Siverek Haber

Siverek Haber

HALKÇI BİR VEKİL VE YÖNETİM


22 Nisan 2011 Cuma 00:00
12 Haziran 2011 de yapılacak olan genel seçimlerde partiler adaylarını belirleyip Yüksek seçim Kuruluna verdikten sonra siyasi propagandalar başladı.

Gazeteci dostum Sayın Şükrü Dolaş bana hep ‘’neden genel konularda yazı yazıyorsun. Biraz da Siverek ile ilgili yaz’’ diye sitem eder. Biz de Siverek siyaseti ile ilgili düşüncelerimizi sizinle paylaşmak istedik.

Siverek siyasetine geçmeden önce Milletvekili kimdir? Ne iş yapar? Görevleri nelerdir ona bakalım.
Milletvekilleri; TBMM üyesi olarak görev yaparlar.

TBMM'nin başlıca görev ve yetkileri ise, kanun koymak, değiştirmek ve kaldırmak; Bakanlar Kurulunu ve bakanları denetlemek; Bakanlar Kuruluna belli konularda kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisi vermek; bütçe ve kesin hesap kanun tasarılarını görüşmek ve kabul etmek; para basılmasına ve savaş ilânına karar vermek; milletlerarası antlaşmaların onaylanmasını uygun bulmak, …….Anayasa ve kanunlarda belirtilen diğer görevleri yerine getirmektir diye devam edip gider.

Biz de istiyoruz ki seçtiğimiz vekilimiz; Görevini yaparken ortaya çıkabilecek bir çıkar çatışmasını her zaman kamu yararı doğrultusunda çözsün ve bu konuda çeşitli çevrelerden baskı görse de dürüstçe bu baskıyı halkımıza anlatsın.

Kurullarda ve komisyonlarda karar verirken sadece kamu yararı ve halkımızın çıkarını gözetsin, bu kararlarda kişisel çıkarları, aile veya yakın çevre çıkarları söz konusu olmasın.

—Hesap verebilecek cesarete sahip olsun
—Halkla iç içe olsun. Çarşıda gezip esnafın çayını içsin derdini dinlesin
—Vatandaşa yaklaşımı ve sorun dinlemesi çözümünde gayretli olsun
—Meclise memleket sorunlarını taşısın, çözüm üretebilsin.
—Güler yüzlü olsun aranınca bulunabilsin.
— Görevini tam bir özgürlük içinde yerine getirsin.
— Verdikleri karar ve davranışlardan kaynaklanacak her türlü soruşturmaya daima açık olsunlar, görevlerini etkileyebilecek şekilde çeşitli kişi ve kuruluşlara karşı maddi veya manevi anlamlarda herhangi bir yükümlülük üstlenmemelerini talep ediyoruz halk olarak.
Mevcut iktidarın seçim sonrasında da devam edeceğini kamuoyu anketlerinden anlıyoruz. Bunun için Ak Partinin Siverekli adayları ve Bağımsız Adayları ön plana çıkıyor.

Ak Partinin Siverek Adayları;

M.Kasım Gülpınar ve Zeynep Karahan Uslu’dur. Zeynep Hanım Rahmetli Prof. Dr. A.Kadir Karahan’ın kızı İstanbul Üniversitesinde Öğretim Görevlisi yıllardır İstanbul ve Ankara da yaşamış biri. Kasım bey de zaten halkımız tanıyor Cenap Beyin oğlu daha önce çeşitli bakanlıklara danışmanlık yapmışbilgi be birikim sahibi bir bürokrat.

Bir diğer önemli Aday ise hepimizin yakından tanıdığı ve bizden biri olan Bağımsız Milletvekili Adayı Ahmet Ersin BUCAK.
Ahmet Ersin Bucak’ı Çarşamba günü Kanal Urfa’daki programında izledim.

Genel itibarıyla Urfa ve Siverek sorunlarını çok iyi bilen biri. Çok iyi demem deki sebep ben de takip ediyorum ve gerçekten yerinde tespitler.
Örneğin Sayın Bucak diyor ki:

—7 Tane Bankanın Bölge Müdürlükleri neden Gaziantep’e taşındı.
—Siverek’teki Ziraat Bankası neden çiftçiye kredi vermiyor.
—Urfalı işadamlarımız finans sıkıntısı çektiklerinden dolayı yatırım yapamıyorlar. Finans sektörü, Gaziantep ve Adanalı sanayicilere tanıdığı hakları, kolaylıkları neden Urfalılara tanımıyor?
—Mevcut Hükümet 1 Milyon Nüfusun içinden 12 Tane adam bulamadı da ithal aday getirdiler. Bu 1 milyon insanın içinden Bakanlık yapacak düzeyde hiç mi kimse yoktu? Sayın bakanı getirdiler Urfa’mızdan aday yaptılar. Bu Urfa halkıyla dalga geçmektir.
—İbrahim Tatlıses’i Ak Parti aday göstermeliydi. Sayın başbakan Tatlıses’e verdiği sözü tutmalıydı.
—Urfa’mızdan ithal adaylar olmasaydı, bu toprağın bağrından çıkan yağız Anadolu evladı çıksaydı biz onlarla Siverek’in il olması için mücadele ederdik. Yine de bu haklı mücadelemize devam edeceğiz.
—Karacadağ Bölgesinin ve ilçemizin diğer bölgelerinde yapılmamış yollar var. Bunların en kısa sürede yapılması lazım.
—Veterinerlik Fakültesi talebimiz oldu, yer de verdik. Bu konuda kimse bize yardımcı olmadı. Halkımızın teveccühüyle Allah ın izniyle milletvekili seçildiğimizde bunun takipçisi olacağız.
—Halkımızın teveccühüyle seçildiğimiz de, Halkın içinden çıkmış, halkın sorunlarını bilen biri olarak en iyi şekilde vekillik görevimizi ifa edeceğiz. Telefonlar çıktığından beri ilk aldığım numara neyse hala odur ve seçildiğim zamanda değiştirmeyeceğim 24 saat açık kalacak şu an nasıl halkla iç içe ve bütünleşmişsek vekil seçildiğimizde de aynı olacak diyor Sayın BUCAK.
Sayın Bucak’ın bu haklı tepki ve taleplerine bizde katılıyoruz. Kendilerine Seçimde başarılar diliyoruz Siverek için Urfa için Ülkemiz için inşallah hayırlısı olur. Tarihten vereceğimiz bu örnek inşallah İdarecilerimize de örnek olur.
Abbasi Halifelerinden Memnun, Gönüller Sultanı Fudayl Bin İyad hazretlerinden,  kendisine nasihat etmesini ister, O da şöyle der:

-Sen idare ettiğin ülkeni senin kendi evin bil, bu ülkenin halkını da kendi evinin halkı olarak gör. Evine ne türlü bir anlayış hâkim olmasını istersen, ülkene de onu iste. Ev halkına neleri münasip görürsen ülke halkına da onu münasip gör.


Fudayl Hazretleri, bunlarla amel ederse kurtulacağını ima etmiş olunca, Halife, yere bakarak düşünceye dalar, şöyle söylediği duyulur:

"Yüksek makamların mes'uliyeti de yüksek oluyor. Artık ben bütün ülkemi evim kabul edecek, ülke halkını da evimin halkı bileceğim. Bu gerçekten de kolay iş değildir. Ancak çok yüce ve yüksek iştir."

Yine Gönüller Sultanı Fudayl hazretlerinin Devlet ricalıyla ilgili söylediği bu sözlerde idarecilerimiz için rehber olur inşallah;"Dualar kabul olacak, hemen dua ediniz, deseler, ben kendime değil de hemen devlet büyüğüne dua eder, idare adamlarının ıslah olmasını dilerim. Çünkü benim iyi olmamla Müslümanlar pek bir şey kazanmaz. Ama devlet büyüğü ile diğer idare adamlarının iyi olmasıyla bütün Müslümanlar iyilik kazanırlar."
Rabbim bizleri, hakkı hak bilip hakka tabi olan, batılı batıl bilip batıldan uzaklaşanların zümresine ilhak eylesin.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Yukarı Çık