Siverek Haber

Siverek Haber

Kısa Bir Anım


30 Kasım -0001 Çarşamba 00:00
KISA BİR ANIM
 

  
Önce bir bilgilendirmede bulunup, ardından bir anımı aktaracak ve sonra da yazıyı bir belirleme ile bitireceğim.
Bilgilendirme şu:
1962’li, 63’lü yıllarda başlayıp da, 1968’lerde doruğa yükselen düşünsel ayrışma ve eylemleri yakından izleyen bir kimse olarak, istisnasız her fraksiyonunun ya liderinin Siverekli olduğunu ya da yönlendirici ekibin içinde bir - iki Sivereklinin bulunduğunu görmüştüm. Nitekim ben de gerek yazıları ve gerekse eylemleri ile o günlerde “mukaddesatçı” diye adlandırılan harekette başı çekenlerden biriydim.
Anım ise şöyle:
Kimi zorunluluklardan ötürü Ankara’yı bırakarak “memleket”e dönmüş, Urfa’da bir bankada çalışıyordum. Yanılmıyorsam yıl, 1970 olacak. Bir öğlen yemeği dönüşü bankaya girdiğimde, henüz çalışma saati gelmediği için abandığı bankoda spor sayfasını okuyan arkadaşın elindeki gazetenin başlığı ta uzaktan dikkatimi çekti. Almanya’da Türklerin bir “parlamento” ya da “işçi parlamentosu” kurduğu kocaman harflerle manşete çıkılmıştı.
Arkadaşa doğru yürürken “Şu haberdeki parlamentoyu kuran bir Urfalı mı, acaba?” diye seslendim. “Siverekli mi?” diye soracaktım, ama arkadaşların hepsi Urfalı olduğundan onlara karşı ayıp etmemek için “Urfalı mı?” demiştim.
Haberi okumamış olacaklar ki, merakla hemen ön sayfayı çevirdiler. Yanılmamıştım, olayı gerçekleştiren bir Siverekli idi..
Yanılmamıştım, çünkü, yazının girişinde sunduğum bilgilendirmeden edindiğim izlenimler bu işi ancak bir Sivereklinin yapabileceği kanısını oluşturmuştu bende..
Gelelim belirlemeye:
Bir Siverekli olmanın övüncüyle ifade ediyorum ki, her Siverekli örgütleme, yönlendirme, strateji belirleme, taktik uygulama konusunda birer dehadır.
Şu var ki, bu övünülecek özelliğimiz, diğer yanıyla da en büyük kayıplarımızın, söz gelimi il olmak için gerekli lobiler oluşturamayışımız başta olmak üzere herhangi bir alanda bir türlü dayanışma içine giremeyişimizin, uzun süreli birliktelikler gerçekleştiremeyişimizin de başlıca itkisidir.
Herkesin lider yaratılışlı olduğu şehrimizde, işte liderin etrafında halkalanacak insan bulunamıyor..
Sorunlarımızın çözümünü engelleyen en büyük sorun bu değil midir, sizce de???

Zübeyir YETİK

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık