Siverek Haber

Siverek Haber

NEREDE BARINACAĞIM?...


1 Ekim 2007 Pazartesi 00:00
NEREDE BARINACAĞIM?… 

      Bir eğitim-öğretim yılına daha girdik. Ziller çaldı. Çaldı da, biraz hüzünlü ve arabesk çaldı ziller. Özellikle lise ve yüksek okul öğrencileri için çalan bu ziller, hüzünü kaygı ve korkuya bırakarak çaldı. “Nerede barınacağım” kaygı ve korkusu ile… 

      Hemen konuya gireyim. Siverek Meslek Yüksek Okulunda yaklaşık 300 öğrenci öğrenim görmektedir.(Birçoğumuzun bu rakamdan haberi bile yok) Bu öğrencilerimizin büyük bir bölümünü ilçe dışından gelenler oluşturmaktadır. Yani Siverek tabiri ile yabancı olanlar. Yine ilçemizde bulunan Anadolu ve Sağlık Meslek Lisesinde öğrenim görmek üzere ilçemize gelen onlarca lise öğrencisi bulunmaktadır. 

      Bu öğrencilerin ilçemize sosyal, kültürel ve ekonomik katkılarının olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Bu işin bir boyutu; ancak, gelin görün ki bu öğrencilerin en büyük sorunu eğitim-öğretimdeki aksaklıktan ziyade barınma sorunu olarak ortaya çıkmaktadır.
      Özellikle kız öğrencilerin barınmaları hem kendileri, hem de aileleri için büyük sorun teşkil etmektedir. Duyarlılığımdan dolayı olacak ki bu sorunlar bana çok yansıyor. Yakinen çabalıyorum, yardımcı olmaya çalışıyorum. Ama içimin rahat ettiği bir şekilde yardımcı olamamanın üzüntüsünü bende onlar gibi yaşıyorum! 

      Batının birçok il ve ilçesinde gerek devlet, gerekse özel müteşebbisler tarafından öğrenci yurtları yapılarak bu sorun çözüme kavuşturulmuştur. Ancak,250 bin nüfuslu Siverek’te bir tek kız öğrenci yurdu bulunmamaktadır.(Sınavla kazanan burslu ve parasız yatılı öğrenci pansiyonu hariç) Bekâr öğrencilere de kolay kolay ev verilmeyince düşünün öğrenci ve ailesinin psikolojik durumunu… 

      Tabiri caizse sap gibi ortada kalıyorlar! Bu durum bazen istenmeyen sosyal olayların meydana getirilmesine zemin de hazırlamış oluyor. Hemen hemen tümünün fakir ve orta gelir ailelerinin çocukları olan bu gençlerimizi kurtlar sofrasından korumak için bir kız öğrenci yurdunun acilen yapılması elzem olarak görülmelidir. Yurtların güvenilir ve ekonomik olması öğrenci ve ailelerine büyük yarar sağlayacaktır. 

      Bu görev herkese düşmektedir. Milletvekillerine, idarecisine, belediyesine, hoca ve öğretmenlerine, sivil toplum kuruluşlarına ve duyarlı tüm Sivereklilere duyurulur. Bu konuya el atmanın zamanı çoktan geçmiştir… 

      İyi bir eğitim alabilmeleri için bu öğrencilerimizin temel alt yapı sorunlarının mutlaka çözümlenmesi gerekmektedir. Her gün çevre il ve ilçelere gidiş-geliş yapma zorunda kalan öğrencileri biliyorum. Maddi manevi sıkıntı yaşayan bu durumda ki öğrencilerden ne kadar başarı bekleyebilirsiniz?
     Yurt ihtiyacının giderilmesiyle hem bu öğrenciler sahiplenilerek koruma altına alınmış olur, hem de ilçemiz adına imajımızı korumuş oluruz. 

     Milletlerin ilerlemesinin ilimle ve alt yapısı tamamlanmış iyi bir eğitimle mümkün olacağının bilinmesi gerekir. Eğitimin sekteye uğratılmaması için ilçe dışından Siverek’imize okumaya gelen bu öğrencilere sahip çıkmalıyız. Empati kurarak kendimizi onların yerine koyalım. Ne kadar zor şartlarda kaldıklarını göreceksiniz.
     Mesajım inşallah yerine ulaşır, acilen bir kız öğrenci yurdu yapılması yoluna gidilir. 

                                                     Hasan BAYDİLLİ

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık