Siverek Haber

Siverek Haber

Cuma Özusan

EVRİM TARTIŞILIYOR


Cuma Özusan
21 Mayıs 2012 Pazartesi 00:00

Din ile bilim çatışmaz. Zira bunların metotları, amaçları ve sahaları ayrıdır. Din ile bilimin çatışır görünmesi esasında dini veya bilimi yanlış anlayanların çatışmasıdır. Dinin sahası inançlar, bilimin sahası olaylar ve olgulardır. Bilimin dinle çatışır görünen kısmı henüz bilim haline gelmemiş kuramlarıdır. Kuram her ne kadar çok önemli ise de bilimin kendisi değildir. Kuramlar bazı olayları açıklar. Bu açıklama zamanla değişebilir. Yanlışları çıktıkça bilim kendini tashih eder, düzeltir. Bunun pek çok örneği vardır. Newton fiziği yirminci asrın başından itibaren büyük değişikliğe uğramıştır.

Evrim Kuramının dinin öğretileri ile çatışır görünmesi kavgaya sebep oluyor. Her iki grup da işi bir inanç konusu haline getiriyor. Dindarların endişeye düşmelerinin hiçbir gerekçesi yoktur. “Biz evrime değil yaratmaya inanıyoruz” desinler yeter. Hiçbir inanç ispat edilemez ve ret edilemez. Bilimciler de eğer söylediklerinin doğruluğundan emin iseler neden bu kadar telaşa kapılıyor ve öfkeli davranıyorlar. Doğru olan bir şeyin inkârı onlara zarar vermez ki! Rahat olsunlar fakat onlar da evrimi bir inanç haline getiriyorlar. Onlar da bir dinin müminleri gibi onu savunuyorlar. Bu telaşları yersizdir.

Darvin’in görüşleri neden bu kadar etkili oldu ve neden bu kadar tartışılıyor. Gerçek, bu zat kuramını insanlara çok titiz ve ciddi bir çalışma ile sundu. Onun bu sıkılığı ve ciddiyeti hak ettiğinden fazla bir etkiye sahip oldu. Onun kitabını okuyanlar tarafsız ve gerçeği arayan bir insanla karşı karşıya olduğu intibaını edindiler. Harcadığı emeğin büyüklüğü, söylediklerini insanlara kabul ettirdi. Nitekim Freud da müthiş etkisini görüşlerinin doğruluğundan ziyade üslubundaki ikna ediciliği ve tutarlılığı sayesinde kazanmıştır. Fikirleri adeta bir şiir gibi insanları büyüledi. Onun gerçeği aradığına inandılar.

Ben kendi hesabıma Darvin’in iddia ettiği gibi türler arasında bir geçiş olduğuna inanmıyorum. Evet, evrim vardır fakat bu türün içindedir. Bir türün başka bir türe dönüşebileceği bir fikirdir ve kuramsal bir çıkarsamadır. Bunu doğrulayan bir bulguya henüz rastlanmamıştır. Ara türler hakkında hiçbir fosil yoktur. Bu aşırı bir genellemedir. Bütün canlıların ortak bir kökenden doğduğu fikri insan hayalgücünün bir arzusu ve fantezisidir. Gerçekte böyle bir şey olmamıştır. Bir defa olan bir şeyin bir daha olmaması için hiçbir engel yoktur. Ve böyle bir şey müşahede edilmemiştir.

Dindarların akidelerini ispatlamaya çalışmaları veya bazılarının yaptığı gibi evrimi de içine alacak şekilde yorumlamaları gereksizdir. “Efendim evrim vardır fakat evrimi yapan Allah’tır” demek uzlaşmacı bir tutumdur ve dini bilime uydurmaya çalışmaktır. Öteden beri yapılan bu tür yorumlar iyi niyetle de yapılsa dinin ruhuna aykırıdır. Din açıkça bütün evreni Allahın altı günde yarattığını söylemektedir. Din Allahın bütün canlıları sudan yarattığını söylemektedir. İnsanı topraktan yarattığını söylemektedir. Bunu tevillerle insanların kabul edebileceği bir hale getirmek ve yumuşatmak yanlıştır.

Darvinizme veya evrime karşı çıkılabilir. Bilim tartışılmaz bir şey değil ki! Çıkarsın bilimsel metotlarla bu kuramın yanlış, eksik, hatalı taraflarını ortaya koyarsın. Diğeri de buna cevap verir ve delillerini ortaya koyar. Haklı ve gerçek bir şey varsa kabul edilir, değilse ret edilir. Bütün bunlar inanç adına değil; akıl, bilim ve mantık adına yapılır. Din adına hiçbir şey tartışılmaz. Din ve akide hiçbir şeyi ispat etmez ve etmek mecburiyetinde değildir. Yaratılış bir inançtır, akidedir, bir teori değildir. Buna “yaratılış teorisi” demek ve biyoloji kitaplarında yer vermek yanlıştır. Bunun yeri din kitaplarıdır. Vesselam. 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık