Siverek Haber

Siverek Haber

Memleketim ve Enfes Yemekleri...


30 Kasım -0001 Çarşamba 00:00
                  

                               Memleketim ve Enfes Yemekleri...
        "Ben Geldim Siverek" adlı yazımda az da olsa değindiğim yemekler konusuna özel talep geldi, yazmadan edemeyeceğim...
Yazıyı okuyan Karadeniz'li kadim bir dostum,  "Neden o yemekleri daha ayrıntılı yazmadın? Sizin yemekleriniz bir başka güzellikte, bunu anlatman lazımdı" dedi bana. Aslında haklıydı, ama malum, o yazıda öyle çok şey anlattım ki, her konuya az da olsa değinmekle yetindim mecburen... Yazıyı okuyan değerli okurlarımız genelde memleketimizin insanı, yemeklerimizi iyi bilir lakin; bilmeyenler de tabi ki vardır. Şimdi nasıl yapsak da, o birbirinden lezzetli yemekleri anlatsak? Anlatmakla da bitmez ki ama değil mi? ( Sakın kızmayın haa, şu mübarek günde yapılır mı bu diye! :)
         Doğu ve Güneydoğu'nun yemekleri genelde güzel ve lezzetlidir lakin, Urfa ve Diyarbakır bu anlamda açık ara diğer illeri geçer. Hangi eve giderseniz gidin, müthiş lezzetli yemekler yersiniz. Damak tadı birbirine çok yakındır Urfa ve Diyarbakır'ın, yanlışım varsa büyüklerim düzeltsin bu noktada beni.
         Güzel memleketimizin, güzel insanlarının misafirperverliğinin üstüne tanımıyorum bir kere, bunu açık ve net söyleyeyim. Kızmaca darılmaca yok! Bu konuda gayet milliyetçi bir ruha sahibim. Yolda giderken adres sorun mesela, bakarlar ki yabancı plaka, "Keko yoldan gelmişsiz, buyrun sizi misafır edah, bi yemegimizi yiyin, çayımızı için, ele gidersiz" derler.  Var mı böyle bir güzellik ya, sorarım size? Adam tanımıyor bile kimdir, necidir, nerden gelmiştir! Tanrı misafiri ya, bitti! Bir de bizde uzun yoldan gelene ayrı bir önem verilir. Yolcuya "gariptir" derler, sahip çıkarlar. Evlerine gittiğinizde, size ne yapacaklarını bilmezler. Edep, hürmet, saygı çerçevesinde sizi öyle bir ağırlarlar ki, kendinizi "ağa", "paşa" sanırsınız.          Çarşıda ki esnaflara konuksanız eğer; "Keko yemek yemeden nere gidisiz? At oğlum hemen bi tava fırına, misafirimiz var" derler, siz de bayıla bayıla kalırsınız valla, ma tavaya yok dendiği nerde görülmüş?
         Akraba ziyaretindeyiz mesela bu son gidişimizde, (zaten bayağı bi kilo almışım sormayın gitsin:)) her gittiğimiz yerde çeşit çeşit yemekler sunuluyor. Hangi birini yesem diye şaşıyorsunuz. Yaw kardeşim dost musunuz düşman mı, bu kadar güzel yemek bir arada bulundurulur mu? Gelsin patlıcan kebapları, gitsin dolmalar, hur bumbarlar, lahmacunlar, közlemeler, çiğköfteler... Offfff ! Bir anda o sofra nasıl donatılır, nasıl servis yapılır anlayamazsınız bile, kadınlarımıza, kızlarımıza laf yok valla, çok hamarattırlar o konuda da... "O konuda da" diyorum, çünkü birçok konuda öyledirler Siverek kadınları. Bunu başlı başına bir yazıda anlatmak isterim inşallah ilerleyen günlerde.
        Ciger kebabı... Yazmadan geçilir mi hiç? Eğer bu yazıyı okuyan değerli okurlarımız arasında halen ciger kebabı yememiş olanlar varsa, büyük kayıp diyorum. İnşallah bir gün yolunuz Urfa'ya düşer, sabahın erken saatlerinde ciger yemenin hazzına varırsınız. Balıklı Göl'ün hemen yanındaki çarşının içinde görürsünüz oranın en meşhur cigercilerini. Adım başı cigercidir. Bi bakarsınız, küçük bir kaç masa, etrafında kürsüler... Masaların üstünde közlenmiş isotlar, bol yeşillik, soğan, ayran, lavaş veee ciger kebabı... Bunlardan biri eksik olsa olmaz! Yemeğini yiyen kalkar hemen ayaküstü, işine koyulur. Urfa'lılar için gündelik yaşamın bir parçasıdır sabah kahvaltıda ciger yemek...
        Dolmalarımız; acılı, sumak ekşili ve etli yapılır. Genelde pişirilirken altına kaburga kemiği konulur lezzet vermesi için. Patlıcan ve biber dolması en çok tercih edilendir. Pişerken yaydığı koku müthiştir. Kokuyu duyan gelir mesela bizim binamızda, ben her dolma yaptığımda. Bu  yüzdendir ki, küçük bir aile olmamıza rağmen koca bir kazan dolma yapar, konu komşu birlikte yeriz. :)
        Hur bumbarı yapmak çok zahmetlidir ama, hemen herkes bilir Siverek'te bu yemeğimizi. Genelde kış aylarında daha çok yenir. Yazın sıcaklarda ağır gelebilir biraz yağlı olduğundan. Temmuz'un sıcağına aldırmadan ben yedim, o ayrı konu tabi :)
        Daha anlatmaya devam edersem galiba uzayıp gidecek bu yazı, iyisi mi burada virgül koyalım, bir daha ki sefere başka yemeklerle devam edelim. Selametle kalınız efendim...

      
     

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık