Siverek Haber

Siverek Haber

SİVEREK'TE İLK KEZ KARDELENLER TAŞINACAK


28 Ekim 2009 Çarşamba 00:00
SİVEREK’TE İLK KEZ KARDELENLER TAŞINACAK 

     Sevgili okurlar; yıllardır en büyük sorunumuzun; eğitimsizlik sorunu olduğunu savunuruz, Bu güne, kadar hemen hemen her yetkili bu sorundan yakınıyor.
        Zorunlu temel eğitim yasasıyla eğitim kalitesi artırılsa da, özelikle bölgemizin özgü koşullarından dolayı eğitimde ki aksaklıklar devam etmektedir.
        Sekiz yıllık zorunlu temel eğitim yasasından sonra, özellikle kırsal alanda ki binlerce çocuğumuz eğitimden yoksun kalıyordu. Binlerce kız ve erkek çocuğunun maddi imkânı olmadığı için ilçe merkezinde ki orta öğretim kurumlarına kayıtlarını yapamıyorlardı. Bu öğrencilerden çok azı oda erkek çocukları ya akrabalarının yanında ya da ailesi zengin ise şehir merkezinde ev tutup orta öğrenimine devam etme şansına sahip oluyordu.
        Kırsal kesimde yaşayan büyük çoğunluk yoksulluk ve imkânsızlıktan dolayı eğitimine devam edemeyen binlerce çocuk kaderine razı olup ya çoban oluyordu, ya da on beş yaşında evlendiriyordu. Çocuklarımızın hak etmediği bir yaşama bu güne kadar kader olarak kendilerine lanse edildi.
        Zararın neresinden dönülse kardır misali Siverek Kaymakamlığı  İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bir proje geliştirdi. Sosyal Destek Programı(SODES) kapsamında hazırlanan ’’Kardelenleri taşıyoruz’’ projesi start aldı. Yanılmıyorsam bu proje Türkiye’de ilk kez Siverek’te uygulanacak.
         Projenin amacı kırsal kesimde yoksulluk çaresizlik ve okulsuzluk yüzünden orta öğretimine devam edemeyen köylü çocuklarımızın taşımalı eğitim kapsamıyla merkezde ki orta öğretim okullarına taşınıp eğitimlerini sürdürmelerine olanak sağlamaktır. Gönül isterdi ki kırsal alanda pilot liseler yapılsın, bu pilot liseler sayesinde bölgenin eğitim seviyesi yükselsin.
          Eğitimde ki eksikliği, haksızlığı gidermek için ilk kez uygulanan’’kardelenleri taşıyoruz’’ projesi küçümsenecek bir proje değil. Uygulanmasında bile zorluklar çekiliyor. Özellikle kız çocuklarının aileleri kırsal alanda daha güçlü olan; aile, aşiret, gelenek ve göreneklerin yanı sıra ekonomik nedenlerden ötürü aileler kız çocuklarının taşımalı eğitim kapsamında orta öğretime devam etmesini istemiyor,.
         Bölgede erken yaşta yaşanan evlilikler, genelde ilköğretim bitirme yaşına denk geliyor. Kızlar erken evlendiriliyor, başlık parası, erken evlilikleri daha da hızlandırıyor. Bölgede yaşayan aileler’’Kız çocuğu okumasın kısmetinin üzerine gitsin’’anlayışıyla kızlarını okul yerine kocaya göndermeyi tercih ediyorlar. Bölgede kız çocuklarının ev işleri, tarla işlerinin yanı sıra yeni doğan kardeşe bakıcı olarak düşünüldüğünden, okul yerine evde kalması yeni doğacak kardeşlere bakmasının yanı sıra ırgat olarak tarlalarda çalıştırılması düşünüldüğünden dolayı genelde aileler’’Haydi kızlar okul sloganına karşın, haydi kızlar pamuğa, çapaya’’dedikleri için kızların okullaşmasına hele hele orta öğretimde okumasına karşı çıkıyorlar!
         Projeyi hazırlayanlar bu zorluğu bilmiş olacaklar ki projenin adını’’kardelen’’ koymuşlar. Bilindiği gibi, kardelen çiçeği soğuk karlı kış günlerinde açar, zoru seven bir çiçektir, ölümüne güneşle buluşur. Bölgede karları, zorlukları delip çiçekleri yeşertmek için insanüstü bir gayret gerekse de, çiçekleri yeşertmek, yaşatmak kutsal bir görevdir.
          Bu kutsal görevin bilincinde olan İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Lütfü Balkır, kızların okullaşmasına, yani kardelenlerin çiçek açmasına karşı çıkan aileleri ikna etmek için, İlçe Milli Eğitim bünyesinde bir ekip oluşturdu. Aralarında bayan öğretmenlerinde bulunduğu dört grup her grupta beş öğretmen bulunuyor. Lütfü Hoca hafta sonu dâhil köy köy gezip, çocuklarının eğitimleri karşısında direnç gösteren aileleri ikna etmeye çalışıyor.
         Düşüne biliyor musunuz yarınınız, umudunuz, geleceğiniz olan çocuklarınız için bir başkası sizlerden rica ediyor, sanırım bu örnek sadece bölgemizde yaşanıyor? 
        Bazı şeylerin değişmesi, kader olmaktan çıkması mücadeleyle oluyor. İlçe Milli Eğitim Müdürü bu mücadeleyi veriyor. Biz Siverek’in gelecek aydınlığı olan çocuklarımız adına başta Milli Eğitim Müdürü ile kardelenlerin çiçek açması için alın terlerini döken tüm fedakâr öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz.
         Siverekliler olarak kardelenlerin çiçek açması, gün geçtikçe sayılarının çoğalması ve kıraç karacadağın kardelenler bahçesi olmasını istiyorsak hepimizin bu projenin başarıya ulaşması için bir şeyler yapmamız gerekiyor, her insan çevresinde bu projenin olumlu yanlarını anlatarak kardelenleri taşıyan ekibe yardımcı olması gerekiyor.
      Ben eğitimde ve diğer alanlarda güzel günlerin geleceğine inanarak hepinize saygılar sunuyorum.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık