Siverek Haber

Siverek Haber

REKOR GİRİŞİMİ HÜSRAN GİRİŞİMİ OLMASIN


5 Ağustos 2012 Pazar 13:45Feodalizmin hâkim sürdüğü bir toplum olduğumuzdan dolayı birlik ve beraberlik kurmakta zorlanan bir toplumuz.
Bir işe kalktığı zaman yeri göğü inleten sözlerle adeta dağları yerinden oynatan ama ne hazin ki sıra pratiğe gelindiğinde en önde sandığımız insanların yan çizdikleri bir toplum. En radikaller aşireti, işi, çıkarı söz konusu olduğunda dün toplumda bangır, bangır bağırdığının tam tersini yapan bir tolum
25 Eylülde yapılması beklenen rekor girişimi bu günlerde en azından Siverek’in okuryazar insanları arasında popüler durumda
Bu rekor girişimi için koca, koca insanlar mesailerini ayırmakta, binlerce lira harcanarak sokaklar afişlerle donatılmaktadır.
Eleştirilecek yanları olmasına rağmen Siverek halkının birlik ve beraberliği için iyi ve güzel bir uygulama ama bu uygulamanın sonunun nasıl olacağı ise muamma gibi geliyor bana.
Siverek halkı inandığı bir davaya fedakârlığıyla da meşhurdur ama inandığı ve inandırılacağı bir dava olmalıdır. Bu işlere öncülük edenlere çok dikkat eden ve buna göre olaylara yorum yapan bir halk. Zaten öncülerin yaptıkları zaaflar sonunda Siverek’te birlik ve beraberlik kurulamıyor.
Güven ortada kalmıyor, kalmadığından dolayı da Siverek gelişmiyor ve bunun sonucunda da feodal yapı hâkimiyetini koruyabiliyor.
Bu rekor girişimi ve sonucunda yapılan uygulamalar bana 31 Aralık 2010 da “Siverek il olsun” adı altında yapılması amaçlanan büyük bir mitingi aklıma getiriyor.
Bu mitingi hafızalarını yoklayan birçok kişi kolayca hatırlayacaktır. Siverek’i il yapma ve kalkındırma derneği şimdiki ismi ile sivil der tarafından yapılması amaçlanan mitinge Siverek halkı kendisini iyi hazırlamış ve büyük bir kitlenin katılması bekleniyordu.
Bu miting için dernek başkanı Sayın Aymaz destek arayışına girmiş ve bize gelen haberlere göre de büyük ölçüde de destek almıştı. Bu konu hakkında basına demeçler veren Aymaz, “Mitingin yapılacağı son güne kadar ziyaretlerini sürdüreceklerini söylemişti. Aymaz, “Bu dava ne benim ne arkadaşlarımın davasıdır. Bu dava tüm Sivereklilerin davasıdır. Yaptığımız destek ziyaretlerine gittiğimiz her yerden destek sözü aldık. Çalışmalarımız fedakâr arkadaşlarımız ile son güne kadar devam edecek” diyordu
Bundan dolayı ben köylerden mezralardan bu mitinge katılmak için Siverek’e akın eden insanları gördüm. Ama mitingin yapılmasına birkaç saat kala ne garip ki yağmur olmamamsı halde ( hava çok az bulutluydu) mitingin yağış nedeniyle iptal olduğunu işittik
Dev miting diye adlandırılan bir miting nasıl oluyor da havanın birazcık bulutlu olması nedeniyle iptal edilebilir?
Ve neticede Dev miting hüsranla sonuçlandı.
Siverek'i Vilayet Yapma ve Kalkındırma Derneği yetkilileri, mitingin yeni yılda uygun bir tarihte düzenlenebileceğini belirtikleri halde o günden bu güne böyle bir şeye kalkıştıklarını görmedik.
Nereden ve ne şekilde bu miting engellendiyse bu rekor girişiminde bu tehlikeyle karşı karşıya olduğunu söyleyebilirim.
Diyelim ki bu girişim engellenmedi ama Siverek halkının bu gibi organizasyonlara güvenin kalmadığını söyleyebilirim. Bundan dolayı bir meydanda Sivereklilerden otuz bin insanı toplamak çok zor olacak. En azından afişlerle anonslarla bunu gerçekleşmeyeceğini söyleyebilirim.
Feodal bir yapının olduğu Siverek’te bir feodalin yapacağı bir açıklama ile binlerce insan bu girişimden uzak duracaktır.
Tüm bu gerçekleri göz önünde tutarak bu rekor girişimine ben şahsen şüpheyle bakıyorum.
Çünkü iki aydan az bir zaman kalmasına rağmen bu otuz bin insanı nasıl organize edileceği hakkında bir fikir yoktur. Ben şahsen bu konuları takip etmeme rağmen bu rekor girişiminde ben nerde olacağım, nasıl olacağımın hakkında bir bilgi sahibi değilim. Bu organizasyonu düzenleyenler kendi aralarında yaptıkları toplantılarla hiçbir yere varamazlar.
Kısa bir zaman kala bu girişimden halkın haberi yoktur. (En azından benim sorduğum insanların haberi yok.) Peki, halkın haberi olmadığı bu girişime 30 bin insanı kırk elli günde nasıl toplayacaksınız?
Siverek tüm STK ve kurumlarıyla bu rekor girişimine endekslendi, iş oldu ve yapılacak tarihe doğru gidilmekte.
Umarız bu girişimde Siverek il olsun mitingi gibi hazin bir sonuçla sonuçlanmaz.
Böyle olduğu taktirde rekor girişimi hüsran girişimi olacak ve artık Siverek halkına hiçbir şeyi inandıramayacaksınız.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık