Siverek Haber

Siverek Haber

Koçali Aymaz Bulvarı


20 Mayıs 2010 Perşembe 00:00


      Şu sıralar, Siverek gündeminde çokça tartışılan bir konudur İnönü Bulvarı’nın isminin değiştirilmesi talebi. Öncelikle, sonuna kadar desteklediğimi belirtmek istiyorum. Siverek’i bunca yıldır hak etmediği bir cezaya mahkûm eden bu zihniyetin adını, daha fazla sırtımızda taşımanın bir anlamı olmadığı kanısındayım ben de herkes gibi.

       Konuyla ilgili olarak, günlerdir çeşitli fikirler öne atılmakta, anketler yapılmakta, halkın nabzı tutulmaktadır. Çeşitli isimler öne çıkarılmış, bunlar arasında seçim yapılması fikri de, halkı genellikle bu isimler üzerine düşünmeye sevk etmiştir. Hiç şüphesiz, teklif edilen isimlerin her biri, kendine göre bu memlekete emek vermiş, gayret sarf etmiştir. Hepsine saygı duyuyorum, takdirle karşılıyorum. Ancak; ilerlemiş yaşına rağmen, bıkmadan, usanmadan hizmet eden, bu toprakların onurunun hak ettiği yerde olması adına savaş veren, her türlü eleştiriyi sabırla hazmedip nefsine yenik düşmeden mücadelesine devam eden, erdem sahibi, onurlu kişilik, güzide insan Koçali Aymaz Ağabeyimin, herkesten çok hak ettiği kanısındayım.

     Bir memleketin bağrından kopan kişi, eğer ki, yaşamı boyunca memleketi için bir şeyler yapabiliyorsa, memleketinin adını her yerde onurla taşıyabiliyorsa, gücünün yettiğince hizmet verebiliyorsa aydınlık yarınlar için; mensubu olduğu topraklar tarafından da hak ettiği değerin kendisine verilmesi gerekir.

     Bir sanatçı düşünün; dünyaca tanınmış, sesiyle herkesi büyüleyen, milyonlarca seveni olan. Memleketi övünüp dururken onunla, hatta heykelini dikerken şehrin orta yerine; kendisi hiç oralı bile olmayan! Bugüne dek hiçbir yerde “Siverek” adını bile geçirmeyen!
   
     Buna karşılık, hayırsız evladının başarısı karşısında bile gurur duyup, gözleri yaşararak; “işte o benim çocuğum!” diyen “anne” misali, böylesi bir sanatçıyı bağrına basan memleketimiz, inanıyorum ki hayırlı, emektar insanını asla unutmayacaktır. Zira bize yakışan da odur.

      Koçali Ağabey’i sözcüklerle anlatmak bana düşmez. Zira ben memleketten uzakta yaşıyorum. Ama Siverek’te yaşayan her bir Siverek sevdalısı bilir ki; onun emekleri asla küçümsenmeyecek kadar çoktur.

     Geçtiğimiz günlerde, Siverek Gençlik Sitesi Ailesine yeni katılan, yazılarını beğeniyle takip ettiğim Sayın Âdem Erdoğan Beyefendi, çok güzel ve özel sözcüklerle değerli büyüğümüzü anlatan bir yazı kaleme almıştı. Kendisine bu hassasiyetinden ötürü bir kez de buradan teşekkür ediyorum. Bu, erdem sahibi kişilere mahsus bir vefa örneğidir, takdir etmek lazım.

      Bu vesileyle, Koçali Ağabeyime hak ettiği değerin verilmesini ve en azından isminin, adı geçen bulvara verilerek bir nebze olsun vefa borcunun ödenmesini temenni ediyor, karar merciine saygılarımı sunuyorum.

  

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık