Siverek Haber

Siverek Haber

KİBİR RUHU KİRLETİR


5 Haziran 2009 Cuma 00:00
KİBİR RUHU KİRLETİR Dünya ve tabiat öyle bir ahenkle yaratılmış ki;ne bu alemi ısıtan güneşte,ne geceleri gündüze çeviren ay da,ne heybetiyle dünyanın direği vazifesini gören dağlarda, ne yaşamın kaynağı olan engin denizlerde,ne de doğanın bereketi toprak ana da kibirlilik yoktur. Tıpkı içi dolu olan başaklar gibi dolu insanlarda da kibirlilik görmezsiniz,çünkü mütevazi ve başları hep öndedir dolu insanların.

Ancak,toplumun bozulan dinamikleri ne yazık ki;dirayetli ve duruşu olmayan bazı insanların yaşam tarzlarında ve ahlaki yapılarında da bir takım deformasyonlar yaratmaktadır. Bozulan bu ahlaki kusurun başında ise;bir akrebin kendi kendini zehirlediği gibi,egosunu tatmin etmekten başka bir şey düşünmeyen ve insanoğlunun en zayıf noktası olan kibir gelmektedir.

Kibir,her şeyi renkli ve ışıltılı gösteren ama,hatizatında kendisini alay konusu edecek kadar sinsi ve merhametsiz olduğu kadar, kişinin tüm özelliklerini ve güzel huylarını tam tersine çeviren ahlaki bir kusurdur. Kibirli insan herkese tepeden bakar. Sanki küçük dağları ben yarattım, büyüklerde babamdan kaldı dercesine.Bu tip megaloman insanlar kompleksli tavırlarıyla zaman zaman saldırgan duruma da düşmektedirler. Hâlbuki bu tür insanlar kendi kaygı ve korkuları neticesinde büründüğü üstünlük maskesi ile ortalarda dolaşan ve duyduğu her iltifatı gerçek sanıp böbürlenen zavallılardan başkası değillerdir.

Kendilerini dev aynasında gören kibirli insanlar kendi dünyasının kralı olurken, Soytarıyı tahta oturtup, kralı da şaklaban yaparlar. İsra Suresi 37. ayette de belirtildiği gibi:“Ve yeryüzünde azametle(gururla) yürüme! Muhakkak ki sen, yeryüzünü asla tahrik edemezsin (hareket ettiremezsin). Ve asla dağların boyuna erişemezsin(dağ kadar yüksek olamazsın)”

İşte bu ayet kibirliliğin özünü kısaca anlatmaktadır. Topraktan gelip toprağa giden birinin kendini beğenmesi ne kadar abes ve anlamsızdır.

Eğer insanlar sizden kaçıyorsa,yanınızda iken rahatsız olup cefa duyuyorlarsa, size verilen gücün azametiyle pervasızca insanları yaralıyorsanız,bunu bilin ki; kibirin vermiş olduğu hasletle büyük bir uyumsuzluk içerisindesiniz.

Güçlü insan tevazu sahibi olan insandır.Tevazu sahibi olan gücünü insanlık hizmetine adayandır.Kibir hayatımızdan muazzam bir enerji götürdüğü gibi,sosyal hayatımızda da maddi ve manevi anlamda motivasyonumuzu ve yaratıcı zekamızı da köreltmektedir.Toplum içerisinde de birlik,beraberlik ve saygınlığın önünde en büyük engeldir kibir.

Bir fıkra duymuştum bir arkadaştan.Belki de gerçektir bilmiyorum.Anlatayım: “ Bir ailenin veya aşiretin reisi ölmüş yerine oğlu geçmiş.Kavgalı olduğu diğer aşiretin reisiyle genç reisi barıştırmak istemişler.Aralarına yörenin ileri gelenleri girmiş.Alim olan bir kişi genç aşiret reisine ‘baban öldü çok kan döküldü,öbür ağanın yanına gidelim,barış olsun artık kan dökülmesin' demiş.

Genç ağa çok gururlu ‘onun ayağına gitmem' demiş.Alim bunun üzerine ‘Musa peygamberken bile firavunun yanına gitmiş ne var bunda? Deyince genç ağa yumuşamış,ancak yine de gitmemiş diğer ağanın yanına.Sonunda alim,genç ağayı ikna etmiş ve kendi evinde buluşmayı ayarlamış.Genç olan beş dakika geç gelmiş ve yaşlı ağayı oturur görünce; ‘Kalk bire firavun,Musa geldi' demiş,

Kıssadan hisse,kibir üzerine bu fıkra aklıma geldi,sizinle paylaşmak istedim. Ancak, kibir sahibine karşı tevazu göstermekte insanın kendine zulmetmesi gibidir.Bunu da unutmamak lazım.

Ne kibirli olun, ne kibirden yana. Kalpleri fethetmek istiyorsanız mütevazi olun bu size yeter.

Hasan BAYDİLLİ
Yazı İşleri Müdürü

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık