Siverek Haber

Siverek Haber

URFA MİLLETVEKİLLERİ VE URFANIN DURUMU


22 Eylül 2006 Cuma 00:00
           URFA MİLLETVEKİLLERİ VE URFANIN DURUMU
 
 
     Türkiye”nin batısında bulunan iller ve bağlı ilçelerde büyük bir değişim, dönüşüm ve yatırım çalışmaları yapılmaktadır. Bu illerde toplu fabrika açılış türenler yapılmakta ve yeni yollar ve insana dair hizmet alanları yapılmaktadır. Genelde Doğu illeri özelde ise Şanlıurfa ve bağlı ilçeler bu yatırım hizmetlerinden nasibini almamaktadır. Devletin yatırımları konusunda Türkiye”de bir sıralama yapıldığı taktirde Şanlıurfa sıralamanın son sıralarında yer aldığı görülmektedir. Türkiye”nın genelinde bölünmüş yol çalışmaları yürütüldüğü ve bir çok ilen yollarının tamamıyla hizmete girdiği, büyük iş yatırımlarının yapıldığı bir dönemde Urfa ve ilçelerine baktığımızda bu konuda hiçbir çalışılmanın yapılmadığı görülmektedir. Hizmet ve devlet imkânlarından yararlanmama, mahrum kalma konusunda Şanlıurfa ve ilçeleri Türkiye sıralamasının ilk basamaklarında yer almaktadır. Örneklerini sıralasak:
       1-Şanlıurfa ve ilçelerinin toplam nüfusu yaklaşık iki milyon civarında olup, kişi başına düşen doktor ve personel sayısı itibariyle Türkiye”nin en son sıralarında yer almaktadır. Kişi başına düşen milli gelir, kişi başına düşen sağlık harcaması, kişi başına düşen yıllık yatırım,kişi başına düşen okul,sıra,derslik,öğretmen sayısı,kişi başına düşen enerji tüketimi dikkate alındığında ve  istatistiki  bilgiler değerlendirildiğinde Türkiye”de bulunan tüm illerin sıralamasının sondan 3.veya 4.sırasında  olduğu görülmektedir.
        2-Okuma yazma oranın en düşük olduğu illerin başında. Köylerinde en az okulun olduğu illerin başında gelmektedir.
        3-Köy yollarının en az yapıldığı ildir.
        4-Köylerinde içme suyunun en az olduğu ildir.
        5-Üniversite Sınavlarında, Orta öğrenim sınavlarında Hakkâri, Bingöl, Şırnak”tan sonra gelen ildir.
         6-İşsizlik oranı itibariyle Türkiye ortalamasının çok üzerinde işsizlerin yaşadığı ildir.
         7-İl ve ilçeleri ile bağlı köylerinin devlet hizmetlerinden yararlanması sıralamasında Türkiye”nin iller sıralamasının sonlarında yer almaktadır.
          8-Şanlıurfa ve bağlı ilçelerine hiçbir bölünmüş yol çalışması yapılmamaktadır. Siverek-Şanlıurfa yol yapımı 10 yıldır başladığı yerde durmaktadır.
           9-Şanlıurfa”ya giriş yolları Şanlıurfa”nın ne kadar hizmet aldığının iyi örnekleridir.
           10-Kan davaları ve töre cinayetlerinin, kadın ve genç kızlarının intiharlarının en çok yaşandığı yerdir. Kadınların okuma yazma oranın en düşük olduğu, üretimde ve yönetimde hiç olmadığı sadece isminin olduğu ve varlığının kabul edilmediği, töre cinayetleri ile manşetlerde olduğu ildir.
         11-Türkiye enerjisinin büyük bir bölümünün üretildiği yer olan Atatürk Barajı ve diğer barajlar bölgede olmasına rağmen elektrik ve bağlı olduğu sorunlar itibariyle Şanlıurfa ve ilçelerinin elektrik sorunu bilinen ve bilinçli olarak çözülmeyen sorunlar varlığını devam ettirmektedir. Hiç bir çalışma yürütülmemektedir. Bölgede yapılan tek yatırım vatandaşlara bol ceza yazma, bölge insanın tamamını sabıkalı hale getirme çalışmaları iyi yürütülmektedir.
Bunca sorunu yaşadığı ve hiçbir yatırımın, çalışmanın yapılmadığı, kaderine terk edilmiş bölgenin seçilmişlerine baktığımızda isimleri var kendileri yok. bölgeye gelme, insanlar arasına çıkma cesaretleri bulunmamaktadır. Urfa milletvekillerinin durumu tarih boyunca hep öyle olmuştu, geçmişti öyleydi şu anda da öyle devam etmektedir. halktan kopuk, haksız, adaletsiz, dünyada benzeri olmayan seçim sistemi ve seçim barajının meclise gönderdiklerinden ancak bu hizmet beklenilir.”meclisin dilsizleri” diye bir haber basında çıkmıştı. Mecliste yemin töreni dışında hiç söz almayan il milletvekilleri içireninde en çok Urfa milletvekilleri bulunmaktadır. Bu halkın, yol, eğitim,iş,sağlık,su,elektrik,köy yolları ,kültürel ve insanı sorunlar sayın vekillerimizi ilgilendirmemektedir.Onlar bu halka yabancı bu halk onlara yabancı.Ülkenin sorunlarına duyarsızlık,bölgenin sorunlarına duyarsızlık,halkın günlük ihtiyaçlarına duyarsızlık,Urfa”ya duyarsızlık alabildiğince devam etmektedir.Diyarbakır”ın bakan millet vekilleri,Gazinatep   her dönem bakanları ile Urfa”nın sayın vekillerini yan yana koyup değerlendirmekte fayda vardır.Bu durum bu güne özgü değildi,geçmişti böyle idi,geçende öyle oldu yarında öyle olacak.Kurul bir çark ve sistem bu sistemin yaratığı sonuçlar ve sonuçların halka sunulmasıdır.Yıl 2006  Urfa ve ilçelerinde yüzlerce belki bini geçen köylerinde içim suyu bulunmamaktadır.Onbinlerce çocuk okul yüzünü görmeden büyümektedir.Bu köylerin çoğunda yol bulunmamaktadır.Halkın sağlığı Allaha emanet,il ve bağlı ilçelerin yolları Sayın vekillerin  şah eserleridir.Üniversite ve orta öğrenim  sınavlarında Urfa  sonda birinci olmanın mücadelesini vermektedir.Seçilmiş beyler bunlar sizin Urfa”daki eserleriniz.Eserlerinizi anlatmakla bitiremeyiz.Siverek”in susuz ve okulsuz 400 civarında köyü ve bu köylerde yaşayan eğitimden mahrum,sudan yoksun insanlar SİZİNLE , SİZDEN ÖNCE SEÇİLMİŞ OLANLARLARLA VE ATANMIŞLARLA GURUR DUYUYOR.Urfa ve   diğer ilçeleri ile bağlı köyler erine götürmüş olduğunuz büyük hizmetleri anlatmakla bitiremeyiz.Seçilmiş ve atanmış beyler,bu halk size minnettardır. Sahi bu sorunlardan haberiniz var mı beyler? Olduğunu sanmıyorum, olsa da umurunuzda değil.
                                                        Av.Şeyhmus İNAL
                                                     seyhmusinal@hotmail.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık