Siverek Haber

Siverek Haber

IŞIĞIMI ARIYORUM OKU(YORUM)


29 Ocak 2010 Cuma 00:00
Şanlıurfa Valiliği’nin başlattığı kampanyaya sevinmemek mümkün değil. Cumhuriyet tarihinde ilk kez bu bölgede bir vali, kitap için kaynak buluyor ve ücretsiz kitap dağıtıyor vatandaşlara.
  - “Bütün sorunların kaynağı eğitimsizliktir” tezine dayanarak düzenleniyor bu kampanya. Dolayısıyla, Siverek İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’de bu kampanyaya yürekten destek vermeye çalışıyor.
Bunun için;
 Okullarımızda her gün yarım saat kitap okuma saati uygulaması devam ediyor. Birçok okula kütüphane kurulmuş, valiliğin düzenlediği okuma yarışmasına İlçemizdeki 8 okul katılıp toplamda, 38.234 sayfa kitap okumuş. Karne dağıtımında ilçe milli eğitim müdürü de birçok öğrenciye ücretsiz kitap dağıtmış.
Yukarıda saydıklarımız başlangıç için iyi olsa da Siverek gibi il olmaya aday bir ilçede yetersiz bence. Tüm kamu kurumları samimiyetle bu kampanyaya katılım sağlamalı, mülki amirleri şevke getirmeli. İşi sadece milli eğitimden beklemek kampanyayı başarısız kılar diye düşünüyorum.
     Peki neden bu kadar okumaktan uzak kaldık da bu tür kampanyalara ihtiyaç duyar olduk?
işin aslına bakarsanız; kitap okumamama konusunda hepimizin bahanesi hazırdır:
—Kitaplar epey pahalı,
—işten fırsat bulamıyorum,
—Okuyanların hali ortada,
—Oku oku nereye kadar? …Ve daha bunun gibi birçok bahane.

Almanlar, ikinci dünya savaşının hemen akabinde yerle bir olmuş ülkelerinde, sırf çocukları eğitebilmek adına, bombardımanların ardından sağlam kalmış baraka, kulübe ve hatta ahırlarda, elde kalmış kadrolarıyla yeni Almanya'yı oluşturdular. Dünyaya medeniyet sattılar.
  Yine aynı şekilde Güney Kore… Bütçelerin yaklaşık yüzde 40'ını eğitime ayırıp… Bir toplumun devrimsel nitelikte nasıl eğitileceğine dair çarpıcı bir ders verdiler; tüm dünyaya!. Artık şunu kesin idrak etmeliyiz ki, aklın tedavülde olduğu toplumlar, mevcut sorunlara yönelik rasyonel çözümler geliştirirken. Akıl olgunluğuna erişemeyen toplumlar ve onların temsilcileri, başarısızlık üzerine bin dereden su getirip her şeyi örtbas etmede pek maharet gösterir dururlar.

Türkiye’de yılda sadece 23 milyon adet kitap basılıyor. Japonya’da ise bir yılda basılan kitap adedi 4 milyar 200 milyon. Kitap ve dergi okuma oranı yüzde 4 iken, televizyon izleme oranı yüzde 95 miş Türkiyede.
    Avrupa Birliği ülkelerinde yıllık kitap harcaması 500 dolarken Türkiye’de bu rakam 2 dolar düzeyinde seyrediyor. Yukarıdaki bahanelerle ne kadarda uyumlu bir istatistikî bilgi değil mi?
Aydınlanmamızı sağlayan Edison, Nobel ödüllü büyük fizikçi Einstein üniversiteden mezun değildi. Ama okudukları kitaplar sayesinde hangi dalda kabiliyetli olduklarını keşfettiler ve başarılı oldular.
 Evet, görüldüğü gibi hayatta başarılı olmanın tek şartı var o da kitaplarla dost olmak. Balzac: “Bilginin efendisi olmak için çalışmanın kölesi olmalısınız.” der. Kişinin hayatında bir numara olması demek birçok konuda genel bilgilere sahip olması demektir.
Okuma oranımız yok denecek kadar az.1933 Nazi Almanya`sında, muhteşem kitap yakma törenleri yapıldı. Ancak anlaşıldı ki: “Kitapların yakıldığı yerde bir müddet sonra insanlarda yakılır.” Meşhur Çiçero, bütün hayatı bir cümle ile özetleyiverdi: “Bir bahçen ve bir kitabın varsa hiçbir eksiğin yoktur demektir.”
Kitap ömrü uzatmanın en iyi ilacıdır. Kim kitapsever ve okursa, onun hayatı mutlu, ruh dünyası zengin ve ömrü uzun olur.
 İnsanın baş düşmanı bir şey yapmamaktan doğan boşluk ve tembelliktir ki; bu da streslere davetiye çıkarır.
Kendini yenilemenin sırrı kitaplar arasında dolaşıp onların arkadaşlığını sağlamakla mümkündür.
“Kitap okumaksızın geçen üç günden sonra konuşma tadını kaybeder.” derken Çinliler haksız da sayılmazlar hani?
Japonya`da bir gazete 11 milyon satarken Türkiye`de günlük yayımlanan tüm gazetelerin baskı sayısı 5 buçuk milyona bile ulaşmıyor. Bir Japon bir yılda ortalama 25 kitap okuyor. Bir İsviçreli bir yılda ortalama 10 kitap okuyor. Bir Fransız bir yılda ortalama 7 kitap okuyor. Türkiye`de 1 yılda 6 vatandaş bir kitap okuyor. Öncelikli ihtiyaçlarımız arasında kitap okuma ihtiyacımız tam 235. sırada yer alıyor. 235.sıra…
 Maalesef okumuyoruz.
Yavuz Sultan Selim Han döneminde Osmanlı devleti dünyanın en zengin ve en güçlü devleti idi.  Çünkü 8 yıllık saltanatına kıtalar fethini sığdıran sultan Yavuz Sultan Selim, develere yüklettiği kütüphanesini bir an olsun yanından ayırmazmış. Şehzadelik döneminde 3 saate indirdiği uykusuyla günde 8 saatini kitap okumaya ayırmıştı. Türkiye`de ise 5139 genç üzerinde yapılan araştırmaya göre; gençlerin %69`u adını hatırlamayacakları kadar uzun zamandır kitap okumadıklarını söylemişlerdir. Durum ortada. Ve günümüzde en çok basılan kitaplarda şunlarmış. Keloğlan Masalları, Nasrettin Hoca Fıkraları, Türk Masalları, Ömer Seyfettin Hikayeleri’miş.
Unutulmamalıdır ki okuduğumuz her kitabın sayfaları yıllar süren tecrübenin ürünüdür. Hayatını bugün için değil, yarınlara hazırlayan ve gelecekte büyük işler başarmaya azmetmiş istikbalin seçkin insanlarına sesleniyoruz; 

tüm okumalar kendimizi okuma adınadır. İnsan çok zengin olup iflas edebilir. Büyük bir makamda olup makamını kaybedebilir. Ama okuma sayesinde elde edilen bilgi ve onun getirmiş olduğu itibar mezara kadar devam eder.
Bugün için, yarın için, mutlu bir gelecek için, derslerimiz için, halkımız için ve dünya  insanlığı için kültürlü olmalıyız. “Kültür, okumak, anlamak, görebilmek, görebildiğinden anlam çıkarmak, ders almak, düşünmek ve zekâyı geliştirmektir” .Öğretmeni, velisi, öğrencisi her gittikleri yere ellerinde bir kitapla gitmelidirler. Tek yol okumak, düşünmek, anlamak, uygulanabilir projeler üretmektir.
Molla Camii, Mevlana için "peygamber nist, veli dared" der. Peygamber değil ama kitabı var. Biz kitabı olanlara hürmet ederiz. Kendisine kitap gönderilenlerin bendeleriyiz. Mesnevi, bu beyitiyle bir diriliş rüzgârı getirir bize yüceler kitabından.   
Her Rönesans iyi bir okumaktır. Her reform da öyle ve her diriliş de.
Madem toplum olarak okuma seferberliği başlatmış ışığı aramak için yola çıkmışız, o halde ışığa ulaşmak adına tüm kurumlar üzerine düşeni yapmalıdır.
Selam ve Sevgi ile…


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık