Siverek Haber

Siverek Haber

KARNE, ORTAK BİR KÜLTÜRÜN AYNASIDIR


31 Mayıs 2008 Cumartesi 00:00
KARNE, ORTAK BİR KÜLTÜRÜN AYNASIDIR.
 
Türkiye genelinde 13.5 milyon öğrenci 3 aylığına tatiline başlayacak. Ancak öğrencilerde de zayıf karne korkusu zaman zaman facialarla noktalanıyor.
 Oysaki, başarı kadar başarısızlıklar da doğaldır. Çünkü; “herşey zıddıyla bilinir” kaidesini  kabul ettiğinizde sorunlara daha uygun çözümler bulabilir, daha uygun önlemler alabiliriz. Her başarısızlık daha sonraki başarılar için bir yol göstericidir, bir uyarıdır. Öğrencinin kendine kızması , ders başarısındaki düşmenin sorumluluğunu kendi dışındaki nedenlere bağlaması ve olumsuz duygulara kapılması fayda sağlamayan yaklaşımlardır. Başarısızlıklar karşısında olumsuz duygulara kapılıp pes ettiğinizde, sonraki yenilgiler de kaçınılmaz olacaktır.
Sorun üzerinde vakit kaybetmektense çözüm üzerinde odaklaşmaya çalışın. Ders başarısındaki düşme nedeniyle kendinize kızmak , kendi dışınızdaki nedenler bulmak ve bunun bir ceza olduğunu düşünmek yerine şu anki durumu nasıl istediğiniz hale çevirebilirsiniz sorusuna yanıt aramaya çalışın.
Kendi kendinizin en iyi dostu olun derslerinde istediği başarıyı gösteremeyen bir öğrenci ? çok aptalca hatalar yaptım , derslerimi başaramadım , ben başarısız bir öğrenciyim ? gibi öğrencinin kendisini kötü hissetmesine neden olabilecek ifadeler yerine ?bazı hatalar yaptım ve bunları düzelteceğim, derslerimde iyi bir sonuç bekliyordum ancak ikinci dönem çalışarak daha iyi bir sonuç elde edeceğim, bu dönem istediğim başarıyı gösterememiş olmam benim başarısız bir öğrenci olduğumu göstermez? gibi daha umut dolu ifadeleri kullanabilirler.
Her başarısızlık yeniden değerlendirmeyi gerektirir. Bu değerlendirme de eksiklerinizi görmenizi, eksikleri gidermek için yeni planlamalar ve çalışmalar yapmanızı sağlayarak sonuçta başarıya ulaşmanızı sağlar.eğer eksiklerimizi göremezsek , tekrar aynı durumla karşılaşabiliriz.
Sorumluluğu üzerinize alın . Sorgulama yapmak için ilk yapılması gereken , sorumluluğu üzerinize almaktır. Derslerinde başarılı olan öğrenciler ile başarısız olan öğrenciler üzerinde yapılan bir araştırmada başarılı öğrencilerin başarılarından dolayı kendilerini sorumlu hissettikleri, başarısız olan öğrencilerin ise sorumluluğu kendi dışlarında aradıkları bulunmuştur. İyi bir sorgulama ile derslere hazırlık döneminde hangi alanlarda eksiklerinizin olduğunu tespit edebilir ve bu eksiklerinizi gidererek başarılı olabilirsiniz.
Peki karnesinde düşük notları bulunan çocuklara anne-baba olarak nasıl davranmak gerekiyor. ?
Öncelikle dönem sonunda alınan karnenin, çocuğun karnesi olmasının yanı sıra, ailenin ve eğitim sisteminin de karnesi olduğu unutulmamalıdır. Öğrencinin başarısında ailenin önemli bir yeri vardır. Aile içi ilişkilerin sağlıklı olduğu, çocuğun kişiliğine saygıda bulunulan, ve çocuğun kendini geliştirmenin desteklendiği bir ailede başarının da o oranda yüksek olması beklenir.
Karne sonrasında ailelerde eğer öğrencinin notları düşükse genellikle bu durumdan öğrenci sorumlu tutulur. Eleştirilir, suçlanır. Oysa yapılması gereken, karnedeki düşük notların nedenlerinin ana-baba-çocuk üçgeninde değerlendirilmesidir.
Karne çocuğun tüm performansını yansıtmaz. Yani notları çok yüksek bir çocuğa, hayatta çok başarılı olacağı söylenemez. Notlara göre aileler bazen çok katı cezalar verebiliyorlar yada çocuk sınıfı geçti diye çok ödüller alabiliyorlar. Notlar değerlendirilebilir ancak çok fazla abartılmamalıdır.
 
Evet şunu birkez daha diyebiliriz.  Karne, ortak bir kültürün yani; okul, aile, çevre ve sistemin de karnesidir.
 
Selam ve Sevgi ile...
 
 
Mustafa KARADAĞLI

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık