Siverek Haber

Siverek Haber

YAHYA KEMAL BEYATLI'YI SEVMEK


11 Nisan 2008 Cuma 00:00
YAHYA KEMAL BEYATLI’YI SEVMEK

  1 Kasım 2008, Yahya Kemal Beyatlı’nın aramızdan ayrılışının 50. yıldönümü. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Yahya Kemal Beyatlı’nın ölümünün 50′nci yıldönümünü “anma yılı” olarak belirlemiş. Anma yılı çerçevesinden şairin bestelenmiş şiirleri CD formatında yayınlanacak. Ayrıca şairin şiirlerinden yeni besteler yaptırılacak.Yahya Kemal Beyatlı’nın eserlerinin prestij kitaplar olarak basılması da projeler arasında yer alıyor. Fazıl Say’a beste teklifi Kültür Bakanı Ertuğrul Günay’ın, Yahya Kemal’in bir şiirini bestelemesi için son günlerde eleştirileriyle gündemde yer alan Fazıl Say’a da teklifte bulunulmuş, bu çalışmalar çerçevesinde, şairin yaşadığı mekânlara plaket konulması da planlanıyormuş.
Çok geç kalmış bir proje bence. Yahya Kemal gibi, bir çok şaire ilham kaynağı olmuş birinin bugüne kadar hak ettiği yere niçin gelemediğini anlamış değilim. Schileri, Pablo Neruda yı, Göthe yi Şekspir i öven eleştirmenler neden bu toprağın meyvelerini es geçmişler yine anlamış değilim. Edebiyatın duygularla resim çizme sanatı olan dalında, toprağını tanımadan başka bir toprakta çiçek yetiştirmeyi amaçlayan eğitimcilerimiz neden bu hataya düştüler yine anlamış değilim. Kendi kültürüne düşkünlüğü ve İstanbul Şairi olarak bilinen bu eşsiz şairin neden Fazıl SAY gibi Avrupa da yaşamış oranın kültürünü kendi öz kültüründen üstün gören birine şiirlerinin bestelenmek istenmesi, Şaire değil de besteciye yapılacak bir kıyak olsa gerek Bu memlekette gerçekten kültürüyle barışık ve halkıyla karışık bir bestecimiz henüz yetişmedi mi?
Lise yıllarında bir takvim yaprağında okuduğum ilk şiiri “SESSİZ GEMİ”  ile başladı ona olan sevgim. Şiirlerini cebimde taşıyarak ezberledim. Ve hala öğrencilerime sık sık ezberden okuyarak hafızamda tutarım.
  Günümüz şiir ve yazarlarına bakıyorum da acaba Yahya kemal ve Ahmet Arif gibi bir Şaheser bir ürünü olan var mı diye? Ama inanın hiçbiri bana onlardan aldığım zevk kadar haz vermiyor. Televizyonlara çıkıp, boyalı basında boy boy reklamları çıkan  uydurukçu şairler nereye kadar şair olarak geçinecekler. Ahmet Arif in toplamda şiir sayısı 23 civarındadır, ama şiirleri milyonlarca ezberlenmiştir. Yahya Kemal in şiirleri milyonlarca okunup bestelenmiştir. Beklide Lise öğrencileri ilk şiir sevgisini onun “Sessiz Gemi ve Rindlerin Ölümü “şiirinden almıştır. Bu yüzden bakanlığın bu çalışmasını destekliyor ve Yahya Kemal, Ahmet Haşim, Ahmet Arif gibi toprağımız olan şairlere gereken önemin sıklıkla verilmesini diliyorum.
Şairin en sevdiğim bir şiirini, biraz sonbahar (ölüm) koksa da, bu yağmursuz bahar havasında, sezmek, sevmek ve anlatmak niyetiyle bir tablo gibi izleniminize sunuyorum.
SESSİZ GEMİ
Artık demir almak günü gelmişse zamandan,
Meçhule giden bir gemi kalkar bu limandan.
Hiç yolcusu yokmuş gibi sessizce alır yol;
Sallanmaz o kalkışta ne mendil ne de bir kol.
Rıhtımda kalanlar bu seyahatten elemli,
Günlerce siyah ufka bakar gözleri nemli.
Biçare gönüller. Ne giden son gemidir bu.
Hicranlı hayatın ne de son matemidir bu.
Dünyada sevilmiş ve seven nafile bekler;
Bilmez ki, giden sevgililer dönmeyecekler.
Bir çok gidenin her biri memnun ki yerinden.
Bir çok seneler geçti; dönen yok seferinden

Selam ve Sevgi ile…
 
mustafakaradagli15@hotmail.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık