Siverek Haber

Siverek Haber

Erzincan ve Ağaç


17 Aralık 2008 Çarşamba 00:00
Erzincan ve Ağaç
                                                                                                                         Kemal Siyahhan
 
Siverek’i anlatırken hep üzüm bağlarından söz ederiz; ama zaman içinde nüfusun artmasıyla çoğu konut yapımı için yok olmuştur. İçinde türlü türlü üzümlerin yetiştiği incir ve nar ağaçlarının olduğu huzur bahçeleriydi adeta; şu an kaç tanesinin kaldığını bilmiyorum. Bağı olan birçok insan oradan kazandığı üç beş kuruşla geçim yapar; ya da kışlık yemiş olarak kuru üzüm kesme pestil gibi türlü türlü yiyecekler elde ederdi.
Ağaç bir canlıdır bakım ister, sevgi ister, su ister ve güzel toprak ister. Siverek’te bütün bu saydıklarımızın tümü vardır. Toprağında yetişen nebatın lezzeti çok farklıdır. Onun içindir ki dışarıda yaşayan insanı bir yakınından Siverek isotunu, narını, peynirini istemekten çekinmez.
Geçen gün Erzincan’ın Kemah ilçesinde bir kampanya başlatmışlar bu kampanyanın mahiyeti aynen şöyle; Öncelikle bir fidanın ya da ağacın maliyetini belirlemişler. Örneğin 10 ytl. Kemah ve dışarıda yaşayan ne kadar Kemah’lı varsa tümü seferber olmuş, Kimisi benden on ağaç, kimisi beş internet aracılığıyla bağışta bulunarak kendi köylerini şehirlerini ağaçlandırma seferberliğine girmişler. Hatta bununla da kalmamış eşe dosta Kemah’lı olmayan arkadaşlarına bile yalvarırcasına ricada bulunmuşlar.
Siverek’ten Diyarbakır’a kadar olan bölgenin taşlık olması belki de her türlü ağacın yetişmesini mümkün kılmayabilir; ama palamut’tan ya da tarım mühendislerinin belirleyeceği türden ağaçlar dikilebilir.
Buna öncülük edecek kuruluş her halde en büyük sevabı alır. Gelecek nesillere belki üzüm bağlarını sadece anlatmakla kalacağız; ama onlara bırakılacak ağaçlar olmalı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık