Siverek Haber

Siverek Haber

Cemil Yeşildağ

Sivrisinek, Zurna ve YGS Sınavı


Cemil Yeşildağ
28 Mart 2011 Pazartesi 00:00
                              
Malumu üzere geçen Pazar günü (27 Mart 2011 ) YGS adıyla gençlerimizin/ öğrencilerimizin kaderini tayin eden bir sınav yapıldı. Bu sınava girmek için Türkiye genelinde 1.711.254 aday başvurmuştu. Kimimizin oğlu ya da kızı veya yeğeni hatta torunu da bu sınava girmiştir.

Öncelikle uzun ve yorucu bir hazırlık gerektiren bu sınava giren tüm öğrencilere hususen Siverekli öğrencilere geçmiş olsun diyoruz. İnşallah emekleri zayii olmayacaktır.

Bilindiği üzere her yıl yapılan bu sınav ve sınavlara girmek için iki bine aşkın öğrencimiz başta Şanlıurfa olmak üzere muhtelif illere gider. Bu gidiş ve gelişlerde milyonlarca lira para harcanmaktadır. Yol stresi, kalacak yer temini, yataklarının değişmesi ile yaşanan uykusuzluk sorunu, yolda yaşanan kazalar, anne ve babaların çocukları ile birlikte gidip gelirken yaşadıkları stres ve sıkıntılar da çabası.

1996 yılında Siverek'te yapılan Üniversiteye Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı sırasında soru kitapçıklarının bazı kişiler tarafından çalınması sonucunda görevini yapmayan veya ihmal edenler ( ki ihmalin muhatapları emniyet birimi, bina sorumluları ve salon sorumlularıdır) cezalandırılacağı yerde Siverek halkı cezalandırılarak sınavlar bir daha Siverek'te yapılmadı. Siverek halkına ve hususen öğrencilerine verilen bu cezanın üzerinden tam15 yıl geçti. 15 yılda heba olan milyonlarca lira, biyolojik ve psikolojik sıkıntı.  

Geçen Pazar yapılan sınavda çıkan bir soruyu sayfama taşımak istedim. Öğrencilerimizin çoğunun yanıtlayamadığı bu soruyu yanıtlamanız için size sormak istiyorum. Bakalım öğrencilerimizin kaderini etkileyen bu soru hakkında sizler ne düşünüyorsunuz.

A kitapçığı Sosyal Bilgiler 14. soru: Siverek’te eski adıyla ÖSS şimdiki adıyla YGS ve LYS sınavın yapılmamasının nedeni 1996 yılında yapılan sınavda kitapçıkların çalınması ve kopya olarak açıklanmıştı. Oysa hem kitapçığın  (doğal olarak soruların) çalınması hem de kopya olayların merkezi OSYM olduğu 2010 KPSS’ DE  OSYM Başkanı Ünal Yarımağan’ın istifa etmesi ile netlik kazandı.

Yukarıdaki paragrafa göre Siverek’te tekrar YGS ve LYS sınavlarının yapılması için gerekli girişimleri aşağıdakilerden hangisinin yapması gerekmektedir?

A-    Siverek’in Bağlı Bulunduğu İl Valisi

B-    Siverek Kaymakamı

C-    Siverek Milli Eğitim Müdürü

D-    Siverek’te Bulunan STK’lar

E-     Mahallemizin Fırıncısı

Lütfen cevaplarınızı mahallemizin fırıncısına veya Kanlıkuyu Parkında bulunan Ahmet Arif heykeline bildiriniz.

Anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az.

Saygı ve sevgi ile…

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık