Siverek Haber

Siverek Haber

UMUT Kİ CEHENNEME YABANCI


13 Aralık 2013 Cuma 22:46

Okullar da verilen eğitimin yetersizliği dershaneler için çok büyük bir avantaj. Öğrencilerin okul sıraların da dersleri dinlememeleri ve farklı ortamlara takılmaları okullarda ki eğitimin daha da düşmesine sebep olurken aileler ise okullarda ki eğitimden rahatsız oluyorlar.

Dershaneler öğrenciler ve öğrenci aileleri için karanlıkta sigara ateşinin aydınlattığı kadar bir ışık olsa da her zaman bir umuttur. Umut ki cehenneme yabancıdır. Öğrencilerin umutlarını söndürmek en büyük yanlıştır. Lakin dershanelerin okullara dönüşmesi kötünün iyisi diye tabir edilebilir. Çünkü öğrenciler başarı derecesi yüksek ve hocaların anlatma tarzlarının iyi oluşu diğer bir tabirle kaliteli bir kadroya sahip olan dershaneleri seçmektedirler.

Eğer dershanelerin okullara dönüşmesi bu tür ayrıntılara önem verirse verimli olur. Çünkü bir beden eğitimi hocasının kalkıp coğrafya dersine girmesi hiç girmemesinden daha iyidir. Ayrıca okulu yeni bitirmiş bir hocanın dershaneler de ders vermesi de aynı şekilde verimliliği düşürür. Ayrıca hastahaneler de olduğu gibi öğrenciler, hoca seçme hakkına sahip olabilecekler mi?

Tüm dershaneler hocalarını seçerek alırken, okullar da seçme değil atama yapılmaktadır. Bu atamaların verimlilik dereceleri apaçık ortadadır. Bugün okullar da atama sistemi değil de seçilme sistemi olunmuş olsaydı okulların % 50 si kapanmış olunurdu. Ve dershane hocaları okullarda alınan ücreti yeterli görmüş olsaydılar dershanelerde değil okullar da eğitim vermeyi tercih ederlerdi.

Hem okullarda ki hem de dershanelerde ki hoca ücretlerinin farklı olması büyük bir sıkıntıdır. Bu tür konuların derinlemesine araştırılması gerekmektedir. Ayrıca sadece hocaların değil öğrenciler ve öğrenci aileleri bakımından da araştırılıp sorulması gerekmektedir.

Ne dershaneler mağdur olmalı nede öğrenciler. Sonuçta bir öğrencinin okul hayatı boyunca yaptığı tüm harcamaları toplarsak mezun olduğu zaman ve hatta mesleğine atandığı zaman bile yaptıkları masrafları geri toplaması yıllara denk geliyor. Ve bu masraflar bir yana öğrencilerin üstünden maddi hesaplar yapmak acınası bir durumdur. Dershanelerin özel okullara dönüştürülmesi hiç kimseyi mağdur etmemelidir.

Bu dönüşümün tüm ayrıntıları bilinmedikçe tepkilerin sağduyu olmasına ayrıca önem verilmesi gerekir. Sonuçta söz konusu olan öğrencilerin ulaşmak istediği ve sevdiği mesleklere ulaşması için bir araç olan dershanelerdir. Ümidimiz odur ki yapılan ve yapılacak olan her şeyin öğrenciler acısından daha iyi ve güzel bir eğitim almaları için olmasıdır. Rabbim her şeyin hayırlısını nasip etsin ve Rabbim yar ve yardımcımız olsun inşallah.

ÂDEM TAŞÇI


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık