Siverek Haber

Siverek Haber

NE YAPABİLİRİZ?


16 Kasım 2008 Pazar 00:00
NE YAPABİLİRİZ? 
     Son dönemlerde basında yine Siverekle ilgili ‘’il olma’’ yönündeki haberleri görünce merak ettim.Belki en sonda yazılması ve söylenilmesi gereken can alıcı soruyu başta sorayım.Siverek’in il olması için Siverek sevdalısı olan bizler ne yapabiliriz???? 

     Siverek ımızın yetiştirdiği deneyimli ve başarılı gazetecilerden Sayın M.Şükrü Dolaş’ın  Siverekgenclik teki‘’Sivereklilerin inadı’’ adlı köşe yazısını okuyunca konuyu gündem de tutmak ve okuyucularımızdan da parlak fikri olanların ,Siverek in il olmasını yürekten isteyen Siverek sevdalıların bu konuda belki bir katkıda bulunur düşüncesiyle yazımı kaleme aldım. 

     Sayın Dolaş yazısında Sivereklilerin ‘’il olmak’’ için yapılan çabayı, sarf edilen gayreti ve tarihten günümüze kadar verilen mücadeleyi dile getirmiş. 82 yıldır verilen il olma mücadelesi sonuç vermediği halde bu mücadeleye devam edilmesi gerektiğini  ve Sivereklilerin inatçı olduklarını dile getiriyor.Aslında sayın Dolaş’a katılmamak elde değil.Lakin inatçı olmak insanın istediğini gerçekleştirme noktasında bazen yetersiz kalıyor devreye başka güçlerin görünmez ellerin girmesi lazım. 

     Bu konuda çok projeler çizildi çok vaatler verildi ancak hiçbir şekilde Sivrekliler il olma yönündeki sevdalarını gerçekleştiremediler. Acizane fikrim şudur;Bu işi ancak siyasiler çözer diye düşünüyorum.Bugün Ak Parti Milletvekili TBMM Başkan Vekili olan Sayın E.Cenap GÜLPINAR ve aynı şekilde AK Partinin kuruluşundan bu yana Sayın Başbakanımızın yanında yer alan değerli Milletvekilimiz Sayın Zülfikar İZOL Başbakanımıza Sivereklilerin bu talebini ileterek ve kendilerinin de en az Siverek halkı kadar istekli olduklarını ifade etmelerini istiyorum.Aynı şekilde yakın bir dönem de AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı gibi 2 numaralı koltuğa oturan eski İçişleri Bakanımız Sayın Abdülkadir AKSU’ dan da bu konuda destek istenilebilir…. 

     Üzülerek söyleyebilirim ki ülkemizde hakkıyla bir yerlere gelmek çok zordur.Siyaseten işler çok daha kolay bir şekilde hallediliyor ve sorunlar tereyağından kıl çeker gibi çözülüyor. 

     Bugün siyasi rüşvet verilmemiş olsaydı 67 plakadan sonraki illerin birkaçı dışında il olmayı hakkeden yoktu.İl olmayı hakkedenlerin başında Siverek gelmeliydi ama il olmadı veya il olmasına izin vermediler. A.Smith’ın iktisattaki ‘’görünmez el’’ tezi siyasette de geçerlidir ki buradaki görünmez eller izin vermediler. 

     Son dönemlerde Siverek’in Vilayet olması için büyük çaba sarfeden Siverek’i Vilayet Yapma ve Kalkındırma Derneği Başkanı Koçali Aymaz’ın :’’ 1926 yılından beri gasp edilen hakklarının iadelerini istediklerini bu güne kadar çeşitli alanlarda demokratik mücadelelerini sürdürdüklerini Siverek il olana kadarda bu haklarından vazgeçmeyeceklerini. Dernek olarak Belediyenin verdiği maddi imkanlarla 2 yeni CD hazırladıklarını Siverek'te kamu yatırımları isimli 1.CD de Siverek kentinin altyapısı ve kamu yatırımlarıyla il olmayı hak ettiğini belgelediklerini. 2. CD de ise Siverek ilçesinin il olma mücadelesinin içeren televizyon haberleri ve mahkeme görüntüleri liderlerin verdiği vaatlerinin görüntüleri olduğunu. 800 adet çoğaltılan bu CD'leri başta Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Bakanlar Kurulu ile tüm milletvekillerine gönderip Siverek'in müspet il hakkının iadesini isteyeceklerini. CD'leri dışarıdaki Sivereklilere gönderip, bu alan da yeni bir kamuoyu oluşturacaklarını belirtmiş….’’demecine katılıyorum.Her Siverekli bu CD lerden alıp çevresindekilere hediye etmeli ve bu sorunumuzu kendi sorunuymuş gibi görmelidir. Koçali Aymaz Beyefendiye ve yönetim kurulu üyelerine yürekten teşekkür ediyorum.Aynı duyarlılığı özellikle siyasilerimizin de göstermesini, Siverekliyim diyen herkesin karınca kararınca bu kampanyayı desteklemesini ve Siverekli olmanın bir görevi olmasını telakki etmelerini temenni ediyorum.İnşallah bir gün bu köşeden Siverek’ ı il yapan devlet büyüklerimize de teşekkür yazısı yazmak kısmet olur bana. 

     Not.Bir önceki yazımda ‘’siyasi konjonktür’’ü merak eden okuyucularımız olmuştu.Türk Dil Kurumu sözlüğünde bu kelime var ve anlamı da :Siyasetteki geçerli durum.Yazıda da gücü elinde bulunduran siyasi güç… 

     Yine bir okuyucumuzda;Siverek’te olmayıp dışarıda olduğu halde gelip Siverek halkına hizmet etmek istediğini belirtmiş fakat benim yazımı okuduktan sonra bu düşüncesinden vazgeçmiş.Ben de diyorum ki biz sizleri burada görmek isteriz gelin beraber Halkımız için Siverek için çaba sarf edelim.Yazımın seçimlerle hiçbir şekilde alakası yoktur.Ben sadece içimden geçenleri sizinle paylaştım.Biz Siverek tekiler elimizi taşın altına koymuşuz gelin siz de bu taşı kaldırın yok buna gücünüz yetmiyorsa bizim gösterdiğimiz fedakarlığı gösterin ve siz de elinizi taşın altına koyun...Sevgilerimle

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık