Siverek Haber

Siverek Haber

SİVEREK’TE SURİYE SEFALETİ


23 Temmuz 2013 Salı 15:35

 

Bir iç savaşın mağduru olarak sınırlarımızı aşarak ülkemize geldiler. Kadın- erkek, çocuk, genç, ihtiyar yüzbinlerce Suriyeli muhacir.  İç savaş uzadıkça uzadı. Daha da uzayacağa benziyor.

Suriye’de haklı kim?, haksız kim? tartışmalarını; Türkiye’nin Suriye politikasının doğru yanlışlığını bir yana bırakarak meseleyi insani yönden  ele almaya çalışacağım.

Şu anda Türkiye’de 500 binin üzerinde Suriyeli Muhacir var. Bunların büyük bölümü kendileri için kurulan çadır kentlerde yaşıyor.  İhtiyaçları devlet tarafından karşılanıyor. Suriyeli varlıklı aileler ise çeşitli şehirlerde ev kiralayarak hatta ticaret yaparak yaşamını sürdürüyor.

Son zamanlarda ilçemize  Suriye’den gelen muhacirlerin sayısında belirgin bir artış görülüyor. Kalabalık aileler şeklinde gelen bu insanların bir kısmı kiralık ya da hayırsever insanlarımız tarafından kendilerine tahsis edilen evlerde yaşıyorken, bir kısmı da ev niyetine bazı kullanılmayan dükkanlarda yaşıyor. Özellikle  Ayvanat ve Yenişehir mahallelerinde cadde üstündeki dükkanlarda çok sayıda Suriyeli muhacir aile yaşıyor.

 

Bu aileler  buraya resmi kurumların bilgisi dahilinde mi yoksa dışında mı geldi?  bunu bilmiyoruz. Ancak gördüğümüz ve bildiğimiz bir şey var ki bu insanlar sefil şartlar altında hayatlarını sürdürmeye çalışıyor. Asıl dikkati çekmeye çalıştığımız ise eğer bir önlem alınmazsa bu durumun kısa vadede Siverek’in sosyal yapısında istenmeyen gelişmelere sahne olacağıdır.

Muhacir Suriyelilerin –özellikle dükkanlarda yaşayanlar- yaşadıkları ortamlar hiç sağlıklı değil. 30-40 metrekarelik bir dükkanda çocuk, ihtiyar, kadın-erkek 10’dan fazla insan yaşıyor. Temizlik, tuvalet, banyo gibi ihtiyaçlarını ilkel yöntemlerle karşılıyorlar.

Ramazan Ayıyla birlikte Siverek camileri, parkları, kıraathaneleri dilenen Suriyelilerle dolmaya başladı. Her yaştan kadın, erkek  yüzlercesi… Dileniyor ya da dilenmek zorunda kalıyor. Hatta yerli Suriyelilerimiz (!)bu durumu fırsata çevirip onlar da kendilerini Suriyeli gibi tanıtıp dileniyor.

Her gün  gözümüzün önünde cereyan eden bu manzaralara bir önlem almak gerekiyor. Sivil Toplum Kuruluşlarının gücü bu insanların ihtiyaçlarını her gün karşılamaya yetmiyor. Devletin yetkili birimlerinin mutlaka harekete geçmesi gerekir.

Bu insanlar her ne sebeple olursa olsun bize sığınmış insanlardır. Biz de onlara sınırlarımızı, şehirlerimiz açtık. Aramızda dilenci konumuna düşmeleri en başta bizim ayıbımız olacaktır.  Eğer birileri ’’ ihtiyaçları olmadığı halde bu işi yapıyorlar’’ diyorsa , o vakit bunun da önlemini resmi kurumlar almalıdır.  Suriyelilerin tamamını töhmet altında bırakan, bu kardeşlerimize karşı toplumsal duyarlılığı zayıflatan olumsuzlukları ortadan kaldırmalıdır.

 

Devletin ilgili birimleri bu konuda acilen harekete geçmelidir. Bun insanları daha insani şartlarda  yaşamlarını sürdürecek olanaklara kavuşturmalıdır.  Suriye’deki savaşın daha da uzayacağı var sayılıyor. Bu durumda ilçemizdeki Suriyelilerin de varlığı uzun süre devam edebilir.

İlçemizdeki Suriyeli muhacirlerin varlığı bütün yönleriyle kayıt altına alınmalıdır.

Bunlar için toplu yaşam alanları oluşturulmalıdır. Yaşam şartları insani düzeyde tutulmalıdır.

Sivil toplum kuruluşları sürece kayıtsız kalmamalı devletin yetkili birimleriyle ortaklaşa duyarlılık göstermelidir.

Şehir içinde dilencilik yapmalarına sebep olan etkenler derhal ortadan kaldırılarak, buna rağmen dilenenlere müsaade edilmemelidir.

Evet, Siverek için bunlar artık elzem hale geldi. Yetkililer derhal harekete geçmelidir. Süreç geciktirilirse Siverek toplumunu derinden rahatsız edecek, fuhuş, hırsızlık, kapkaç vb olayların olması kaçınılmaz olacaktır. Bu, ne bizim ne de Suriyeli kardeşlerimizin isteyeceği bir şey olur.

Atık sahur vaktinde dahi evlerin    kapılarını çalmaya başlayan Suriyeli kardeşlerimiz için harekete geçme vakti.

İnsanlık vicdanı için…

Hemen, Şimdi…

 

 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık