Siverek Haber

Siverek Haber

TEK IRK, TEK DİL...


9 Aralık 2007 Pazar 00:00
TEK IRK, TEK DİL… 

   Üniversiteden bir arkadaşla telefonla sohbet ediyorum. Bir ara bana tek ırk, tek, dil... olgusunu nasıl buluyorsun diye bir soru sordu. Hakikaten düşündürücü bir soru.
   Konunun pozitif yanı bir de dini boyutu var. Aslında pozitivizmin maneviyatı reddetmeyen kısmı dini boyuta aykırı değildir. Ama;  öncelikle şunu belirtelim ki; İnsanın dünyaya gelişi ve gidişi maalesef elinde değildir. Hangimiz dünyaya gelirken ırk belirleme lüksüne sahip olduk? Bunu sorgularsak, fıtratı sorgulamanın bir anlamı kalmaz. Yani insanın elinde olmadığı bir kavram yüzünden aşağılanması, dışlanması sağlıklı ve olgun bir ferdin sergileyeceği tavır değildir.İlk insandan günümüze öyle ırklar ve dinler gelip geçmişki sayısız…Yada bu gök kube altında söylenmemiş, bir söz ve hareket var mıdır ki yaratılmışlarca sarf edilmesin?
    Anlaşılması zor bir soruda safi ırk kavramı, bilimsel olarak sizlere bir soru sorayım, lütfen gelenek ve örfi adetlerimizi bir kenara bırakalım. (Ve mail olarak ta cevap istiyorum) Bir Türk baba ile bir İngiliz annenin meydana gelen çocuklarının ırkı nedir? Sizler geleneklere uyup Babadan dolayı Türk diyeceksiniz. Ama genetik biliminde bu doğru degildir, dolayısıyla melez yani yeni ırktır. Dolayısıyla Türk kabul edilemez. İşte konunun en önemli kısmıda şurada karşımıza çıkıyor. Bediüzzamanın tabiriyle “harbler olmuş, hicretler olmuş, kimin hangi ırktan olduğu ancak levhi mahfuzdaki kayıtlarıyla anlaşılır”. Demesi boşuna değildir.
    Geçen hafta Diyarbakır sokaklarında askerin sloganı Tek ırk Tek dil.. imiş. Bence bu bir öfkenin sokaklara yansımış halidir. Bu sloganı sarf edenlerin içinde de tek ırk ve tek dil de bulunmayanlar var olduğuna göre ve kölelik artık tarihe karıştığına göre, günümüzde devletler kendi topraklarında doğan insanlara vatandaşlık hakkı tanımasa da, tabii (ki bunlar sonradan kazanılamazlar ve doğuştan gelirler) haklar bağlamındaki hürriyet haklarını ellerinden almamalıdır. Aksine onu korumalı ve kollamalıdır. “Vatandaşları arasında bütün vatandaşlar kanun karşısında eşittir, ama bazılara daha çok eşittir”, sözüne hak verdirecek kayırmacı tavırlar içine girmemelidir. Aksi halde ulusal ve uluslar arası arenade adilliğini de güvenirliğini de  kaybeder.
Daha güzel bir Türkiye’de yazmak ve okumak dileğiyle… 
 

Mustafa KARADAĞLI

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık