Siverek Haber

Siverek Haber

Ali Lale

KRİZİ FIRSATA ÇEVİRMEK GÜÇLÜ İNANÇLI DEVLETLERE MAHSUSTUR


Ali Lale
21 Nisan 2020 Salı 16:35

Küresel bir salgında ne kadar az kayıp verirseniz o kadar başarılı olabilirsiniz. Türkiye bu küresel salgını baştan beri planlı bir şekilde karşıladı. Hazırlıklarını pandemiye karşı tüm bölgelerde başarılı bir şekilde sürdürdü ve sürdürmeye devam ediyor. İşi savsaklamadı, nasıl olursa bu da geçer, demedi. Tüm kurumlarıyla küresel salgına karşı ulusal bir mücadele vererek, toplumun paniklemesine karşı gerek milli eğitim bakanlığı gerek sağlık bakanlığı nezdinde psikososyal destekleyici çalışmalar yapılıyor ve bu bağlamda toplumda oluşan belirsizliğin bir nebze olsun önüne geçilmesi de sağlanmış oluyor.

Maske, dezenfektan, kolonya ve diğer temizlik malzemelerini kendi kurumlarının imkânlarıyla üretmeye başladı. Uzağı görmek diye ben buna derim. Başkan sanki bugünleri bekliyormuş gibi sağlıkla ilgili yoğun bir alt yapı çalışmalarına başlamıştı. Bir taraftan sağlık elemanlarını yetiştirirken diğer taraftan şehir hastanelerinin yapımına başlayarak muhalefetin aşırı bombardımanları altında dur durak bilmeden inşaatına devam ettiler. Muhalefet her zamanki karşıtlığıyla hükümetin sağlık alanında da attığı her adıma karşı çıktı ve bunun için sürekli olumsuz kamuoyu oluşturmaya çalıştı. Muhalefetin tüm bu olumsuz zeminine rağmen hükümet kararlı bir şekilde şehir hastanelerini halkın hizmetine açmaya başladı. Türkiye’yi bugünkü sağlık alanındaki imkânlarına kavuşturdular. Pandemi sürecini en iyi yöneten ülkeler arasında sayılıyoruz. “Süper Güç” dediğimiz ABD pandemi süreci yönetiminde sınıfta kaldı sayılır. Sürekli artan vaka sayıları ve bu vakalara müdahale etmede yaşanılan çaresizlik ABD’yi büyük bir zora soktu. Bize bakıldığında sağlık bakanlığının koordinasyonunda sürecin kontrollü bir şekilde yürütüldüğünü görmekteyiz. Burada Cumhurbaşkanımızın sağlık alanında yaptığı atılımlar ülkemizi güçlü ve güvenli bir liman kılmaktadır.

Başta ifade ettiğim krizleri fırsata çevirenler güçlü devletlerdir. Başkanımızın talimatıyla Bugün Enerji bakanlığı tavafından hammaddesi Türkiye’de olan Bor’dan tonlarca dezenfektan üreterek hem iç piyasaya hem de dış piyasaya satılacak böylelikle devletin COVID-19’la yaptığı savaştan hem maddi katkı sağlayacak hem de mücadele eden sağlık ve diğer personellerine ücretsiz dezenfektan sunacaktır. Diğer taraftan Türk Silahlı kuvvetleri tarafından üretilen maskeler de ücretsiz olarak askeriyeye, Emniyete ve geri kalanı da sağlık elemanlarına verilecektir. Eğitim camiası tarafından üretilen maskeler de yine sağlık çalışanlarına verilmekte ve kırka yakın ülkeye ihraç edilmektedir. Kısacası devlet tüm kurumlarıyla Başkanın koordinatörlüğünde virüse karşı amansız bir savaş başlamış ve savaşı kararlı bir şeklide sürdürmektedir.

Bugün Türkiye’nin yaptığı en önemli çalışmalardan biri bor maddesi ile ilgili yapılan çalışmalardır. Bor bilindiği üzere birçok sahada kullanılabilen kıymeti büyük bir madendir. Pandemi sürecinde en çok ihtiyaç duyulan şey dezenfektan olup biz bunu Bor madeninden üretebilmekteyiz ve bu ülkemiz için büyük bir başarıdır. Bu başarıyı tabi ki Başkanımıza borçluyuz. Ülkemizin her alanda geliş


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık