Siverek Haber

Siverek Haber

Türk Mucitler


30 Kasım -0001 Çarşamba 00:00
Bügünlerde tv ve gazetelerde cok revacta olan türk mucitlerden bahsedecegim.
Mucit tanımını yazarsak; Mucit, yeni keşifler, buluşlar yapan, teknik aletler (mekanik, elektrikli) veya metotlar geliştiren kişiye verilen sıfattır.
Cumhuriyet tarihinde  Türkler elle tutulacak, dünyada çığır açacak bir icat maalesef  bulmuş değildir, ancak bulunmuş ise de ben bilmiyorum. Bu yüzden ki tv’ ler de  yeni içatlarla  ilgili yapılan yarışmalar umarım sonuc verir. Gerçi ben bu konuda pek umutlu değilim. Bu konuyla ilgili size yazımda Türk mucitlerle ilgili internette yada gazetelerde geçen biraz mizahi birazda ti…ye alarak Türk mucitlerden bahsedeceğim.
Bizim Türkler içinde meşhur bir Türk mücit var.birazda mizahi tarafı agır bassada, bizim türk mucit Con Ahmet. Bizim Con Ahmet’tin buluşu dünyada artık petrole bağımlığımız kalmayacak elektiriği nerdeyse bedavaya üretecek bir makine buluşu.

Con Ahmet’in makinesi ne

con ahmet’in devridaim makinesi, halk arasında ’hiçbir işe yaramayan buluşlar’ için kullanılan bir deyim haline geldi. Bu deyimi oluşturan hikaye şöyle: Bir zamanlar Con Ahmet diye oldukça meraklı ancak bilgisi biraz kıt bır vatandaş varmış. Con Ahmet "ben bedava enerji makinesi yapacağım " diye tutturmus. Demiş ki, "Bir aküyle bir motoru çalıştırır, bu motorla da bir dinamoyu ve dinamodan alacağı elektriğin bir kısmını da yine akü ve motora vererek geri kalan enerjiyi ben kullanır ve sonsuza kadar mutlu yasarım. Con Ahmet bilgisi olanlar tarafindan ’ti’ye alınmış ve tasarladığı makineye de kendi adına ithafen "Con Ahmet’in devr-i daim makinesi" denmiş.


Con ahmedi gecelim. yine bizim meşhur Akbank’ın  garip reklamına yada en hızlı borç alan Türklerin Buluşuna
Bu haberi "güleriz ağlanacak halimize" ya da "fıkra gibi" şeklinde bir başlıkla vermek daha doğru olabilirdi. Çünkü hakikaten reklam "secaat arzederken, kabahat söylüyor". Şöyle ki;
Umarım seyretmişsinizdir.gecmişte her kanalda yayınlanan bir banka reklamı...
Hızlı trende seyahat eden bir ABD'li, bir Japon, bir Türk....Fıkra misali...

ABD'li; gevrek gevrek gülümseyerek, cep telefonunu icat ettigi ile...
Japon; ABD'linin icat ettigi telefonu gelistirmekle övünüyor..

Sıra bizimkine gelince çok bilmiş ve kendine güvenen bir eda ile
gülümsüyor

ve

"Cebi aracılıgi ile 20 Dakikada kredi çekmekle" övünüyor...

Yani ortada;

İcat ettiği ile övünen ABD'li
Icat edileni geliştirmekle övünen Japon
Baskasinin teknolojisi ile en hizli borcu almakla övünen Türk ...


Ne diyelim; "bu kafaya bu tıraş"."Dünya Tasarruf Yapıyor, Türkler Borç Ödüyor".

Tamam otomobili, uçağı,elektiği falan yabancılar buldu. Ama biz Türkler de mucit milletiz sadece buluşlarımızı onlar gibi dünyaya tanıtamıyoruz. Ben bu yazımda internette derlediğim, size büyük türk mucitlerini tanıtacağım. Hatta tanıtıyorum:
Saffet balta: Bulunduğu mahallenin belediye çöp varillerinden ikisini kapağını aralayarak uydu antenine çevirdi. Mucit şu anda bilgisayar klavyesini okey ıstakasına çevirme çalışmalarını sürdürüyor.

Tayyar kıltüy:Motosiklet motorunu parçalayarak gecekondusuna aspratör yaptı.

Şahabettin uyuzlar: Hava ile çalışan motor projesi hazırladı. Mucit hava ile çalışan motor projesini gercekleştirmek için havayı buldu, ancak motoru henüz temin edemedi. İmkansızlık işte! nasıl engelliyor benim mucidimi?

Yakup sallama :Alkollü olduğu halde alkolmetreye alkosüz hava üflemenin yöntemini buldu. mucitin buluşunun sırrını öğrenebilmek için ayılmasını bekliyoruz.

Dursun tırık:bira şişesinin dibini kullanarak yeni bir gözlük icat eden mucidimiz ilk kez gözlüğü kendinde denedi.kamyon altında kalan mucidimiz tedavisi sonrasında çalışmalarına devam edeceğini açıkladı.

Biraz işin mizahi konusunu yazdım.

Gelelim işin ciddiyetine;

Buluşlar dunya ve insanlık için cok önemli yapılardır.İcatlar çoğu kes insanların ihtiyaclarına göre diger taraftan ise araştırma geliştirme yoluyla ortaya çıkarılır. Mesale,  Amerika Birleşik Devletleri araştırma ve geliştirmeye yılda 40 milyar dolar harcıyor. Japonya’da sony firması adamın omuzunda kaset caları görünce; Ne yapıyorsun diye sorduğunda; ben, Mozart’dı dinlemeden calışamıyorum cevabını alınca firma Walkman cihazsını geliştirdi.
ABD de bilim adamları. depremlerin yıkıcı etkisini azaltmak için toprağa enjekte edilen bakteri türünü Buldular.Yani zemine enjekte edilen bakteriyle, toprak beton gibi sertleşiyormuş.
Bu buluş daha araştırma geliştirme safhasındaymış.

Bizim Türkler ne yaptı. 17 ağustos Marmara depremi olunca hemen arkasından deprem çantası denen şeyi içat etti
Deprem cantasının içindeki malzemeleri yazarsak;  pusula, el feneri, su, radyo, vb.
Allah korusun büyük bir deprem olduğunda  coluk cocugu bırakıp deprem cantasıyla mı ugraşacak? Ne kadar saçma bişey. Kusura kalmayın ama, “bir türk bir dünyaya bedel “ ya da  “ne mutlu türküm diyene “demekle… bu işler olmaz.
KAMBER MEVLÜTOĞLU
user63@gmail.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık