Siverek Haber

Siverek Haber

YAŞLILAR VE BAKIMA MUHTAÇLAR EVİ


29 Ocak 2011 Cumartesi 00:00
YAŞLILAR VE BAKIMA MUHTAÇLAR EVİ

           Bir gün bir trafik kazasında üç arkadaş hayatını kaybeder. Kayserili, Karadenizli ve doğulu üç vatandaşımız ölür ve diğer dünyaya göçerler. Yakınları cenazelerini gömüp taziye evinde otururken birde bakarlar ki Karadenizli olan çıkıp karsılarına gelmiş. Şaşırırlar ve sorarlar: Nasıl geri geldin?  Karadenizli cevap verir: Meleklere 20 bin rüşvet verdim ve geldim. Cemaat merakla sorar tekrardan “peki ya diğer iki arkadasın ne oldu ?”  Karadenizli cevap verir ve der ki – “Ben gelirken en son Kayserili olan arkadaş meleklerle pazarlık yapıyordu ve diyordu ki 20 bin çok gel biz bunu 10 bin yapalım. Diğer doğulu olan arkadaş ise meleğe, “Niye ben vereyim, ben veremem, devlet versin” diyordu.

Yukarıda anlattığım fıkra aslında bir tespit bağlamında ele alınması gerekiyor, şöyle ki Siverek’te gerçeklesen ve Mahmut adlı şahsın annesini psikolojik nedenlerle darp ettiği hadisede aslında Siverek toplumumuzda açık bir yaramızı da bize gösterdi. Birçoğumuz şahit olmuşuzdur bu yaşlı ve bakıma muhtaç insanlarımızın Siverek’te mevcut olduğunun. Bunların hem sağlık sorunlarının bulunduğunu, hem ekonomik sıkıntılar yaşadığını, hem de barınma ihtiyaçlarının olduğunu hepimiz müşahede etmişizdir ve hepimiz de içerlemişizdir bu durumu.
 
               Teklifim şu,  gelin Siverek’te bir yaşlılar ve bakıma muhtaçlar için bir barınma yeri inşa edelim. Bunu biz yapalım eğer devlet yapamıyorsa. Biz organize edelim, sivil toplum kuruluşlarımız organize etsin, derneklerimiz organize etsin, belediyemiz organize etsin. Belediyemiz ve kaymakamlığımızın bu konuda her turlu desteği sağlayacaklarına eminim. Hayırsever iş adamlarımızın bu konuda katkı sağlayacaklarına da eminim. Sivil toplum kuruluşlarımız bu organizasyonu büyük bir şevkle yapacaklarından da kuşkum yok. Bu bir ilk olsun biz Siverekliler için. Devletin toplumumuz için eksik olan ve eğilemediği konularda bizler seferber olalım, bizler organize edelim. Devlet yapsın demeyelim, yapabiliyorsak bizler yapalım. Tabi ki devletimizin yapması gerekenleri bekleyeceğiz ama yetersiz kaldığı sahalarda biz toplum olarak sadece eleştirecek miyiz? Biz hiç çaba ve gayrette bulunmayacak mıyız? Sonuçta devlet bireylerden oluşmuyor mu? Toplumsal ihtiyaçları toplum için gidermiyor mu? O zaman bize de görevler düşüyor. Bizler de toplumsal olarak tespit ettiğimiz açık yanlarımızı imkânlarımız doğrultusunda kapatalım. Toplum olarak gelinmesi gereken seviyeler için bizler de gayrette bulunmalıyız. Gayrette bulunmalıyız çünkü toplum biziz.

             Siverek kendi nasibine düsen şehirleşme kültürünün dezavantajlarını yaşarken, yaşlı ve bakıma muhtaç insanlarımızın daha organize, daha bakımlı, daha sağlıklı bir huzur evi ve bakım evine muhakkak ki ihtiyacı var. Maalesef ki devletimiz bu konuda Siverek’te bir yatırımda bulunamıyor. O zaman bize görev düşmeli. Bu insanlar bizim insanlarımız, bu toplum bizim toplumumuz, bu ruh hali bizim ruh halimiz. . Eğer ki buna bir katkı konulacaksa ilk katkıyı kendimce ben ortaya koyarım.

Siverekte daha önce kitap kampanyası başlatan üniversiteli gençlerimiz oldu ve bu kampanyalarına birçok sivil toplum kuruluşlarımız destek çıktı. Birçok aydınımız, Siverekte ve dışarıda yasayan birçok insanımız, belediyemiz destek çıktı. Ne güzel sonuçlar aldı bu gençlerimiz. Birçok köyümüze kitaplık kurdular. Tebrik ediyorum kendilerini. O gençlerimizi tekrardan göreve davet ediyorum. Sivil toplum kuruluşlarımızı, derneklerimizi, medyamızı, belediyemizi, kaymakamlığımızı, iş adamlarımızı, öğrencilerimizi, bütün Sivereklileri davet ediyorum. Bu tarz girişimlerimizi beraber organize edelim. Bizler de taşın altına elimizi koyalım hep beraber.

          Gelin birçoğumuzun gördüğü ve gördüğü anda duygusal olarak patlamalar yaşadığı bu eksik tarafımızı beraber çözüme götürelim. Bir kampanya başlatalım Siverekliler arasında ve Siverek’imize bir yaşlılar ve bakıma muhtaçlar evi inşa edelim. Ve en azından yapabildiklerimiz ölçüsünde toplumuzun eksik yanlarını biz onayalım.
                    

                                                                       Kalın sağlıcakla
                                                                       Şehmus Bayram
                                                                       sehmusbayram@gmail.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık