Siverek Haber

Siverek Haber

MHP HALKI NE KADAR ANLAYABİLİYOR


21 Şubat 2011 Pazartesi 00:00
Siyasette; Ana muhalefet partisi bir sonraki seçimlerde iktidar partisi gözüyle bakılır. CHP’ nin son kurultayındaki değişimle ne söylemlerinde ne de eylemlerinde bir yenilik görmedik.

Son seçim anketlerinde CHP %20-25, BDP %5 civarında olurken MHP de ise geriye doğru bir gidiş var.
1999 seçimlerinde %18 e kadar yükselen bu partiye ne oldu da son aylarda baraj sınırına kadar yaklaşmış oldu.

MHP neden bu duruma düştü?
---Bence en büyük hata MHP 99 da aldığı %18’lik oyun sarhoşluğuyla toplumun taleplerini, tavsiyelerini ve temennilerini okuyamadı. Bu alınan oyların 28 Şubatın darbecilerine ve statükocu yapının yıkılmasına tepki oyları olduğunu anlayamadı.

MHP seçimlerde ‘’onlar ürkek biz erkek’’ söylemleriyle ciddi bir kampanya yürüttü. Halkta MHP, darbecilere, statükoculara rest çeksin diye MHP’ye oy verdi. Ama onlar bunu yapmadılar kalkıp statükonun partileri olan ANAP ve DSP ile koalisyon kurdular.

           
Fazilet Partisi ve DYP ‘nin altın tepside Bahçeli’ye sunduğu Başbakanlığı elinin tersiyle itip statükonun başbakan yardımcılığına ‘’evet’’ dedi. Hükümette erkek değil ürkek olduğunu Rahşan Ecevit’in ‘’eli kanlı katiller’’ ine boyun bükerek seçimlerdeki verdikleri ‘’erkeklik’’ vaadini yerine getir(e)mediler. Üstelik Cumhuriyet tarihinin en büyük ekonomik krizini ülkemize yaşatarak 2002 seçimlerinde %8 oyla MHP yi Meclisin dışına itti halkımız.

---İkinci büyük neden; Böylesine büyük bir hezimeti yaşayan Bahçeli seçim sonuçlarının açıklandığı gece milyonların huzurunda ‘’ gelecek kurultayda aday olmayacağını’’ söyleyip daha sonra bu sözünü unutup hatta bunun için parti tüzüğünü değiştirdi. Bu da partideki liderlik vasfına sahip olan insanların parti dışı arayışlara itti.

---Üçüncü büyük neden; Merhum Türkeş’in hiçbir zaman yanaşmadığı CHP ile sarmaş dolaş ve yoldaş olması.
Türkiye’de sağ partilerin şunu anlamaları lazım ki; CHP ile aynı safta yer alan bir sağ parti iflah olmaz(Bunu küçük ilçemizde dahi Yerel seçimlerde sol görüşlü bir belediye başkan adayının sağ bir partiden aday olmasının sonucunun hüsran olduğunu gördük). Ülkemizde de Cumhurbaşkanlığı seçiminde 367 olayında ANAP ve DYP’nin, CHP ile birlikte hareket etmeleri Meclis dışında kalmanın da ötesinde tarih sahnesinden silinmesinin bir örneğidir.

Aslında nedenleri çoğaltabiliriz fakat sevgili dostlarımızı daha fazla üzmeden Sayın Bahçeli’nin Referandum sürecinde bu davanın ‘’çilekeş önderlerini’’, ‘’Evet’’  oyu vermeleri nedeniyle aşağılayıp, dışlaması ve onlara ‘’ülkücü müsveddesi’’ demeleri bardağı taşıran son damla oldu. Böylece partiden  büyük kopuşlar oldu.

En son demokrat ve bilge kişiliğiyle tanıdığımız Vedat Bilgin de partiyi terk etti. Parti Oktay Vural gibi kavgacı,  ulusalcı bir militanın elinde kaldı.  Genel Başkana,bunun,  partiye zarar verdiğini söyleyecek gerçek bir ‘’ülkücü’’ parti içinde çıkmayacak gibi.

Ve böylece de MHP barajın altında kalmaya mahkûm olacaktır.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık