Siverek Haber

Siverek Haber

“Umut insandan sonra ölür”


22 Ağustos 2010 Pazar 00:00
“Umut insandan sonra ölür”

            Güzel bir atasözü vardır “ umut insandan sonra öl ür” diye, ne güzelde söylemişler aslında, dogru ya insan en son anına kadar hep umut eder ta ki son nefesini verdiğini fark etmeden göçer bildiği tanıdıgı yerlerden. Sonrasında umudu da öl ür elbetteki , ya bizler acaba umudumuzu önceden mi gömeriz toprağa bedenlerimizi gömmeden , aslında bu tespit biraz da bizi, bölgemizi , yaşadığımız memleketimizi ve Siverek’imizi gösterir. Bizler farkında olmadan umudumuzu gömeriz bedenlerimizden önce. Oysaki ne kadar yanlış bir düşünce sadece kendimizi mevcut yasadığımız anlarla düşünmemiz. Düşünmeyiz aslında güzel günlerinde olabileceğini. Düşünmeyiz mesela 10 sene sonra nerede olacağımızı ya da düşünmek istemeyiz tembelcesine nerde olmalıyız diye 10 sene sonrasında , sahi ya nerde olmalıyız 10 sene sonra ?
              İşte böyle bir soruyu sormaya başlaya bilmişsek aslında çözümü üretmeye başlamış, güzel günleri hayal etmeye koyulmuş ve bu güzel günler için karşılaşacağımız problemle tanışmaya başlamış ve 10 sene sonrasını gerçekleştirmeye koyulmuşuz demekki, peki nasıl olacak bu iş; tabi ki umut etmekle başlayacak tabi ki düş kurmakla başlayacak tabi ki hayal kurabilmekle başlayacak, tabi ki kimsenin sansürleyemeyeceği beynimizde başlayacak değişim.
İyi dersin de sevgili kardeşim  “boş dersin lakin” de diyebilirsiniz. -Sen bizim buraları bilmezsin buralar benzemez başka yerlere , kıyaslamaya da kalkma sakın senin bildiğin yerlerden değil burası, burada öyle umut etmek, düş kurmak, hayal kurmak yok, zaten bizim feodal toplum yapımız da buna müsade etmez,  senin bildiğin yerlerden değil burası ona göre lafını bil ve konuş derseniz-, aslında iyi de edersiniz çünkü siz bunu derseniz aslında başlamışsınızdır çözüm yollarını birileriyle tartışmaya ve yaşadığınız zorlukları dile getirmeye işte bu noktadan sonrası artık sizlerin gerçekten umuda ve değişime olan inancınızla açıklanacaktır. Siz umut edip değişimi isterseniz o muhakkak suretle gercekleşecektir. Burdaki tek sorun ne kadar zaman alacağıdır değişimin, ve değişimin vazgeçilmezi olan umudun ne zamandan sizde başladığıdır.           

Umut ne demektir ki değişimin vazgeçilmezi olacak: umut öyle bir şeydir ki maddiyata dayanmaz , çevreye dayanmaz, aileye dayanmaz , feodalizme dayanmaz , devlete dayanmaz, ya neye dayanır peki : hayal etmeye dayanır, düş kurmaya dayanır, azme dayanır, azimli olmaya dayanır, plana dayanır, planlamaya dayanır ve herşeyden öncesi mevcut durumu değerlendirerek varılması gereken noktaya ulaşma gayretine dayanır.Yani para harcamadan umut edeceksiniz ,sonra hayal kuracaksınız, sonra azm edeceksiniz, sonra mevcut durumunuzu değerlendireceksiniz sonra varmak istediginiz noktayı belirleyeceksiniz, sonra plan yapacaksınız bu kadar , bu kadar kolay mı peki ? tabiki de değil bu işin başı bundan sonrası sizin yaptığınız planlamanın ne kadar doğru isabetli ve gerçekçi olduğuyla açıklanacak. Deriz ya hani “ elin oğlu yapmış “ işte arkadaşlar işin sırrı burda elin oğlu umut ederek, hayal ederek yapmış. Biz de diyeceğiz ki artık “ elin oğlu yapmışta bizim neyimiz eksik” işte burda diyeceğiz ki umudumuz ve hayalimiz eksik, biz niye umut ederek başlamıyalım ki, hem çok ucuz hemde zaten bizde zamandan çok ne var ki gerçekçi olmak lazımsa.
         Umudun  büyüklüğü karşısında hiç bir şey yarışamaz öyle büyük bir şey dir ki umut sizi baştan yeniler, kan olur damarlarınızda akar, kalp olur size hayat verir, göz olur görmenizi sağlar, ayak olur sizi taşır, el olur size yemek verir, göz olur görmenizi sağlar, kimsede sansürleyemez sizi umut ettiğiniz için, umutlu olduğunuz için kınanmazsınız da zaten para da harcamıyorsunuz o zaman kesinlikle umut edin arkadaşlar. Umut size yol gösterecektir.       


 Silkinin önce atın üstünüzden silik duyguları, atın dışarıya kötümser karamsar duygularınızı, yer verin içinizdeki umuda, hayal edin bakın o zaman doğan güneşler daha bir başka doğacak gönlünüzde, daha bir başka tat alacaksınız aldığınız havadan, daha güzel günler vereceksiniz gelecekte kendinize ,çocuklarınıza, ailenize ve toplumunuza ..

Kalın sağlıcakla
Şehmus Bayram
sehmusbayram@gmail.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık