Siverek Haber

Siverek Haber

SİVEREK'Lİ KADINLARA MÜJDE!


21 Şubat 2010 Pazar 00:00
       Kimi zaman cefakâr bir anne, kimi zaman fedakâr bir eş’tir kadın. Toplumu oluşturan öğelerin büyük bir kısmını etkileyen, yön veren, belirleyici özelliklerini sahiplenen varlıktır kadın. Çünkü kadın “anne”dir. Toplumu oluşturan bireyleri dünyaya getiren, besleyen, büyüten, insani özelliklerini kazandıran, eğiten, öğretendir kadın. İyi yetiştirilmiş bireylerden oluşan toplumlardaki refah ve medeniyet düzeyi, bu konuda yeterli seviyeye sahip olamayan toplumlara nazaran daha yüksektir. Bu bağlamda, bir toplumun gelişim sürecinde, ahlaki ve kültürel değerlerinin oluşumunda kadının rolünün ne denli yüksek olduğunu anlamak zor olmasa gerek.
      
       Toplumun en küçük birimi olan ailenin oluşumunda da kadının büyük rolü vardır. “Yuvayı dişi kuş yapar” sözü de, bu konunun ehemmiyetini ortaya koymada ölçü kabul edilebilecek bir tecrübe sözüdür. “Anne” olarak kadının rolü ne kadar önemliyse, “eş” olarak da o denli önemlidir. Unutmamak gerekir ki, bir erkeğin hayatındaki en önemli desteği eşidir. Bilinçli, kendini her konuda yetiştirmiş bir kadın, eşine de her anlamda destek verip, gerek iş gerekse sosyal yaşamında kocasının yanında yer almalıdır. Bu özelliklere sahip bir kadın, kocasına yeterli huzuru, mutluluğu ve güven duygusunu verebildiğinden, aile için huzurun da en üst seviyede olması kaçınılmazdır. Toplumu oluşturan en küçük birim aile olduğundan, mutlu, huzurlu ve seviyeli ailelerden oluşan toplum da aynı düzeyde kaliteli olur. Dolayısıyla kadın, seviyeli ve kültürlü aile oluşumunda; aile de, aynı düzeyde seviyeli, kültürlü ve kaliteli toplum oluşumunda önemli yer arz eder.

       Tüm bunları dikkate alarak, ciddi manada kadınlarımızın bilinçlenmesi için neler yapabiliriz öncelikle bunu değerlendirelim.

       Ülkemizin büyük bir bölümünde, kadın ve kadına verilen değer ön planda tutulmakta ve bu konuyla ilgili olarak birçok çalışmalar gerek devlet desteği, gerekse sivil toplum kuruluşları tarafından sürdürülmektedir. Fakat Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Bu biraz da, bölge kadınının bu konuda ki cesaret eksikliği ve hal-i hazırda ki imkânların yetersizliğinden kaynaklanmaktadır. Oysaki bölgemizdeki kadınlarımızın bilinçlenmesi demek, rahatsız olduğumuz birçok konuda ciddi anlamda yol kat etmemiz demektir. O halde öncelikle yapılması gereken kadınlarımıza yönelik çalışmalar başlatmaktır. Çocuk eğitimi, aile içi şiddet, aile planlaması, gebelik süreci hakkında bilgilendirme, aile kavramı ve kadının aile içindeki konumu, kadın hakları, sosyal ve toplumsal açıdan kadın gibi daha pek çok konuda kadınımızı bilinçlendirmeye yönelik faaliyetler başlatılmalıdır.

         Şu sıralarda, bahsettiğim tüm bu konuları da kapsayan çalışmalar yapmak üzere güzel kentimiz Siverek’te bir kadın dayanışma derneğinin kurulması adına ilk adımlar atıldı. İlerleyen günlerde adını da zikredeceğim bu dernek, Siverek’li kadınlarımızı bir çatı altında toplayıp onlara her türlü yardımı yapmak üzere çalışmalarına başlayacak. Derneğin gönüllü kurucusu da benim yakinen tanıdığım ve çalışmalarını takdirle izlediğim genç bir arkadaşım. Bu çalışmanın Siverek’te çok verimli olacağına inanıyorum. Şimdiye dek memleketimizdeki böylesi bir eksikliğin de farkında olan biri olarak, kendisine ve çalışmalarına tam destek verdiğimi buradan belirtmek istiyorum.

       Bu konuyla ilgili olarak, böylesi bir derneğin kurulması adına başlatılan girişimlerde desteğini esirgemeyen başta Belediye Başkanımız Sayın Ali Murat BUCAK’A, Başkan Vekili Sayın M. Hivi ABİKOĞLU’NA, Siverek’i Vilayet Yapma ve Kalkındırma Derneği Başkanı Sayın Koçali AYMAZ’A, Gazeteci- Yazar Sayın Şükrü DOLAŞ’A ve zarif eşine buradan teşekkürlerimi sunuyorum. Konuyla ilgili hassasiyetlerinden dolayı da ayrıca kutluyorum.

      Tüm değerli dost ve hemşerilerimizin de konu hakkında duyarlılığını esirgemeyeceğini umuyor, şimdiden memleketimiz adına hayırlara vesile olmasını diliyorum.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık