Siverek Haber

Siverek Haber

SİVEREK’TE DEĞİŞİMİN AKTÖRLERİ


15 Eylül 2013 Pazar 23:50

Daha önceki yazımı okuyan okurlarımız Siverek’te değişimin örneklerini vermeye çalıştığımızı biliyorlardır.

Amacımız,  bu yazılarımız da siverek’in yeni yüzlerini ve değişimin öncülerini nokta ve virgülüne kadar anlatmak ve yazmaktır. Ama ne yazık ki bunları anlatmaya kalkışırsak köşe yazıları yetmeyecek bundan dolayı bu değerli şahsiyetleri ve çalışmaları bazı hatları ile zihnimizin hatırladığı kadarı ile yazmaya devam ediyoruz.

Siverek gençleri özellikle yeni seçmen olan 18 ile 20 yaşında ki gençlerimiz belki değişimi fazla kavrayamıyor veya yeterli dahi göremiyorlardır, haklıdırlar ama eğer onlar geçmişi araştırsalar ve Siverek toplumsal olaylarına vakıf olsalar on yıl gibi kısa bir sürede ne gibi şeylerin değiştiğini anlamakta zorlanmayacaklardır.

Siverek bu on yıllık değişimi iki, üç yıldır ayak uydurmaya çalışıyor ve iki üç yılda ki değişim akıllarımızı durduracak biçimdedir.

Hiç kuşkusuz bu değişimin önderliğini ve cesaretini daha önceki yazımızda Siverek Ak Parti İlçe Teşkilatı olduğunu yazmıştık.

Siverek gibi feodal yapıların hüküm sürdüğü ve hâşâ Allah yerine konulan bu yapıları eleştirmek söyle dursun kalbinden buğz edilmesi dahi düşünülemeyen yapılardı.

Şimdi Siverek halkı tarafından açık ve net bir şekilde eleştirilmekte ve yıllardır zor ve baskı ile ellerinde bulundurdukları devlet amirlikleri bir bir ellerinden çıkmaktadır.

Feodal yapıların Siverek’te can çekiştiklerini ve onların önünde aşiret bakımından güç sahibi olmayanların da çıkabileceğini birkaç ay öncesinde yapılan Siverek Ticaret Odası başkanlığı seçimlerinde gördük

Ak parti yönetiminde olan ve Siverek Ak Parti belediye aday adayı olan Sayın Cuma Şirin bu feodal yapılara göğüs gelerek Siverek tarihinde belki ilk denilebilecek bir rakiplilikle karşılarındaki blokta yer alarak Siverek’teki değişimi bize göstermiştir.

Bundan birkaç sene önce bu gibi hareketlerin infazlarla, tehdit ve şantajlarla cezalandırıldığı Siverek artık Türkiye’de hak ettiği yeri almaya doğru gidiyor.

28 Şubat ve sonrasında gelişen konjektörde Allah’tan peygamberden söz edenlerin irtica ile suçlandığı, hatta cezaevlerine bile yollananların olduğu göz önünde bulundurduğumuz zaman günümüzde nelerin değiştiğini çok kolay kavrayabiliriz.

Bu bakımdan bana göre biz Siverekliler çok şanslıyız, günümüzde twitter’den ve değişik sohbetlerde Kur’an ayetlerini ağzından düşürmeyen, elinden geldiğince İslami buyruklara uyan, mütevazi, herkese saygılı olan, vekil edası taşımayan Sayın Kasım Gülpınar gibi bir vekile sahibiz..

Biz sayın vekilimize sıra dışı vekil desek büyümüş olmayacağız.

Vekillere ulaşmak şöyle dursun, iktidar partisinin ilçe başkanına ulaşmak dahi etiketli insanlarla ulaşıldığı Siverek ile günümüzde Ak parti Siverek teşkilatının yaptığı uygulamalar dahi Siverek’te ne kadar değişimin sergilendiğini görmek mümkündür

Görmeyenler ise elini kolunu sallayıp bir Ak parti ilçe teşkilatını ve sayın ilçe başkanı Çelik’i ziyarete gitmelerini tavsiye ederim, orada nasıl bir değişimin olduğunu anlayacaklardır.

Değişimin öncüsü dediğimiz de bütün yapıları ile bunu uyguladıklarını görüyoruz.

Örneğin; ak parti kadın kolları ve gençlik kolları. Siverek gibi bir yerde iktidar olan bir partinin bu iki kurumu hayata geçirilmesi tahmin bile edilmezdi.

Kadın kolları adeta bir hayır vakfı gibi çalışıp mahalle, mahalle, sokak, sokak gezip ihtiyaç sahiplerini buluyor ve elden gelen yardımları yapıyorlar.

Ben bu bacılarımda iktidar kaygısını görmedim, oy kaygısını hiç ama hiç görmedim. “ elimizde bir imkân var ve bu imkânı ihtiyaç sahipleri ile paylaşmak istiyoruz” diyorlar.

Bu arka planda ama tabana inmiş bacılarımız beklide çalmadık kapı bırakmamışlardır. Birçok ailenin dertleri ile derleniyor, taziyelerine, düğünlerine, kısacası üzüntülerinde mutluluklarında da Siverek halkının özelikle varoşlarında yaşayan halkın yanında yer alıyorlar.

Gençlik kolları da bir başka…

Pırıl, pırıl gençler tüm mesailerini Siverek’te bir değişimin yaşanması için harcıyorlar. Değişim dışında bu pırıl, pırıl gençlerin hiçbir beklentileri yok, kısa zamanda Siverek’in her mahallesinde örgütlenen bu gençler deki azmi ve heyecanı ideolojik partilerde dahi şahsen ben görmedim

Bir hareket veya parti bayan ve gençlerin örgütlenmesinden mahrumsa o parti kaybetmeye mahkûmdur.

Tabanı güçleştiren, taze kanı bu iki yapı yanı kadın kolları ve gençlik kollarının etkisi çok fazladır ve bu teşkilatın Siverek gibi zor bir şehirde bunu başardığını görmek gerçekten çok güzel

Aslında tüm bunlara ayrı, ayrı bir yazı ayırmak gerek ki insanımız bu değerli kişilerin çalışmalarına yakından vakıf olabilsin, ama şimdilik bu kadar yeter başka yazımızda değişik bir bölümünü yazma umudu ile şimdilik selametle

Mevlüt BAYRAKTAR


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık