Siverek Haber

Siverek Haber

Şükrü İzol'u Hatırlamak


30 Mayıs 2012 Çarşamba 00:00
Şükrü İzol’u Hatırlamak(Bir sanatçıya vefa)


Siverek, Türkiye’nin gerçek anlamda sanatçı yetiştiren ender şehirlerindendir. Bu, tartışma kabul etmez gerçeği dile getirmek, bu hakikati teslim etmek; en başında bu değerlerimizin Kadar u kıymetini bilme, onları vefat ettiklerinden sonra da unutmama bağlamında son derece anlamlı ve gereklidir. Sesleriyle insanları mest eden, kalemleriyle insanları derin düşüncelere gark eden, sanatıyla hayatın acımasız gerçeklerini gözler önüne seren sanatçılarımızı hatırlamak, onları yeni nesillere anlatmak son derece önemlidir. Çünkü baş döndürücü bir hızla gelişen teknoloji, bilgi ve belgeleri saklama, bilgiye ulaşma konusunda önemli kolaylıklar sağlasa da, zihinleri bir yığın gereksiz bilgiyle meşgul etme anlamında olumsuz bir işlev de üstleniyor ve bu olumsuz işlev, sanat değerlerimizin unutulmaya yüz tutmalarını da beraberinde getiriyor.

Unutulmasının başta Siverek olmak üzere Urfa için, Türkiye için ve de dünya ses sanatı için kayıp olduğu tartışma götürmez bir hakikat olan ender şahsiyetlerimizden biri kuşkusuz değerli ses sanatçısı rahmetli Şükrü İzol’dur. Onunla ilgili şimdiye kadar bir akademik çalışmanın yapılmaması ciddi bir eksikliktir. Siverek Belediyesinin Esmerçayı kavşağında yaptırdığı Şükrü İzol anıtı elbette takdire değer bir adımdır. Fakat bu; tek başına yeterli bir uğraş değildir. Şükrü İzol gibi değerlerimizi yeni nesillere aktarmak için daha etkili yollara başvurulmalıdır.

Şükrü İzol’u; daha internetin, msn’nin, facebook’un, twitter’in, özel televizyonların hayatımıza girmediği seksenli yıllarda teyplerden çalınan kasetlerinden hatırlıyorum. Şükrü İzol’un o yıllarda ‘’kelam’’ diye anılan Kürtçe parçalarıyla evlerin başköşelerinde kurulu teyplernden yanık sesiyle söylediği parçaların insanlar için bir önemli bir kültür faaliyeti olduğunu ifade etmek gerekir. İnsanların akşam saatlerinde yemekten sonra bir araya toplanarak kelimesi kelimesine pür dikkat dinlediği Şükrü İzol parçaları en hafifinden günümüzdeki seviyeli bir televizyon dizisinin bir ailenin tüm fertlerinin katılımıyla izlenmesiyle eşdeğer olarak görmek mümkündür.

Şükrü İzol’un sesindeki akıcılık, pürüzsüzlük, anlattığı olayların somut oluşu, onun sanatını etkili kılarken, okuduğu uzun havalar, sesine bir başka romantik hava katmaktadır. Fakat bu hüzün uzun sürmez; birden başka bir tarz kullanarak dinleyicisini coşturmasını da bilmektedir. Bemal parçası anlattığımız bu durumun en bariz örneğidir. Sanatçımız,Bemal parçasiyla birbirine aşik olan iki gencin sevdasini anlatmaktadir. Parçada, Karaköprü, Urfa, Akziyaret gibi yer isimleri olaylarla ilgili insanlarda somut bir algı oluştururuken yapılan güzel benzetmeler ve mecaz anlatımlar parçayı etkili kılmakta ve onun insanlar üzeride derin etkiler bırakmasını sağlamaktadır. Bu faktörler günümüzde bile bu parçanın zevkle beğenilerek dinlenilmesini sağlamaktadır


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık