Siverek Haber

Siverek Haber

Kaybedecek Bir Şey Yok


7 Nisan 2010 Çarşamba 00:00
Sistemin yıllardır sindirdiği, korkuttuğu, erittiği ve kendi fabrikasında paketlediği avam ve aydın insanlarımız hala üzerlerindeki bu gaflet uykusundan uyanmışa benzemiyor.     Her daim gücü başkasında bulup, sistemin dedikodusunu yapmaktan ve kendini övmekten öteye geçmeyen fikriyattan bu insanlara bir fayda yok gibi görünüyor. 
     Devlet otoritesinin zayıf kaldığı, devletin bazı şahıslarda bütünleştirildiği bu atmosferde,  kişiler “kadercilik oynamaya devam”ı slogan yapıp bu kısa ömrü tamamlayacağa benziyor.
        Yıllardır kendi kabuğundan dışarı bakmaya cesaret edemeyen kaplumbağa tipli,  bazen zaruri ihtiyaçlar dışında kafasını dışarı çıkaramayan, sanattan, edebiyattan, siyasetten, ekonomiden, yönetimden uzaklaşmış kesimler ne günü bekliyor bilemiyorum.
      İbadetlerinde “iyyake na’budu ve iyyake nestain(yalnız sana ibadet eder ve senden yardım bekleriz) diyen kültür çocuklarının kulakları çınlasın.
     Akşama kadar dedikodusunu yaptıklarımızın ne kadar murakıbıyız veya onları hangi ölçüde sivil olarak denetleyebiliyoruz? Ya da bu göreve getirildiğinizde aynı dürüstlüğü devam ettirecek kadrolar yetiştiriyor muyuz? İnsanlık tarihinin tecrübelerle kaydettiği gibi; “Özgürlük gibi lezzetli hiçbir gıda yoktur.” Biz bu özgürlüğün neresindeyiz?
     Rivayet olunur ki; Başbakanın danışmanlarına şöyle bir soru sorulmuş: “ mevcut 550 milletvekili bu eğitim düzeyi ve bu  IQ ile bu devleti nasıl yönetiyor?” 
     Cevap çok hikmetli olmuş:
“Emin olun birçoğu,  milletvekili olurken harcadıkları servetlerini ya kurtarma ya da iki katına çıkarmanın heyecanından başka bir heyecan taşımıyor. Biz danışmanlarda olmazsa vay halinize!”  Maalesef bu gerçekleri yıllardır yutkunarak yaşadık ve yaşamaya devam ediyoruz.
    Kiralık makamda oturup efendilerine itaat etmekten başka hiçbir kaygı duymayan yöneticiler, bu ülkeye ne kadar hizmet edebilir?  Ve bu koltuk kölelerinin kalitesini düşünün!
Bütün gururunu yıkıp(varsa!) servet ve koltuk adına onurlarından ve kimliklerinden, bahaneleri her ne olursa olsun taviz verenler! Dışarıdan yüksek gibi görünseler de kimlikleriyle birlikte iffetlerini de kaybetmişlerdir.
Ve bu makam için çiğnedikleri gururları ve kimliklerini ayakaltına alıp elde ettikleri menfaatlerin de kendilerine bir faydası olmayacaktır. Seleflerinin akıbetini tahayyül ederek kendi kimliklerine yeniden puan versinler.
    Bu tür kişiliklerin yönetecekleri makamların kalitesi ne derece sağlıklı olabilir buna eğitime muhtaç vicdanlarınız karar versin!
    Evet. Efendilerinin emirleri doğrultusunda hareket eden ve kıblesi menfaat olan idareciler, bugüne dek ne kadar hizmet ettilerse yine sistem öyle işleyecek ve ilk insandan bugüne, töre bozulmayacak deyip kadercilik oynamaya devam mı edeceğiz?
  Fikir ve ideoloji sahibi olanlar!
Davamızın önüne geçirdiğimiz her şey yarattığımız kutsal fikirlerimizdir, unutmayalım. Kutsadığınız makam, kutsadığınız ırk, kutsadığınız milliyet kutsadığınız partiler kutsadığımız maddiyat en başta olanlarıdır.
    Genç beyinler ve genç fikirliler!
    Her ne olursa olsun, insan beyninin yenemeyeceği hiçbir makam ve mevki yoktur. Bütün beşeri fikirler yıkılmak üzere temellendirilmiş zaaflara sahiptir. Bu bağlamda sivil toplum örgütlerinin gündeme taşıyamayacağı hiçbir kapalı kutu da yoktur. “Korkmadan kaybedecek hiçbir şeyi olmayanların cesaretiyle” yürütülen her dava kazanılmıştır. Tabi ki güdümlü olarak at gözlüğüyle olaylara bakmıyorlarsa.
    Hayat bu, bazen güldürür bazen süründürür. Büyük bir düşünürün tabiriyle; “ Bir üzüm tanesi yedirse on tokat vurur”. Buna rağmen hayat mücadele ile güzelleşir kimlikleri kemale erdirir.
    Eski bir tapınak anıtında şöyle diyordu:
“şerefle bitirilmesi gereken en kutsal vazife hayattır.”
Çocuklarımıza bırakacağımız, güzel bir ülke ve güzel bir şeref uğruna kaybedecek hiçbir şeyi olmayanların yaşadığı daha huzurlu ve mücadele dolu güzel  günlerde buluşmak dileğiyle…
  Selam ve sevgi ile…(07/04/2010)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık