Siverek Haber

Siverek Haber

GAZETECİ NE YAPAR?


7 Ekim 2009 Çarşamba 00:00
GAZETECİ NE YAPAR? 

   Yerelde hakikaten gazeteci olmak zordur. Ya da şöyle bir soru sorayım böyle bir tabir dünya da var mıdır? Yerel.
Birde ehil değil yeterli tahsilinde yoksa... Al eline makineyi sözde birkaç kes yapıştır. Beslendiğin dala durmadan çaput bağla. Ver Allahım ver. 
    Mahalli olarak, durmadan kendini yazar tanıtan bir hilkat garibesi türedi zor zamanlarda. Oraya buraya yaranmak ya da daha fazla çanak yalamak, kemik toplamak için teknolojiyi karalar mahiyette yazılar yazıyor. Mail kutularımıza nasihat ve erdem yazıları yazıyor. Bir de ukala! El emeği göz nuruyla bir yerlere gelmiş bilge kişilere nasihat etmesini ihmal etmiyor. Hırsızların tescilli vakalarına kılıf giydirip dürüstlük taklidi yapıyor. Gazetecilik adına hiçbir orijinal haberi yok. Kendi kendini şımartmış. Ismarlama yazılar yazıyor. Gözden düşmeye yüz tutmuş kişileri yeniden eski devranına döndürmeye çabalıyor.
   Her devirde olduğu gibi bu devirde de böyle yalakalar var. Bazen diplomalı bazen diplomasız ve bazen zır cahil. Kendini bilmez. Açığını görmez. At gözlüğü takmış. Bildiğinden şaşmaz. Bilmiyor, bilmediğini de bilmiyor.
   Keser döner sap döner. Bir gün aşırı güvendikleri kişiler elleri kelepçeli bir vaziyette hakim karşısında kendilerinin isimlerini de hakime sayarsa hiç şaşırmasın. Nedeni yaladıkları çanakların kokusudur.
   Bu ve bunlar gibi hakikaten anlamaz anlama ve okuma üzürlü kişiler mutlak olacaktır. Tarihin her devrinde olduğu gibi erdemliler ve şamar oğlanları savaşacaktır. Kıblesi menfaat olanlar elbette ki yelkenleri rüzgara göre ayarlarlar. Ama onların planları olduğu gibi Hakkın da planları vardır.
  Onlara soruyorum. Mızrak çuvala sığmıyor. Ismarlama yazılarda onları kurtarmayacak. Dürüstlük ve zavallı taklitleri de hiçbir zaman kurtarmayacak. Pim çekildi. Ve kişiler artık son olarak basını kullanıp onları da alet ettilerse….
 Üzülerek söyleyelim bir siyaset rahmetlisi türemişti şu güzel memlekette Cem UZAN. Yolsuzluklarını  kapatmak ve haklı görünmek için gazete bile kurdu, siyasete girdi. Hatta döner ayran karşılığında yazarlara ve sözde gazetecilere kendisine methiyeler yazdırdı.
    İyi bir istatistikî bilginin elimize ulaşmasını sağladı,  fakat Türkiye’de satılılık gazete ve basının sayısını belirtmekten başka işe yaramadı.
    Üzülerek hatırlatıyoruz.
    Titre ve Kendine Gel! 
 

Selam ve Sevgi ile…

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık