Siverek Haber

Siverek Haber

SİVEREK'E YATIRIMCI ÇEKMEK KOLAY MI?


20 Mayıs 2010 Perşembe 00:00
SİVEREK’E YATIRIMCI ÇEKMEK KOLAY MI?

SİVEREK’TE KALKINMA SEMPOZYUMU düzenlenmesi fikrini çok beğendim ve düzenleyenleri yürekten kutluyorum..-ama haberin olsun Koçali bey Ajda Pekkan’a davetiye göndermezsen dikkat çekemez, medyada yer alamazsın!-

Yöneticilik yapmak artık çok zor. –Bunu patronum her gün hatırlatıyor- Hele  makamda oturarak yöneticilik yapmak eskilerde kaldı. Küreselleşen Dünya’da aktif pazarlama yapmadan var olmak,  gelişmek çok çok zor.  Artık şehir şehir dolaşıp şehri tanıtmaya, yatırımcı çekmeye çalışmak, var olan yatırımcıyı elde tutmak ve yeni yatırımlara ikna edebilmek gerekiyor...

Yatırım açısından Siverek için en büyük talihsizlik, Siverekli zenginlerin toprak zengini olmasıdır, bilirsiniz toprak zengini kişiler topraklarını elden çıkarmayı sevmezler… -İnanmazsanız anket yapın, ya da gidip Babama sorun.. ‘Elinize 100 bin TL para geçse ne yaparsınız? diye… %90 oranında; Toprak alırım, bağ alırım, dükkan alırım, ev alırım gibi.. ‘gayrimenkul alımı’ öncelikli çıkacaktır.-

Hele bir de bunun üzerine toprak varlığı babadan veya dededen geliyorsa vay haline… İsteseniz de artık o toprağı elden çıkartamazsınız.. Satma kararınızda o kadar çok aile içi dengeler, o kadar çok köy, komşu köy dengeleri devreye girer ki… toprağını satıp,  yatırım yapmak isteyenin de boyunu aşar artık.

Haa.. Siverek’ten bir Cem Yılmaz çıkartabilseydik!..bu çok kolay olacaktı, konuşarak kazanan, kolay harcardı…Baksanıza adam 5 milyon dolara 5 daire birden almış..(Basından).. -Bizde bir Murat Hoca var Cem Yılmaz olabilecek, o da Endüstri Meslekte öğrencilerini çok sevdiğinden olacak, bedava konuşuyor/neşe dağıtıyor..-

Siverek için en iyi yatırımcı, dışarıdan gelecek yatırımcıdır. Yani yabancı yatırımcıdır.

Peki yabancı yatırımcı neden Siverek’e gelsin?

Çevresinde Şanlıurfa, Diyarbakır ve Adıyaman İlleri varken,  neden oralara gitmesin de Siverek’e gelsin?

Eğer çevre şehirlerde olmayan imkanı siz sağlayabiliyorsanız,  işte o zaman yatırımcı size gelecektir… Örneğin bir İnşaat müteahhiti için eğer Şanlıurfa 5 kat yapı izni verirken siz buna karşılık 6 hatta 7 kat çıkma imkanı sağlayabiliyorsanız , işte o zaman belki… Viranşehirli, Hilvanlı, Çermikli zengin,  daha cazip imkanlar sunan Siverek’e parasını yatırmaya gelebilecektir..

Yoksa, bireysel çaba ile siz ancak banka genel müdürlüklerine yazı yazıp, ikinci –hatta- belki, üçüncü banka şubelerini Siverek’te açmalarını sağlayabilirsiniz…-ki bu hemen yapılabilinir-

Ama hedef büyük fabrika yatırımlarını Siverek’e çekmek olmalıdır..  Bu da çok zor ama imkansız değildir…

Keşke imkanlarımız olsaydı da  Siverek’te ‘aktif olarak Siverek’i pazarlayan maaşlı ekip’ kurabilseydik…

İşadamlarına mektup gönderip, uçak ve otobüslere tanıtım broşürleri koydurabilseydik…

Ulusal yayınlara reklam verip, fuarlara katılabilseydik…

Biz –şimdilik- yapamıyoruz ama bakınız -Siverek deyimiyle- ‘eloğlu’ yatırımcı çekmek için neler yapıyor…

İstanbul ve Ankara gibi iş dünyasının yoğun olduğu iki kentte billboardlara "Engel Yok, Teşvik Var" ilanları ile donatan Karabük Belediyesi, kentin avantajlarını anlattığı ilanlardan çok kısa süre içinde geri dönüş de aldı. İstanbul ve Ankara'dan üç yatırımcı, tekstil, demir-çelik ve kereste yatırımı için bölgeyi tercih etti.

Gaziantep'te sanayi ve ticaret odaları, belediye işbirliği ile tanıtımlarını sadece yurtiçinde değil yurtdışında da sürdürüyor. İşadamları ve yerel yöneticiler Antep'i anlatan roadshow’lara katılarak bölgeye yatırımcı çekmeye çalışıyor.

Uşak Çin'den yatırımcı çekti. Uşaklılar içte ve dışta önemli tanıtım kampanyaları gerçekleştiriyor. Uşaklı otobüs firmalarının araçları şehrin turizm ve sanayi potansiyelini anlatan afişlerle kaplatılıyor. Tanıtım broşürleri bastırılarak uçak ve otobüslerde dağıtılıyor. Uluslararası yayınlara reklam veren Uşak'ta son üç yılda 150 yatırımın temeli atıldı ve şehre 500 milyon TL'den fazla sermaye girdi.

Konya'da belediye, ticaret ve sanayi odaları yatırımcı çekmek için yoğun çaba içerisinde. Daha çok yurtdışına odaklanan ilde odalar her yıl 20'ye yakın yabancı heyeti Konya'ya getirerek bire bir tanıtım yaparken büyükşehir belediyesi de yurtdışı tanıtım fırsatlarını değerlendiriyor. Bu kapsamda Konya Büyükşehir Belediyesi`nin Türk ve Amerikan akademisyenlerle birlikte Amerika'da yaptığı "Model Şehir Konya" Sempozyumu’nda Konya'yı tanıttı. Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası'nın Berlin'de düzenlenen 2. Olağan Genel Kurulu'nda da Konya'ya yatırım davetleri yapıldı.

Siirt Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı her yıl aralarında Koç, Sabancı, Eczacıbaşı, Zorlu, Sanko ve Çalık Holding gibi Türkiye’nin önde gelen holdinglerine, vergi rekortmenlerine ve çoğu İstanbul Sanayi Odası’nın 500 büyük sanayi kuruluşu listesinde olan şirketlerin patronlarına mektup yazıyor. Sanayicileri Siirt’e yatırım yapmaya davet eden Oda Başkanı, mektubunda, “Ticaret ve Sanayi Odası olarak bürokratik işlemlerimizin tüm takibini bizzat yürüteceğimizi ifade etmek isterim” diyor.

Bizim de Siverek’liler olarak harekete geçmemiz lazım… Çok şükür Bilgisayar bilgisi olan bir sürü gencimiz var…İnternet kafelerde bir proğram, iyi bir koordinasyon  çerçevesinde… Şimdilik-Teknolojik ürün satan şirketlere, Yapı marketlere, Gıda, Giyim Mağaza zincirlerine, Banka Genel Müdürlüklerine vb. kurum ve kuruluşları Siverek’te şube açmaları, bayi açmaları için davet etmeliyiz.

Başarabilir miyiz?

Tabi ki..Biz Siverekliyiz!

Saygılarımı sunarım.

Cengiz BAYRAM
cengizb2006@gmail.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Yukarı Çık