Siverek Haber

Siverek Haber

SEÇİLENLER SORUMLULUKLARININ BİLİNCİNDE Mİ?


1 Mayıs 2014 Perşembe 09:30

Değerli dostlar Siverek halkı olarak belki diğer tüm şehirlerden çok daha fazla soruna sahip bir halkız. Kıyıda köşede, kahvede hep sorunlar konuşulur ve bu sorunlarımızı konuşacağımız veya çözüm bulacağımız yetkili kişilerin olmayışından hayıflanırız.

Mahallemizde çöp sorunu olur gider kahvede konuşuruz, mahallemizde ağaçlarımızın bakımı yapılmaz cadde başında gördüğümüz ilk insana anlatırız, ortalıkta dedikodular gezer bizde bu dedikodulara inanır ve başkalarına anlatırız.

Yani anlayacağınız bizim Siverek halkı olarak halen sorunlara çözüm ürettiğimiz veya sorunları merkezine ilettiğimiz bir bilince maalesef ulaşmamışız.

Her şeyin kolayını seçiyoruz, belediye niye yapmamış, devlet niye yapmamış diyor ve atıyoruz. Söz üretime geldiğinde, çözüme geldiğinde susuyor ve yalnızca başkalarının konuşmasını bekliyoruz.

Bunu hepimiz yapıyoruz, okumuşundan tutun okumamışına kadar. Kahvede ki apı Elo’dan tutun okulda ki müdür Ali beye kadar. Maalesef icraatlarla, projelerle yetkili kişilerin kapılarını çalmıyoruz.

Başta yazdığım gibi halk olarak sorunlarımızı ileteceğimiz bir merci olmamasından veya dikkate alınmamaktan hep hayıflanmışızdır.

Değerli dostlar bu kısa yazıyı ve eleştiriyi niye yazdın, derseniz? Büyük şehir belediye başkanımız Sayın Güvenç ve beraberinde ki yetkili heyetle Siverek’teki muhtarlarımızın sorunlarını dinlemek ve sorunlara çözüm üretmek amacı ile geçenlerde gençlik merkezinde muhtarlarla bir araya geldi.

Mahallesinin sorunu olan bir muhtar veya birey için bana göre kaçırılmayacak bir fırsattı, Siverek tarihinde bana göre hiçbir yönetim muhtarlara bu olanağı sağlamamış geniş katılımlı bir toplantı gerçekleştirmemişti. Her muhtar kendi mahallesinin sorunun söyleyebilir ve yetkili kişilere hesap sorabilirdi.

Karşıda büyükşehir belediye başkanı, Siverek belediye başkanı ve yetkili kişiler oturuyor muhtarların sorunlarını dillendirmeleri bekleniyordu.

Kahvede ve caddelerde ki hayıflanmalar direk yetkili kişilere sorulup öğrenme fırsatı vardı bu toplantıda.

Muhtarlıkları ile kabaranlar maalesef yetkililer karşısında sus pus kesildiklerini gördüm.

Kahvede sorunlarını saatlerce dillendirenler, sanki mahallesinde hiçbir sorun yokmuş gibi davrandı ve sustu.

Mikrofon muhtarların arasında dolaştırıldığında maalesef muhtarlarımızın ne kadar yetersiz olduklarını, ne kadar eğitimsiz kaldıklarını müşahede ettim.

Birkaç muhtar haricinde büyük bölümü yarı yamalak bir Türkçe ile birkaç kelime konuşabildiğini ve meramını ifade edemediklerini gördüm

Bir mahalleyi temsil edecek insanın en az bir eğitimden geçmesi, en azından meramını yetkili kişiler karşısında dillendirilmesi gerekmiyor muydu?

Hele, hele böyle bir toplantıya Siverek’teki tüm muhtarların koşmaları gerekmiyor muydu?

Sayın Güvenc’i gece yarılarına kadar durdurmaları ve sorunlarını anlatmak ve bunlara çözüm bulmak için ter dökmeleri gerekmiyor muydu?

Ama maalesef toplantı halen bir saat sürmemişti ki baktım solan boşalmaya başlandı, kendilerine verilen formları dolduran veya dolduramayan muhtarlar sanki sınav salonunu terk eder gibi salonu terk edip gitmeye başladı.

Ne kadar ayıp bir şey!

Büyükşehir belediye başkanı ve belediye başkanımız halen kürsüde sorunları dinlemeye hazırlarken, muhtarlar sorunlarını dillendirmeden, başkanların salonu terk etmeden kendileri salonu terk ediyordu.

Başkanlar salonu terk ederken muhtarların onları engellemesi gerekip sorunlarını dillendirmesi gerekiyorken, başkanlar kürsüde kaldı muhtarlar salonu terk etti.

Demek “bu kadarmışız “dedim kendi kendime.

Böyle bir fırsat ele geçmişken, bu fırsatı değerlendirmeyen insanlara ben ne diyeyim.

Böyle bir toplantıda tekrar sınıfta kaldığımızı ve toplum olarak halen bilince ulaşmaya zaman olduğunu anladım.

Ama acil bir şekilde bilinçlenmeliyiz.

Bizi yönetenleri, bizim adımıza konuşacak olanları seçerken hatır oyları ile değil, gerçekten sorunlarımıza çözüm öretecek, konuşabilecek ve her platformda sesini duyurabilecek insanlara ihtiyacımız var.

Bana göre muhtarlar seçilirken de bazı kriterlere gereklilik var, bu kriterleri burada saymıyorum ama yetkili kişiler bu kriterleri bulabilir.

Meramını dahi dillendirmeyen bir insan kalkıp hatır için muhtar seçilmemeli.

Kesinlikle bu insanları eleştirirken amacım küçük düşürmek değil, ama bir yerin emanetçisi isek ve bize bir görev verilmiş ise bunu şartların gerektiği en iyi şekilde yapmamız gerek, yapamıyorsak yapabilecek insanlara izin vermemiz ve yardımcı olmamız gerektiğine inanıyorum


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık