Siverek Haber

Siverek Haber

Kavak Ağacı ile Kabak


31 Aralık 2008 Çarşamba 00:00
Akademik kariyeri olduğu halde, kendilerine dünyalık menfeatler dışında faydaları olmayan, erdemsiz makamı kalıcı olarak kabullenen siyasilerden medet umman öğretmen, idareci ve memur arkadaşları gördükçe insanlık namına üzülüyorum.  Uzun süredir bu konu hakkında bir şeyler yazmayı düşündüğüm halde bir türlü fırsat bulamıyordum ki yazmaya. Düşünebiliyor musunuz? Öğrencilerine ve çevresine haktan hukuktan bahseden bir eğitimci araya birçok kişiyi koyup beni şuraya idareci buraya idareci ata diyebiliyor. Ve kendini öyle tasavvur ettiği için, kendine o makamı layık görebiliyor. Derken imdadıma bir fabl yetişti. Bana bu kara kışta "İyi ki varsın Ezop, iyi ki varsın La Fonten" dedirtti . Hikayemiz Şöyle;
Ulu bir kavak ağacının yanında bir kabak filizi boy göstermiş. Bahar ilerledikçe bitki kavak ağacına sarılarak yükselmeye başlamış. Yağmurların ve güneşin etkisiyle müthiş bir hızla büyümüş ve neredeyse kavak ağacı ile aynı boya gelmiş. Bir gün dayanamayıp sormuş kavağa:
-Sen kaç ayda bu hale geldin ağaç?
-On yılda, demiş kavak.
-On yılda mı? Diye gülmüş ve çiçeklerini sallamış kabak.
-Ben neredeyse iki ayda seninle aynı boya geldim bak!
-Doğru, demiş kavak.
Günler günleri kovalamış ve sonbaharın ilk rüzgârları başladığında kabak üşümeye sonra yapraklarını düşürmeye, soğuklar arttıkça da aşağıya doğru inmeye başlamış. Sormuş endişeyle kavağa:
-Neler oluyor bana ağaç?
-Ölüyorsun, demiş kavak.
-Niçin?
-Benim on yılda geldiğim yere, iki ayda gelmeye çalıştığın için.
Çalışmadan emek harcamadan gelinen nokta başarı sayılmaz. Kolay kazanılan, kolay kaybedilir.  Her işte alın teri ve emek şarttır beyler Unutmayalım ki; makamlar mevkiler berber koltuğuna benzer, traş olan gider. Büyük bir arap ata sözü şöyle der:" Mahkeme Kadıya Mülk Değildir".
 
selam ve sevgi ile....

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık