Siverek Haber

Siverek Haber

HASAN BAYDİLLİ’NİN BİR YANIM SİVEREK’İNİ OKUMAK


26 Ağustos 2012 Pazar 17:00

 

 

Siverek’te kitap yazma geleneğinde son halka, hiç kuşkusuz değerli ağabeyimiz Hasan Baydilli’nin yazdığı Bir Yanım Siverek kitabıdır. Kitap, yazarın ilk kitabı ve konusunun Siverek olması hasebiyle üzerinde dikkatle durulması gereken unsurlar içermektedir.

 

Yıllarca Siverek’te Kaymakamlık yazı işleri müdürü olarak görev yapmış ve halen bu görevini ifa eden Hasan Baydilli’yi öğretmen olarak görev yaptığım Siverek Anadolu Lisesi’nde -2008-2011 yılları arasında- öğrenci velisi olarak tanıdım ilkin. Veli toplantılarında ve ara ara çocuğunun durumunu sormak için okula ziyaretçi olarak gelen Hasan Baydilli’nin beyefendi kişiliği, eğitime olan yoğun ilgisi, olaylara sağduyulu yaklaşması(oğlunun karıştığı bir ufak öğrenci kavgasındaki tavrında bunu açıkça fark ettik) sadece benim değil, okul müdürünün ve diğer öğretmen arkadaşların da takdirini toplamıştı.

 

Kitabın türü deneme olsa da ilk bakışta insanda gezi yazısı, anı karışımı bir deneme hissi uyandırıyor. Kuşkusuz, deneme de gezi yazısından ve anıdan bağımsız bir tür değildir. Dolayısıyla yazarın gözlemlerini ve anılarını deneme şeklinde anlattığı bir eser diye tarif etmek de mümkün kitabı.

 

Siverek yaşantısından yola çıkarak, Siverek penceresinden; Siverek somut gerçekliğinden yola çıkarak bölgede, Türkiye’de ve dünyada yaşanan insan hakları ihlalleri, mağduriyetler, yoksulluklar, yoksunluklar, sıradan insanın dramı eserin ana omurgasını oluşturuyor.

 

Eserin üslubunu ve içeriğini kısaca özetlemeye çalışırsak:

 

Bir sessiz feryat, bir sessiz çığlık, bu dinginlik Baydilli’nin Bir Yanım Siverek kitabında  göze çarpan özelliklerdendir.

 

İlk kitabı olmasına rağmen, akıcı bir üslupla kaleme alınmış, orijinal benzetmelerle anlatım etkili kılınmaya çalışılmış(Bazen Siverek’te Diyojen gibi yaşayan insanlara rastlıyorum. Her ne kadar Diyojen’in içinde bulunduğu imkânlara hiçbir zaman sahip olmasalar da…’’(S: 15)

 

Anlatılanlar Yer yer fotoğraflarla somutlaştırılmış; acı veren, her aydının üzerinde durması gereken vahşet manzaraları fotoğraflarla dile getirilmiş. Bunlardan en önemlilerindin biri sayfa 74’teki iki fotoğraftan üstte olanıdır. Bu fotoğraf, TİME dergisinin Son Elli Yılın En çarpıcı Fotoğrafları listesine de girmiş son derece etkileyici bir fotoğraftır.

 

Bir Yanım Siverek’in en önemli yönlerinden biri de kişisel gelişim konusunda birçok örnek içermesidir. Bunlardan en önemlisi Abraham Lincoln’un hayatını anlatıldığı bölümdür(s. 102)

 

Eserin önemli yanlarından biri de yaşadığımız çağa tanıklık etmesidir. Cezayirli ünlü futbolcu Zidane’ın kendisine hakaret eden rakibine kafa atması(s. 87,88,89), İsrail’in Gazze’yi günlerce bombalaması(s. 69-73)

 

Son olarak eserin büyük bir kısmını Siverek’in kıyıda kalmış gelmiş geçmiş ünlü simalarının yaşantıları oluşturuyor.

 

Özetle… Zevkle, sıkılmadan okunacak bir kitap…

 

Siverek’in kültür ve sanat duvarına eklenen bu tuğlanın yeni tuğlaları sırtlamasını umuyorum.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık