Biyolojik Beyin-Sosyal Beyin

Cemil Yeşildağ

Cemil Yeşildağ

“Beyin; esnek bir organdır. Sürekli olarak bir değişim içindedir. Sinir hücreleri arasında yeni bağlantılar kurar. Bir bakıma beyin, kas gibidir; ne kadar çok kullanılırsa o kadar gelişir ve esneklik kazanır.

Düşündüğümüz, hissettiğimiz ve yaptığımız her şey beyin hücrelerimiz arasındaki ilişkiye bağlıdır. Aynı şekilde düşüncelerimiz ve davranışlarımız  da beyin hücrelerimiz arasındaki ilişkiyi değiştirme gücüne sahiptir.

Egzersiz yapmak beyindeki kimyasalların salgılanmasını etkiler ve bir anlamda beyni dengeye getirir. Aynı zaman da  beyinde yeni bağlantılar oluşturmasını ve bunların öğrenmeyi kolaylaştırmak üzere daha donanımlı yapıda olmasını sağlar.”

Vücudu yöneten beyin bu fonksiyonunu, sinir hücreleri olan nöronlardan ve hormonlardan gelen uyartılarla düzenler.

Evet; yukarıda ifade ettiğimiz paragraflarda beynin daha çok çalışma mekanizmasını ve doğal olarak verimliliğini artıran sistemini özetledik.

Biyolojik yapı çoğu zaman toplumu oluşturan fertler arasındaki sosyal doku ile tıpa tıp aynıdır.

İnsanların arsındaki ilişkileri düzenleyen devlet doğal olarak kurum ve kuruluşlar da bu mekanizma ile benzerlik gösterir.İlgili kurum ve kuruluşların başındaki fertlerin aksiyonu, üretkenliği ve adalet anlayışı kendi bünyesinde bulunan bütün fertlerin dolayısı ile hizmet alan tüm vatandaşların kaliteli hizmet almasını sağlar.

Tabi vücudumuzdaki fonksiyonları kontrol eden beyinin verimliliği çevreden gelen uyartılarla desteklenmesine bağlıdır.

Bu meyanda insanlar arasındaki soysal dokunun değişimi, sadece kurum ve kuruluşların başındaki kişilerin öngörüsü ve anlayışları ile geliştirilemez. Bu değişimin yüksek düzeyde ve hızlı olması hizmet alan her vatandaşın özellikle o toplumun aydınlarının yöneticileri olumlu etkileyecek uyartılar/eleştiri ve yeni fikirlerini uygun yöntemle dillendirmesi gerekmektedir.

Çevresel etmenler sinirleri ve hormonları uyarır. Uyartıları alan bu sinir ve hormonlarda beyni etkiler. Etkilenen beyinde fonksiyonlarını artırarak uygun cevaplar geliştirir ve bu sayede vücut olumsuz uyartılardan koruduğu gibi olumlu davranışlar oluşturmasını sağlar.

Bu mekanizmayı sosyal dokumuza taşıyıp hayat standartlarımızı yükseltmesi dileğiyle…24 Ocak 2011 Pazartesi 00:00

http://www.siverekgenclik.com/yazar/biyolojik-beyin-sosyal-beyin-1060.html