Siverek Haber

Siverek Haber

Şire Şenlikleri


30 Kasım -0001 Çarşamba 00:00
ŞİRE    ŞENLİKLER !

Geçenlerde bir Tv kanalında Adana’nın kadirli ilçesinin  “Turp Şenlikleri” ni izledim. İnanın ki, Siverek Şire üzümü şenliklerini hatırlayınca içimde bir sızı oluştu. Yalnız Turp şenliklerimi, Sarımsak şenlikleri, Yoğurt şenlikleri, Hamsi şenlikleri, Kar şenlikleri, Domates şenlikleri, Kiraz şenlikleri daha neler neler.
         1997 yılında, bir grup gönüllünün sınırlı imkanlarıyla büyük çabalar sarf ederek, Ekim ayında  birincisi kutlanan  Siverek Şire üzümü şenlikleri, gümbür gümbürdü, artık çok umutlanmıştım, “Artık Siverek olumsuz kabuğunu kırdı, birlik, beraberlik, sevgi ve saygı yumağı olacaklardır.” Diye inanın çok sevinçliydim, çok mutluydum. Fakat gönlümün derinliklerinde gelen bir tedirginlik yok değildi. Kendi kendime; “İnşallah yanılıyorum”  diye düşündüm. 
1998 de şenliğin ikincisi kutlandı, yine aynı gönüllü ekip, herkes harıl harıl çalışıyor şenlikler yapıldı, ilkini aratmayacak kadar oldu, katılım da güzel oldu ama ne yalan söyleyeyim hala o tedirginliği üzerimden atamadım bakalım zaman ne gösterir dedim ve inşaalah Siverek’li bu tedirginliğimi haksız çıkarır diye düşündüm ikinci şenliğin sonunda herkes, “Üçüncü şenliği şöyle yapalım, böyle yapalım, şöyle olsun böyle olsun. Daha büyük hedefleri ileri sürdüler ve herkes kendi memleketine..! çekip gitti.geride kalan birkaç gönüllü oldu. 1999 da üçüncü  Siverek Şire üzümü şenlikleri kutlandı, şenliklerin sonunda tedirginliğimin haklılığı ortaya çıktı. Her kes kendine ön koltukta yer arıyordu ve direktifler veriyordu, akıl veriyordu, “Ben Ben Ben”kendi kendime  “İşte oğlum anladın mı,   budur Siverek’li” Herkes “Bana neden davetiye gönderilmemiş, neden protokol da bana yer ayrılmamış, neden benim adım şurada yok burada yok, neden falan şöyle yapmamış neden filan şöyle yapmamış. Ama işleri yapan, yoğuran, yorulan, fedakarane çalışan, bir aksiliğin çıkmaması için  var gücüyle gayret gösteren birkaç gönüllüden başka uğraşan çalışan yok.
Diğer taraftan bakıyorum 10-15 binlik nüfusa sahip yörelerde yapılan şenlikleri izliyorum. Şenliği üstlenen , planlayan, yapan, yoğuran, finanse eden o yörenin belediyesidir. Siverek’in nüfusu ise yüz binin üzerinde, bizim belediye ise ben ancak şunu yapabilecek güçteyim deyip işin içinden çıkıyor. Diğer yandan bir Karakeçi şenliği 2-3 binlik bir nüfusa sahip bir bucakta yapılıyor devlet sahip çıkıyor  milyarlarca ödenek ayrılıyor sadece bir gün yapılıyor halkın ne kadar sahip çıktığı da meçhuldur. Ama diğer yandan köylerle beraber 250 bin nüfusa sahip Siverek’te ki Şire üzümü şenlikleri ne devlet nede yerel yönetim nede halk sahip çıkmaktadır. Elbette ki Karakeçide benimdir, Karacadağ’da benimdir, Bucak’ta benimdir, hepside Siverek’indir. Eğer birliği, beraberliği, sevgiyi, saygıyı, şenliği bilmiyorsak açalım Tv  kanallarını arayın, bulun, seyredin, öğrenin nasıl olduğunu, nasıl yapıldığını, kimlerin yaptığını, kimlerin katıldığını, kimlerin sahip çıktığını öğrenip belki biraz içiniz sızlar. Bir memleketin birliği, beraberliği, sevgi ve saygı oluşumunun, memleket sevgisinin gelişiminin ve tanıtımının  nasıl olduğunu ve nasıl yapıldığını görürsünüz ve öğrenirsiniz. Siverekliyim demeye belki diliniz varmaz. “Aman Siverek’i ben mi kurtaracağım “ demeniz gelmez. Ama tüm bunları yapmak taraftarı değilseniz o zaman diyeceğim bir şey olmaz.
İnşallah herkesin biraz düşünerek neler demek istediğimi anlamışsınızdır.
Kimse kusura bakmasın, bunlar sadece ortamın müsaitliğine göre söylediğim olumsuzluklardır. Hiç kimse kendi yaşadığı yörenin olumsuzluklarını ortaya koymaz ama bunları nereye kadar üstünü kapatacağız bilemiyorum Her kesimden insanlar, hep olumsuzlukların ve sorunların üzerini kapatmakla meşgul ama güneşin balçıkla sıvanmayacağını herkeste bilmektedir.
                Daha ileriki yazılara hazır olun ister kızın ister hak verin
Saygılarımla…


                                                                                                                  Ramazan ÖZGÜLTEKİN

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık