Siverek Haber

Siverek Haber

YAZ KUR'AN KURSLARI


2 Temmuz 2009 Perşembe 00:00
Yaz geldi...


Okulların kapanmasıyla birlikte kimi aileler çocuklarını, kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim'i öğrenebilsinler diye camilere, Kur'an kurslarına göndermeye başladı. Güvenilir yerler, emin eller bulma telaşı sardı anne babaları... Zamanımızda bu tür konularda yapılan yanlışlar ve suiistimaller karşısında duyulan bu kaygılar hiç de yersiz değil tabii ki...


Eskiden cami hocaları çok saygın kişilerdi. Bulundukları yerlerde herkes tarafından itibar gören, halkın güvenini kazanmış, belli bi ağırlığı olan kimselerdi. Peki ya şimdi? Şimdi devran döndü ne yazık ki... Artık hoca dendi mi, kaçıyor insanlar, yaka silkiyor! Faizin de, haramın da en çoğunu hoca yiyor. Zina deseniz, o da mevcut! Peki, nasıl “hocalık” sıfatı alıyor bu şahıslar?


İmamlık – müezzinlik işini, ticari kaygı güderek, yalnızca bir meslek gözüyle gören insanlardan hoca olmaz, olamaz! Olmaya çalışılırsa da ortaya bu utanç verici, dini lekeleyici durumlar çıkar. Sonra da bu leke, tüm İslam camiasına mal edilir.


Bunların yanı sıra, camiler dışında bu işi yapan özel kurslar da mevcut. Genel itibariyle, cemaat – tarikat bağlantılı yerler olan bu kursların yatılı olanı da mevcut, gündüz eğitimli olanı da. Esasında tek tip insan modeli yetiştirme amacı güden bu kursları açıkçası doğru bulmuyorum. Her zihniyet kendince bir yol çizip, İslamiyet'e olan bakış açısını bu küçük beyinlere empoze etmekte ve sonuçta robotlaşmış, sadece belli bir kesimin doğrularıyla doldurulmuş insanlar yetiştirilmektedir.


Ne yazık ki, İslam konusunda kör cahil olan toplumumuz ısrarla bu yerlere itibar etmekte... İslamiyet, asla bağnaz düşünceyi kabul etmez. Oysaki yıllardan beri gelen bu cemaat, tarikat yaklaşımları, tamamen bu sıfatı insanlığa yüklemeye çalışmıştır. Güzel ve doğru birkaç yaklaşımın yanına, sinsice sokuşturulan yanlışlar insanların dikkatini çekmemiş; körü körüne bağlanan teslimiyetçi insan modeli oluşturulmuştur.


Diyanet İşleri Başkanlığı, son yıllarda bu konu üzerinde hassasiyetle durmakta, cami hocalığı ve Kur'an Kursu hocalığı konusunda eskiye nazaran daha fazla ince eleyip sık dokuyarak, kaliteli hocalar yetiştirmeye başlamıştır. Her hangi bir görüş ayrılığına düşmeyen, inancın orijinal boyutunu esas alarak eğitim veren ve bu çizgide yoluna devam eden böyle bir kurum varken ülkemizde, başka yerlere çocuğunuzu göndermek ne derece doğrudur buna siz karar verin...


Bu kurumun içinde yanlış yapan yok mudur, tabi ki var. Dikkat ederseniz, “eskiye nazaran” ifadesini kullanmaktaki kastım buydu. Hal-i hazırda görev yapan hocalar arasında illaki çok da düzgün olamayanlar var. Umuyorum ki, bunlar da zamanla temizlenecektir. Yeni yetişen nesil, daha bilinçli, daha verimli, daha kaliteli geliyor. Genç yaştaki hocalarımıza bakıyorum, yaşlılardan çok daha dikkatli, çok daha özverili yapıyor görevini.


Bir örnek verip, bitirmek istiyorum bu konuyu fazla başınızı ağrıtmadan... Bulunduğumuz mahallede evimize çok yakın iki camii mevcut. Okulların tatil olmasıyla birlikte, hocalar erkek çocuklara camide, kızlaraysa camiye ait Kur'an kursundaki bayan hoca ders vermekte. Kız çocuklarda ve bayan hocamızda soru yok, karşılıklı memnuniyet içerisinde sürüyor kurslar. Fakat bir camide, erkek hocamız çocuklara kızıp bağırırken bilemedikleri yerde; diğer camide ki hocamız (yaşça da daha genç bu hoca) güzel bir şekilde dersi bitirip, her dersin sonunda çocuklara güreş tutturarak eğlenceli hale getiriyor bu işi.


Bununla da kalmayıp; kendi cebinden aldığı çeşitli hediyelerle, bu öğrenme işini çocuklar açısından daha cazip hale getiriyor ve onlara sevdiriyor. Çocuklar zoraki değil, isteyerek gidiyorlar camiye. Bunun kadar güzel bir hizmet var mıdır sizce? Baktığınız zaman, ikisi de hoca!


Her iki hocanın yetiştirdiği çocukları karşılaştırırsak, hangilerinin dine yaklaşımları daha samimi ve içten olur? Hangileri dinini, kitabını severken; hangileri potansiyel bir din düşmanı haline gelir sizce?YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık