Siverek Haber

Siverek Haber

KÜÇÜK BİR İYİLİKLE BÜYÜK KAPILARI AÇABİLİRSİN


10 Mart 2009 Salı 00:00
KÜÇÜK BİR İYİLİKLE BÜYÜK KAPILARI AÇABİLİRSİN

Yaşamımızın küçük bir bölümünü bizden başkasına ayırmak yapabileceğimiz en insani kuraldır.Hayatımız boyunca belki büyük işler ve iyilikler yapamayabiliriz ancak,küçük bir işi veya iyiliği büyük bir sevgi ve yürekle yapabiliriz.Küçükte olsa yapabileceğiniz bir iyilikten kendinizi mahrum bırakmayın.İyilik denince sadece maddi anlamda düşünmeyin.Bir gülücük dahi olsa,bu bir iyiliktir,hediyelerinde belki en güzelidir ve umulmadık kapıları bu gülücükle açabilirsiniz.
         İlle de bir yerlere geleyim, büyük adam olayım(!) Ondan sonra Yardım ve İyilik yaparım derseniz, bilin ki siz baştan beri iyilik piyangosunu kaçırdınız demektir. Bu tıpkı milyonda bir çıkan şans oyunlarına benzer.Beklemekle ne size ikramiye çıkar nede bir iyilik yapabilirsiniz.Hâlbuki çevrenize bir bakın; sokaklar aç insanlarla dolu.Yırtılmış lastik ayakkabılarla okula giden bir sürü öğrenci var.Yaşlı komşumuzun evinde bir kap sıcak yemek yok. Mahallenin delikanlısının cebinde çay parası yok.Nice analar çoluk çocuğuna bakmak için yardım peşinde koşuyor.Rast gele atılan çöpler gönüllüler tarafından toplanmayı bekliyor.Derdini kimseye açamayan insanlar,derdini dökecek candan bir dost arıyor.Caddeden geçen kişi senden selam bekliyor.Tartıcı çocuk senden tartılmanı bekliyor, dilencide sadaka… Bunun gibi elini uzatabileceğin bir sürü küçük iyilikler yapma fırsatınız var.
         Biz kimiz ki? Dünyayı değiştirecek halimiz de yok. O halde yapabileceğimiz tek şey küçük iyiliklere kendimizi odaklamamızdır.
         Hayatımızı kontrol altına alarak,sade ve imtiyazsız bir hayat yaşayan ve karşılık beklemeden verebilen bir kişiliğe sahipsek bedenimizi ve ruhumuzu da korumuşuz demektir.
         Gücünüz oranında planlı iyilikler yapabilirsiniz,yada rast gele küçük iyilikler yapın. İnanın bu size büyük keyif ve huzur verir. Sizin bir özürlü kuruluşuna veya bir fakirin evine yapmış olduğunuz ziyaret,belki bir holdingin milyon dolarlık yapmış olduğu bağıştan daha etkili ve anlamlı olabilir.Aman, siz siz olun yapmış olduğunuz küçük iyilikleri küçümsemeyin, yaptığınız iyilikleri unutun ama,iyiliklerinize mutlaka devam edin.Bu tutumunuz çevrenizi biraz daha aydınlatacaktır.İyilikler ve iyi insanlar unutulmaz ve iyi İnsanlar iyi insanlarla karşılaşır.Bunu unutmayın!
         Dünya üzerinde davranışlarının bilincinde olan tek varlık insandır. Yapılan her eylemin ölçülebilir sonuçları vardır.Ve bu sonuçları fark eden her insan iyi olmanın değil, insanlığın devamı için bir zorunluluk olması gerektiğini fark etmelidir.
Mesela,örnekleyelim; herkesin başına gelebilecek olaylardan birini düşünelim: komşu-çocuk kavgası yada araç-trafik kavgası: Olay yol verme yüzünden olsun. Karşı veya arkadan gelen araç şoförü ile önce korna çalma yüzünden,sonra el-kol hareketi,daha sonra araçları bir kenara çekip kavga, gürültü, patırtı… Belki yaralanma daha sonra emniyet, mahkeme al sana düşmanlık.Yani bir anlık gerginlik nelere mal olacak!Bu tutum ve tavır bedenimizi ve ruhumuzu olumsuz etkileyebileceği gibi yaşam riskimizi de azaltacaktır.
Hâlbuki alternatif olarak basit bir tebessümle veya bir özürle karşı tarafı pozitif olarak etkileyip hem kendinize hem de karşınızdakine küçük bir hareketle, büyük bir iyilik yaparak olumsuz havayı ve riski ortadan kaldırabilirsiniz.En önemlisi de; bu davranışınız bir başkasını, bir başkası da daha başka birilerini etkiler ve bu tür davranışlar büyük olaylara ve kötülüklere meydan vermemiş olur.Yani kısacası iyi davranmak keyfiyetten ziyade insanlığımızın korunmasının ilk şartıdır.
Gerçi iyiliklerin düşmanı çok ama,varsın;

Düşmanımızsın sen bizim desinler
Dikeceğiz seni bir duvarın dibine
Ama madem bir sürü iyi yönün var
Dikeceğiz seni iyi bir duvarın dibine
İyi tüfeklerden çıkan,
İyi kurşunlarla vuracağız seni desinler.
Sonra gömeceğiz
İyi bir kürekle
İyi bir toprağa desinler

Ama,sen zor olanı seç,iyi ve adil ol.Ve bil ki; “İyiler daima kazanacaktır!”

                                                                                     Hasan BAYDİLLİ

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık