eğitim zorunludur.Denilmektedir.Gerçi ben orta öğretim öğrencilerinin barınma sorunlarından bahsediyorum ama,çağdaş,gelişmiş,evrensel değerlere sahip medeni toplumlar da bu gibi sorunları görmek mümkün değildir.Artık bu sorunların ülkemizde de çözülmesi gerektiğini ve Siverek’e acilen parasız yatılı pansiyon ve yurtların yapılmasının zorunlu olduğunu vurgulamak istiyorum.Bu barınma sıkıntısı aynı zamanda ilçemizde bulunan yüksek okul öğrencileri içinde elzemdir.
Sosyal devlet eğitim ve öğretim imkanlarını tüm vatandaşlarına eşit bir şekilde tanımalıdır.Madem eğitim temel bir haktır,özellikle devlet, eğitimin  tüm alt yapısını hazırlayarak en azından yoksul  öğrencilere parasız olarak bu hakkı tanımalıdır.Bu aynı zamanda  asli görevidir devletin…
Her çocuğun,her öğrencinin maddi ve manevi yardıma ihtiyacı vardır mutlaka.  Kaymakamlıkça yüksek öğrenim gören öğrencilere  verilen 200 TL. lik yardımlar bile örgencileri tarifsiz mutlu ediyor, bu parayla belki bir ay iaşesini karşılayacak öğrenciler tanıyorum.Ve yine parasız olarak ilçemizdeki 107 Topçu Alay Komutanlığınca açılan Mehmetçik Dershanesine onlarca başarılı ve maddi durumu iyi olmayan öğrencilerin faydalandırılması  eğitim-öğretim ve öğrencilerimiz adına memnuniyet vermiştir.
Ayrıca Belediye Başkanlığınca yine başarılı ve maddi durumu iyi olmayan gençlerin özel dershanelere gönderildiğini ve yüksek öğrenim gören yoksul öğrencilere parasal yardım yapılmasını memnuniyetle duyuyor ve takip ediyorum.Peki bu yeterlimidir?Hayır,yeterli değil ancak,ortaya konan her fırsat ve başarıda başkalarının emeği vardır.Bu emeği de unutmamalıyız. 
            Maddi durumları iyi olmayan ailelerin özel dershanelere gitme şansı olmadığı için bu insanlarımıza eğitimde fırsat eşitliğini tanımamız gerekiyor.Her bireyin,her duyarlı insanın ve her kurumun kendisini sorgulaması gerekir.Sadece ümit etmekle olmuyor, şans yaratarak eğitim için her türlü yardım yapılmalıdır.İnanın eğitime yapılan yatırım hiçbir zaman boşa gitmez.
Yetenekleri geliştirmeliyiz,yollarını açmalıyız gençlerimizin.Çünkü insanın kişiliği ve onurunun gelişmesi,hak arama ve demokrasi kavramı içerisinde eğitimin önemi küçümsenemez. Eğitim sadece fert için değil,toplumların gelişmesini ve geleceğini belirleyen en önemli araçtır.Aynı zamanda eğitim statükocu toplumların değişiminde de önemli rol oynamaktadır.
Unutulmamalıdır ki; en tehlikeli potansiyel toplum eğitimsiz toplumdur.Eğitimin yapamayacağı hiçbir şey yoktur.Bu yüzden eğitim şart,hem de sonuna kadar…                                                                                      Hasan BAYDİLLİ

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık